-
Lange køer på E6 etter bussbrann
Det er lange køer på E6 som følge av bussbrannen i Sørfold.
Statens vegvesen har stengt E6 ved Berrflogtunnelen.
Brannen har skjedd ved Raudhammartunnelen i Sørfold og har skapt store trafikale utfordriger.
Foto: Thomas Fredrik Kristensen / NRK -
Fylkesrådet vil øke støtten til Vega verdensarvsenter med nesten en million
Fylkesrådet forslår å øke den årlige støtten til verdensarvsenteret fra 0,6 til 1,5 millioner kroner.
– Vi har et ansvar for å ta vare på det som gjør Vega helt unikt. Unikt også i verdenssammenheng, sier fylkesråd for samfunn, kultur og miljø, Arne Ivar Mikalsen (V).
Det er forslått at den økte støtten skal gjelde for tre år og finansieres av penger som ble satt av etter salg av aksjer i Helgeland Invest AS.
Vegaøyan er en del av UNESCOs verdensarvliste, og verdensarvsenteret jobber med å formidle øyenes historie til besøkende og fastboende.
Foto: Vegaøyan verdensarv -
Stor pågang på Nordlandsekspressen
Det er stor pågang på Nordlandsekspressen klokken 18 i dag på grunn av bussbrannen på E6 i Sørfold.
Reis Nordland anbefaler å reise til Helnessund og benytte avgang klokken 15.
Foto: Susanne Skjåstad Lysvold / NRK -
Fylkesvei stengt i Brønnøy
Fylkesvei 76 i Brønnøy ved Barstad er stengt som følge av et stanset kjøretøy.
Statens vegvesen forventer at veien åpnes klokken 11.
-
Lav arbeidsledighet i Nordland
Arbeidsledigheten i Nordland holder seg stabilt lav. Det viser nye tall fra Nav.
Ved utgangen av mars er det registrert omtrent 2000 helt arbeidsledige i fylket noe som utgjør 1,7 prosent av arbeidsstyrken.
Totalt er det i underkant av 3800 arbeidssøkere i Nordland.
Foto: Amanda Pedersen Giske / NTB -
Ny lov om motorferdsel kommer i dag
I dag legger regjeringen frem sitt forslag til en ny og mye enklere lov om motorferdsel i utmark.
Den gamle loven er fra 1977, og er laget før det kom kjøretøy som elektriske sykler og rullestoler for terrengbruk.
Den nye loven skal regulere alle teknologi. Kommunene skal få større frihet til å bestemme hvor folk får kjøre i naturen.
-
E6 i Sørfold stengt etter bussbrann i tunnel
E6 er stengt ved Raudhammartunnelen i Sørfold kommune i Nordland etter at det natt til fredag oppsto brann i en buss inne i tunnellen.
– Brannvesenet har undersøkt hele bussen og hele tunellen fra nord til sør - det er ikke gjort funn av person verken i buss eller tunell, opplyser operasjonsleder Kai Henrik Eriksen i Nordland politiditrikt.
Politiet meldte om brannen klokka 00.42. Klokka 02.22 meldte de at brannen var slukket.
-
Kasper Høgh med landslagsdebut
Torsdag slo det danske herrelandslaget i fotball Nord-Makedonia 4–0 og er én nå kamp unna VM-plass.
Den danske Bodø/Glimt-spiller Kasper Høgh inntok banen i de siste minuttene av kampen og fikk sin landslagsdebut.
Etter en målløs første omgang herjet danskene etter hvilen. Mikkel Damsgaard, Gustav Isaksen (to mål) og Christian Nørgaard sendte Parken til himmels.
I finalen tirsdag skal Danmark møte enten Tsjekkia eller Irland. Danskene har bortekamp.
Danmark hadde lenge kontroll på VM-billetten i den ordinære kvalifiseringen, men sviktet fullstendig i de to siste kampene. Det ble 2–2 mot Belarus hjemme i Parken og 2-4-tap borte mot Skottland.
Danmark trengte bare å unngå tap i Glasgow, men Skottland scoret to ganger på overtid og tok seg til VM på bekostning av danskene.
(©NTB)
Foto: NTB -
Gjør tiltak for å få flere nordlendinger ut i naturen
Nordland fylkeskommune skriver i en pressemelding at det snart blir enklere å komme seg ut på tur flere steder i fylket.
Nye stier, bedre tilrettelegging og andre friluftslivstiltak får nå støtte fra fylkeskommunen.
Totalt fordeles 863 405 kroner til 41 tiltak rundt om i fylket.
Interessen for ordningen er større en noen gang, skriver de. Til sammen ble det søkt om nær 4,8 millioner kroner, langt mer enn det som var tilgjengelig av midler.
– Det viser hvor stort engasjement det er for friluftsliv i Nordland. Mange gode tiltak måtte dessverre stå uten støtte i år, sier fylkesråd for samfunn, kultur og miljø, Arne Ivar Mikalsen (V).
Foto: Synnøve Sundby Fallmyr / NRK -
Støy fra Andøya Space påvirker ikke fiskefeltene
Forskning fra Havforskningsinstituttet viser at lyd fra rakettoppskyting ved Andøya Spaceport ikke forplanter seg langt nok i havet til å påvirke fiskens atferd i de viktige fiskeområdene utenfor Andøya.
Det skriver High North News.
Hovedfunnene i forskningen viser at støynivået i vann fra oppskytingen på Andøya Spaceport er lavt og kortvarig og ligger under kjente terskler for respons for de viktigste fiskebestandene i nærheten kjente terskler for respons for de viktigste fiskebestandene i nærheten.
