To siktet for drap – nye ransakinger på gård

9 hours ago 7



Kongsvinger-mysteriet:

KONGSVINGER (TV 2): To menn er siktet for å ha drept en savnet svenske i 30-årene. Torsdag var politiet tilbake på det antatte åstedet.

 Frode Sunde / TV 2
TILBAKE: Torsdag var politiet igjen i sving på en gård i utkanten av Kongsvinger sentrum, i jakten på hva som har skjedd med en savnet svensk mann i 30-årene. Foto: Frode Sunde / TV 2

Publisert 23.05.2025 18:15

Det siste sikre livstegnet fra den svenske mannen i 30-årene, er i fjor høst.

I november skal han ha sendt melding til et familiemedlem i Sverige, der han skal ha fortalt at han var i Kongsvinger.

Mandag denne uka ble det kjent at to lokale menn i henholdsvis 20- og 50-årene er siktet for drap eller medvirkning til drap på svensken.

Mennene ble pågrepet 29. april i år og varetektsfengslet i fire uker, opprinnelig siktet for frihetsberøvelse. Siden er siktelsene skjerpet, til tross for at den antatt drepte mannen foreløpig ikke er funnet.

– Det skyldes totaliteten av det vi har gjort i saken, mens den ble etterforsket som frihetsberøvelse, sammenholdt med det faktum at ingen har vært i kontakt med fornærmede siden i fjor sommer, sier politiinspektør Henning Klauseie i Innlandet politidistrikt. 

Lette i låve

Over flere dager etter pågripelsene i slutten av april jobbet politiets kriminalteknikere og etterforskere på det som nå er et antatt drapsåsted, en gård i utkanten av Kongsvinger sentrum.

Torsdag denne uka var de tilbake på stedet, der politifolk i hvite kjeledresser blant annet saumfarte en låvebygning.

– Det var en taktisk etterransaking for å se etter eiendeler, dokumenter – alt som kan kaste lys over hvem som har vært der, når de har vært der og hva de har drevet med. Rett og slett for å finne brikker til puslespillet, sier Klauseie.

Han bekrefter at det ble gjort beslag i forbindelse med ransakingen, men han kan foreløpig ikke slå fast betydningen av dem.

 Frode Sunde / TV 2
FUNN: Politiet har tatt enkelte beslag etter de foreløpig siste undersøkelsene på gården i Kongsvinger. Foto: Frode Sunde / TV 2

– Har kunnskap om begge

Når varetektsfengslingene for de to siktede mennene løper ut neste uke, vil politiet be retten om fortsatt fengsling.

Begge mennene er kjente for politiet fra tidligere.

Den yngste av dem var ifølge TV 2s opplysninger siktet i en mye omtalt bortføringssak på Tolga i januar 2022. Siktelsen mot ham ble imidlertid henlagt etter bare kort tid.

Mannen er også straffedømt for mindre alvorlige forhold, som narkotikabesittelse, ifølge dokumenter som TV 2 har tilgang til.

– Vi har kunnskap om begge fra straffesaker over noe tid. Det dreier seg om noe mindre narkotikakriminalitet og tilsvarende, men ikke lovbrudd i samme gate som dette, sier Klauseie.

 Politiet
SIKTET: Mannen i 20-årene er godt kjent for politiet i Innlandet fra tidligere. Blant annet var han i en kort periode siktet i den såkalte Tolga-saken i 2022. Foto: Politiet

Bekreftet kontakt i avhør

Ola Sønju Bårnes forsvarer mannen i 20-årene. Han forteller at hans klient foreløpig ikke er avhørt i drapssaken, og at det er en fortløpende vurdering om han ønsker å forklare seg.

Bårnes' klient har heller ikke tatt stilling til siktelsen, opplyser advokaten.

– Utover det har jeg ingen ytterligere kommentarer, sier han.

Jørn Mejdell Jakobsen, forsvarer for mannen i 50-årene, har ikke besvart TV 2s henvendelser torsdag eller fredag. Han har imidlertid tidligere uttalt at hans klient stiller seg uforstående til siktelsen.

 Frode Sunde / TV 2
LETER ETTER SPOR: Politiet har gjort omfattende undersøkelser på gården over flere dager. Foto: Frode Sunde / TV 2

Ifølge politinspektør Klauseie har mannen i 50-årene bekreftet at han møtte fornærmede i Kongsvinger i fjor.

– Vi oppfatter ikke at de er bekjente fra gammelt av, men at de på en eller annen måte har kommet i kontakt, sier han.

Fant cannabisplantasje

Glåmdalen har omtalt at den aktuelle gården i Kongsvinger har vært i politiets søkelys også tidligere. 

Ifølge lokalavisa ble politiet tilkalt etter en voldshendelse der i november i fjor, da de tilfeldigvis skal ha ramlet over det som framsto som en profesjonelt drevet cannabisplantasje med rundt 100 planter.

Begge de nå drapssiktede mennene, samt en tredje mann, er siktet i denne saken.

 Frode Sunde / TV 2
SPERRET: Politiet har plombert leiligheten til den drapssiktede mannen i 20-årene. Foto: Frode Sunde / TV 2

Klauseie bekrefter at én teori politiet har, er at svensken også kan ha vært i kontakt med gårdeieren i forbindelse med cannabissaken før han forsvant.

– Det er samme plass i samme tidsrom, sier han.

Den svenske mannen er, ifølge opplysningene norsk politi har, også kjent for deres kolleger i Sverige.

– Så langt vi har brakt i erfaring er han godt kjent for svensk politi, for ulike former for kriminalitet, sier Klauseie, men understreker at de ikke har informasjon om at mannen skal være knyttet til tunge kriminelle nettverk i Sverige.

Read Entire Article