Svar til Morten Goodwin

9 hours ago 3



Morten Goodwin skriver i sin kronikk den 12. juni at «Å mestre og forstå KI vil bli like grunnleggende som å kunne lese og regne.»

Det er langt større grunnlag for å spørre om det i det hele tatt er behov for noen skole i ganske nær fremtid, skriver innsenderen i sitt svar til Morten Goodwin. Foto: Kristin Ellefsen

Han argumenterer for at den norske skolen må omfavne den nye teknologien.

Skolen kan ikke snu ryggen til fremtidens teknologi

Åpen

Det som er svært underlig, er at Goodwin ikke isteden bidrar til folkeopplysning ved å underrette om at det faktisk ikke er noen i verden som forstår KI. Selv ikke en professor som Morten Goodwin vet hva som foregår på innsiden av KI-modellene. Hvordan skal han forvente at lærere og barn i den norske skole skal forstå noe som foreløpig ikke kan forstås? Sannheten er at det finnes like lite kunnskap om hvordan KI-algoritmene fungerer som det finnes kunnskap om hvordan vår egen hjerne faktisk fungerer.

KI-algoritmer dyrkes frem. Litt som å putte et ukjent frø i jorden og odle frem en plante som forhåpentligvis ikke er giftig.

Det er også en sannhet at det foreløpig finnes langt flere reguleringer for å starte et smørbrød- utsalg enn det finnes reguleringer på utvikling av KI-teknologien. En utvikling som tross alt innebærer alvorlig samfunnsrisiko.

Utviklingen er eksponensiell, og det er liten grunn til å tro at verken skolesystem eller sivilsamfunn vil kunne tilpasse seg i takt med utviklingen slik Goodwin forventer.

Det er langt større grunnlag for å spørre om det i det hele tatt er behov for noen skole i ganske nær fremtid.

Det ville være befriende om en KI-professorer som Goodwin kunne benytte sin fagkunnskap til å få folk til å forstå at utvikling av overmenneskelig intelligens ikke er science fiction. Kappløpet mellom teknologigigantene for å oppnå AGI – Artificial General Intelligence – er noe verdens politikere og folk burde ta på største alvor. Her trengs klare begrensninger, ikke hodeløs implementering.

Read Entire Article