Equinor hadde ledige plasser på evakueringsfly til Norge, og tilbød UD plass for å hjelpe nordmenn i nød.
Flere tusen nordmenn er strandet i Midtøsten.
Da Utenriksdepartementets utrykningsteam fikk plass på Equinors fly til Oman, kunne flere nordmenn ha blitt med på turen tilbake.
Slik ble det ikke.
– Flyet tilbake var for bedriftens egne ansatte. Det var noen ledige plasser på flyet tilbake fra Oman til Oslo, som Equinor stilte til disposisjon, bekrefter seniorrådgiver i Utenriksdepartementet Cecilie Roang etter spørsmål fra VG.
– Tilbudet om flyseter kom på svært kort varsel, og med svært kort tidsfrist. Det var ikke praktisk mulig å organisere dette på en måte som var trygg og effektiv nok, sier hun videre.
– Utenriksdepartementet er fortsatt i høyeste beredskap, og vi gjør alt vi kan for å bistå norske borgere som er berørt av konflikten.
Aftenposten meldte nyheten først.
Flere store norske selskaper har startet arbeidet med å evakuere sine ansatte.
Blant dem Kongsberg Gruppen, Aker Solutions og Equinor.
Til nå har 3000 nordmenn fordelt på 15 land i regionen, registrert seg i Reiseklar-appen til Utenriksdepartementet. Her varsler UD om utreisemuligheter og sikkerhetsanbefalinger.
Informasjonsleder Emma Kwesiga Lydersen i UD sier til Aftenposten at det trolig er enda flere i landene. Det siste døgnet har UDs døgnoperative senter vart ut ca 366 telefoner og e–poster, ifølge Lydersen.
20 land har satt i gang med å evakuere sine statsborgere fra Iran.

20 hours ago
4










English (US)