De siste 15-20 årene har Kristiansand Kommune sammen med Staten, Fylket, Cultiva og Havna investert langt over 5 milliarder kroner i utviklingen av kulturbydelen Odderøya.
Det er prisen på cruiseanlegg, renseanlegg, trafostasjon, kulturskole, festival-amfi, matkultursenter, Blått senter, kunstverksteder, klatrepark, badstuer og badeplass – og Kilden, Kunstsilo, Vest Agder Museet og ikke minst Fiskebrygga. Puh! For et imponerende løft! Og jada: Vi skulle gjerne hatt 5 milliarder til hver eneste bydel, men det har vi ikke.
Listen over attraksjoner på Odderøya er snart endeløs, og driftskostnadene er flere hundre millioner årlig.
Så langt flagges det med rundt 200.000 besøkende årlig i hvert av våre største kulturbygg. Isolert sett er dette sterke tall i Norsk målestokk, og når Vest Agder Museet står ferdig kommer det nok enda flere.
Halvparten av de besøkende var utlendinger
Til sammenligning tar Norge i mot rundt 105 millioner overnattende turister hvert år og disse legger igjen rundt 150 milliarder kroner hos oss.
Om flertallet av de besøkende på Odderøya er en homogen gruppe av årskortholdere, kunstnere og beboere i nærmiljøet, eller hvorvidt man i økende grad når genuint interesserte fra hele Agder og lykkes som internasjonal ankringsplass for turister, finnes det trolig både ytterlige tall og forskning som kan belyse. En som virkelig har peiling på dette er Kristiansandsjente og direktør for reiseliv i Innovasjon Norge, Aase Marthe J. Horrigmo. Hun kjenner også det politiske miljøet lokalt og nasjonalt svært godt.
Vi har med andre ord rett kvinne på rett plass, mens vi venter på at Stortingets Agderbenk skal konstituere seg, brøle mot regjeringsmakta og mene noe felles på vegne av oss alle. Nå er det Sørlandets tur! Øst, Vest og Nord Norge har fått nok!
Men: Kan vi bruke den enorme investeringen bedre for å oppnå enda mer både som Norsk og Nordisk kulturby av betydning, - og som attraksjon for næringslivets investeringer, synergier, vekst i arbeidsplasser og vekst som samfunn både åndelig, mangfolds-kulturelt og finansielt?
Tiden for all småkrangling om politiske prosesser bør nå være forbi. Pengene er spent. Det var sånn flertallet av velgerne ville ha det! Omsider. Min skepsis til ukultur og dårlige prosesser til tross. Og selv om vi ikke er enige om alt, byr fremtiden på enda et digert milliardløft på Lagmannsholmen når vi en dag får råd. Om litt står i allefall promenaden fra Gartnerløkka til Kunstsilo ferdig.
Men hva hvis ambisjonen ble løftet enda høyere? Hva hvis Kristiansand satte seg mål om 3-5 millioner årlige besøk til Odderøya?
Det er et tøft mål, men ikke urealistisk. Men det krever at vi tenker større enn bare å trekke stamgjester. Det handler om å gjøre Odderøya til en magnet – for hele Agder, for resten av Norge og ikke minst for turister fra kontinentet. Her er noen grep:
1. Skap en helårsopplevelse, ikke bare enkeltbygg.
Odderøya kan oppleves som et lappeteppe av institusjoner. Noen føler seg til og med helt fremmedgjort i enkelte av dem. Det vi trenger er en samlet opplevelse: Èn inngang til kulturøya. Det kan være et felles billettsystem, samkjørte programkalendere og en tydelig merkevare: Odderøya – Norge og Nordens kulturøy!
På samme måte som folk reiser til Bilbao for Guggenheim, eller til Roskilde for musikk, må Odderøya markedsføres som én helhetlig grunn til å komme til Kristiansand. Alle våre festivaler burde flyttes til Odderøya Amfi/Bendiksbukta - og vi må ha flere av dem! Legg alle russetreff hit, så vi når de unge. Rigg opp for at internasjonale formater legger turnèlista innom.
2. Internasjonale fyrtårn og lavterskeltilbud side om side.
Nye museum og sterke kulturhus gir grunnlag for å hente inn store internasjonale utstillinger, festivaler og prestisjeprosjekter. Men like viktig er å gi rom barnevennlige aktiviteter og lavterskeltilbud. Den miks av høyt og lavt er selve nøkkelen til at folk ikke bare besøker, men vender tilbake. Biblioteket vårt årlig trekker en halv million besøkende. Hva kunne ikke både et utendørs folkebad, folkehelsesatsing og en variant av Deichmanske Bibliotek gitt av mentalt påfyll og opplevelse på Odderøya? Og få nå i alle fall på plass den dømrade bussen dit!
3. Bind sammen kultur og næringsliv.
Coworking-miljøer, kreative næringer, konferanser og bedriftsarrangementer i samspill med kunsten kan økes. Turister kommer for kulturen, næringslivet investerer fordi det finnes energi og attraksjon, og byen får tilflytting fordi unge kreative ser en fremtid her. Bytt ut vennskap og kjennskapskulturen med de klokeste hodene fra hele landet - og utlandet.
Hvorfor tre til fem millioner?
Tallet er ikke bare et mål i seg selv. Det er en ambisjon som setter Kristiansand på kartet som en norsk kulturby av internasjonalt format. Flere besøkende betyr økt lokal verdiskaping, flere arbeidsplasser, større attraktivitet for investeringer – og en helt annen posisjon i konkurransen om turister, talenter og nye innbyggere. Det er bare å gi gass! Få fart på en Sørlandsbane som kan frakte oss til og fra Oslo på 2 timer. Da konkurrerer man ut både fly, buss og bil. Få alle idrettsarrangementer inn blant de besøkende, og gi plass for byens 15000 studenter. Flytt den smålige krangelen om antall solgte billetter til selvfølgelighetens stolthet over hva vi skaper og får til.
Investeringene er tatt, infrastrukturen er på plass, og Odderøya har fått et solid rykte. Nå handler det om å tørre å løfte blikket. La oss sette kursen mot millionene av turister som kan la seg frelse av Odderøya og Sørlandet. Kulturøya vår kan bli Kristiansands kraftsenter og den fremtidige vekst som kan opprettholde gode skoler på Øvre Slettheia og flere varme hender på sykehjemmene i Songdalen.
Et siste vurderingstema er trolig også å skifte ut alle særinteressene som preger våre offentlige styrer og forvaltningerom med samhold, stolthet og ny energi.
Tiden er kommet for å heie på oss selv, Start i Champions League, kunst til folket og folket til kunsten!