Fellesforbundet og Norges Bilbransjeforbund er enige om ny tariffavtale. Dermed unngås en streik som kunne rammet mange.
Publisert: 02.06.2026 19:12
8000 ville blitt tatt ut i streik dersom ikke meglingen førte frem. Meglingen varte i to dager før enigheten kom tirsdag kveld.
Avtalen sikrer Fellesforbundets medlemmer lønnsvekst og forskuttering av sykepenger, skriver de i en pressemelding.
– Vi har oppnådd et økonomisk resultat i tråd med frontfaget, og gjennomslag for flere viktige krav. Et viktig gjennomslag er at det nå også i bilbransjen stilles krav om egne garderober for kvinner. Vi har også fått gjennomslag for en særskilt økning av minstelønnssatsene. Dette er et viktig ledd i Fellesforbundets arbeid for et seriøst arbeidsliv, sier forhandlingsleder fra Fellesforbundet, Steffen Høiland.
Avtalen innebærer et generelt tillegg for alle på 6,50 kroner pr. time.

13 hours ago
1






English (US)