Trump-administrasjonen jobber med en plan for å permanent flytte opptil én million palestinere fra Gaza til Libya, melder NBC News.
Lørdag 17. mai kl. 00:51Ifølge kilder skal palestinerne lokkes med gratis boliger og økonomisk støtte.
Planen skal være under så seriøs vurdering at administrasjonen allerede har diskutert den med libyske ledere. Som del av avtalen vurderer USA å frigi milliarder av dollar som har vært frosset i over ti år.
Fem personer med kjennskap til saken har bekreftet planene overfor NBC News. To av disse har direkte kjennskap til saken, mens en tredje er en tidligere amerikansk tjenestemann.
Ingen endelig avtale er inngått, men Israel skal være informert om samtalene, ifølge kilder med direkte kjennskap til planene.
Etter publisering av NBC-artikkelen benektet en talsperson for amerikanske myndigheter planene og kalte dem "usanne".
– Situasjonen på bakken gjør en slik plan umulig. Dette ble ikke diskutert og gir ingen mening, sa talspersonen.
Hamas-topp Basem Naim sier at de ikke kjenner til noen diskusjoner om å flytte palestinere til Libya.
– Palestinere er dypt rotfestet i sitt hjemland og er klare til å kjempe til siste slutt for å forsvare landet sitt, sa Naim til NBC News.
Libya har vært preget av ustabilitet og rivaliserende politiske fraksjoner i nesten 14 år. Landet sliter allerede med å ta vare på sin egen befolkning på rundt 7,36 millioner mennesker.
Trump har tidligere uttalt at palestinere ikke bør vende tilbake til Gaza, og at USA ønsker å «eie» og gjenoppbygge området til det han kaller «Midtøstens riviera».
– Vi trenger et annet sted. Det bør være et sted som gjør folk lykkelige, sa Trump i februar.
Nyheten kommer samtidig som situasjonen i Gaza fortsetter å forverre seg. Ifølge lokale helsemyndigheter har israelske angrep drept over 250 mennesker bare siden torsdag morgen.
Dette er en av de dødeligste fasene i konflikten siden våpenhvilen brøt sammen i mars. En ny bakkeinvasjon er ventet snart, skriver Reuters.