Akkurat nå
Endringene ble klare etter et statsråd på Slottet tirsdag morgen. Nå møter Støre pressen i statsministerens representasjonsbolig.
Flere medier har i løpet av den siste uken erfart at det vil skje endringer i regjeringen.
I dag ble det nye laget offentliggjort etter et ekstraordinært statsråd på Slottet.
Arbeids- og inkluderingsminister Tonje Brenna (Ap) trer ut av regjeringen. Hun blir parlamentarisk leder for Arbeiderpartiet sin stortingsgruppe.
Bjørnar Skjæran, som når er parlamentarisk leder, kommer tilbakekommer tilbakeSkjæran har tidligere vært fiskeriminister i Støres regjering. i regjering. Han blir kommunal- og distriktsminister istedenfor Kjersti Stenseng. Hun tar over for Brenna i arbeids- og inkluderings departementet.
Endringene ble offisielle da Stenseng og Skjæran kom ut på slottsplassen tirsdag. De ble møtt av blomsterbuketter, venner og familie.
Slik ser den nye regjeringen ut i sin helhet:
Statsministerskole?
Rett etter møte på Slottet ble det også klart at Tonje Brenna blir parlamentarisk leder. Valgkomiteen for Arbeiderpartiets stortingsgruppe har enstmming innstilt på henne.
Det er bare en knapp uke siden Arbeiderpartiet landet seieren etter valget.
– Den nye parlamentariske lederen får en sentral og viktig rolle på vegne av Arbeiderpartiet.
Det sier Aps partisekretær Kari-Anne Opsal. Hun er leder for valgkomiteen.
Jobben med å få landet et budsjett med de fire andre partiene på rødgrønn side er allerede i gang.
Valgforsker Johannes Bergh sier at Brennas nye posisjon på Stortinget kan betegnes som «statsministerskole».
– Det er også viktig for regjeringen å ha en så sentral politiker som Tonje Brenna i rollen som parlamentarisk leder i den vanskelige parlamentariske situasjonen som er oppstått, sa Bergh til Aftenposten mandag.
Brenna har ikke sittet på Stortinget før nå.
Vestre forfremmet
Før rokkeringen var Tonje Brenna nummer to regjeringens rangorden. På spørsmål fra Aftenposten om det nå er helseminister og nestleder Jan Christian Vestre som har tatt over denne posisjonen, svarer Støre ja.
– I rangordningen er nestleder Jan Christian Vestre nummer to. Det stemmer.
Støre om Brenna: – Har det som trengs
Støre la stor vekt på den parlamentariske situasjon på Stortinget som begrunnelsene for endringene i regjeringen.
– Den samlede tyngden Tonje har, som nestleder, statsråd, bred erfaring fra forhandlinger, som fylkespolitiker og fra Utøya-generasjonen, har hun det som trengs for Arbeiderpartiet i den tiden som kommer, sa Støre da han møtte pressen.
På spørsmål fra NRK om Brennas nye jobb er en god statsministerskole svarte Støre følgende:
– Det å kunne norsk politkk fra mange vinkler er viktig for å utvikle deg som politiker, hvor den utviklingen leder deg, det vet man ikke.
Støre skrøt også av de nyutnevnte statsrådene.
– Jeg har et styrket regjeirngslag fra i dag.

1 month ago
15


















English (US) ·