Det melder presidenten selv på Truth Social.
Natt til torsdag norsk tid melder USAs president, Donald Trump, at han planlegger å ta imot New Yorks påtroppende ordfører, Zohran Mamdani, i Det ovale kontor fredag, melder flere amerikanske medier.
– Den kommunistiske ordføreren i New York City, Zohran ‘Kwame’ Mamdani, har bedt om et møte. Vi er enige om at møtet vil finne sted i Det ovale kontor fredag 21. november. Flere detaljer kommer!, skriver Trump på Truth Social.
Dette blir deres første møte, skriver Politico.
Mamdanis talsperson, Dora Pekec, bekrefter at møtet vil finne sted i Washington, D.C fredag i en uttalelse:
– Som vanlig ved et maktskifte planlegger ordføreren å møte presidenten i Washington for å diskutere offentlig sikkerhet, økonomisk trygghet og den den politiske plattformen over én million newyorkere stemte for.
Tok kontakt
Kort tid før Trumps kunngjøring sa Mamdani i et intervju med MS NOW at hans team hadde kontaktet Det hvite hus.
– Vi tok kontakt fordi jeg har lovet newyorkerne at jeg vil møte hvem som helst, så lenge det er til det beste for de 8,5 millioner menneskene som kaller byen hjem, og som sliter med å ha råd til den mest kostbare byen i USA, sa Mamdani.
Ordkrig
Helt siden Mamdani vant det demokratiske primærvalget i juni har Trump vært svært kritisk til den nyvalgte demokratiske sosialisten fra New York.
Trump har brukt Mamdani som et eksempel i flere angrep på hele det demokratiske partiet og har blant annet omtalt han som «min lille kommunist», skriver CNN. Presidenten truet også med å kutte føderale midler til storbyen dersom Mamdani vant.
I innspurten av valgkampen ga Trump sin støtte til tidligere guvernør og uavhengig kandidat Andrew Cuomo i et forsøk på å bremse Mamdanis fremgang.
Mamdani har også sendt stikk Trumps vei, og i sin seierstale tidligere denne måneden snakket han direkte til Trump: «Donald Trump, siden jeg vet du ser på, har jeg fire ord til deg: Skru opp lyden.».












English (US)