Avisen skriver at steinkobbe kan bli påvirket av lyden i luft, og man har observert at en hval sluttet å vokalisere rundt oppskytingstidspunktet. Effekter hos marine pattedyr bør derfor utredes nærmere.
Foto: Brynjar Mangor Myrtveit Osgjerd / NRK -
Sier ja til asylmottak i Narvik
Torsdag stemte kommunestyret for at Narvik kommune skulle være positive til opprettelsen av ett asylmottak med inntil 150 beboere.
Det skriver Fremover.
Innstillingen fra formannskapet var at Narvik kommune er positiv til UDI sine planer om å etablere ett asylmottak med inntil 150 beboere.
Avisen skriver at Trond Blomlie (Rødt) sto bak det alternative forslaget som sa at Narvik kommune er sterkt kritisk til opprettelsen av asylmottak. Forslaget fikk 10 stemmer for, og 19 imot. Derfor falt det.
Den originale innstillingen fra formannskapet ble tatt opp til votering, og fikk 20 stemmer for, og 9 imot. Dette ble vedtatt.
Foto: Elena Junie Paulsen -
Mener avgiftskutt også gir klimakutt
Stortinget har i dag bestemt at fiskebåter i en periode skal slippe å betale CO2-avgift.
I en pressemelding fra Fiskebåt skriver de at de mener avgiftskuttet også gir klimakutt.
– Klimagassutslippet fra vår flåte vil reduseres med 80.000 tonn CO₂, som følge av at flåten vil bunkre i Norge og slippe å gå omveier til en utenlandsk havn for å kunne drive fiske på like vilkår som EU-flåten.
Det sier Styreleder i Fiskebåt, Christian Strand Halstensen.
– At det i tillegg stimulerer til landing av fisk til foredling i norsk industri og at det trygger bunkeranleggene langs kysten i en tid hvor beredskap er avgjørende, må kunne sies å være en god bonus. Et Kinderegg, eller kanskje heller et skikkelig påskeegg, sier Halstensen.
Foto: Odd Kristian Dahle/Fiskebåt -
Vil ta over som ordfører
Til Avisa Nordland forteller varaordfører Grethe Andersen (Frp) at hun er motivert for å overta etter Stormo, hvis kommunestyret vil det.
Ved starten av perioden som begynte i 2023 inngikk Arbeiderpartiet, Frp, Venstre og Meløy Frie Folkevalgte et samarbeid.
– Meløy Frp er svært fornøyd med samarbeidet vi har hatt med Arbeiderpartiet og de øvrige i posisjonen, forklarer Andersen.
Hun forteller at det ikke ligger noen føringer for hvilket parti ny ordfører skal ha, dersom det skal velges ny ordfører i løpet av en periode.
Foto: Synnøve Sundby Fallmyr / NRK -
Kutter prisen på månedskort – Vil ha flere voksne på bussen
Nordland fylkeskommune skriver i en pressemelding at de skal kutte prisen på 30‑dagers periodebilletter på buss og båt.
– Dette er et målrettet grep for å få flere voksne over på kollektivtransport, sier fylkesråd for samferdsel Richard Dagsvik.
Fylkesrådet har vedtatt prisreduksjoner for 30‑dagers periodebilletter, på buss og båt. Prisen gjelder fra 1. mai 2026 til 30. april 2027, eller til midlene er brukt opp.
Voksenbillett blir 160 kroner billigere, Student og honnør minsker med 80 kroner og ungbilletten med 55 kroner.
Foto: Ole-Fredrik Lambertsen -
Temperaturøkning i drivstoff var grunnen til utsettelse
Det ble ingen rakettoppskyting fra Andøya Space i går, etter at et fartøy kom innenfor faresonen rundt oppskytningsområdet.
I dag har Isar Aerospace sendt ut en pressemelding der de går nærmere inn på grunnen til at rakettoppskytingen måtte utsettes.
Kort tid før oppskytingen ble selskapet gjort oppmerksom på et fartøy som hadde kommet innenfor faresonen til sjøs, rundt oppskytingsområdet. Dette førte til problemer.
– Som følge av forsinkelsen opplevde fartøyet en temperaturøkning i drivstoffet til motoren. Dette lot seg ikke løse innenfor den forkortede nedtellingen, og tvang dermed frem en avbrytelse av oppdraget.
Daniel Metzler, administrerende direktør og medgründer av Isar Aerospace, uttaler:
– Rakettoppskytinger er svært komplekse operasjoner – fra sikker bakkeinfrastruktur til mer enn 100 000 deler, strukturer og systemer som må fungere sømløst sammen. Mens vi jobber for å returnere til oppskytingsrampen så raskt som mulig, vil vi ikke inngå kompromisser når det gjelder oppdragets sikkerhet.
Det blir ingen rakettoppskyting før tidligst lørdag. Det kom fram tidligere i dag, i en trafikkmelding fra Andøya Space.
Foto: Brynjar Mangor Myrtveit Osgjerd / NRK -
Klart for Vest-Lofoten: Skjæran gir 15 millioner til den nye kommunen
Kommunaldepartementet har åpnet lommeboka for den nye storkommunen i Lofoten.
Vestvågøy og Moskenes får nå 15 millioner kroner for å rigge seg klare til 1. januar 2028. Samtidig får Flakstad støtte til å utrede om også de skal bli en del av «Vest-Lofoten kommune».
– Dette er summen de søkte om. Søknaden gjelder engangskostnader for 2025 og 2026. Det vil være mulig å søke om ytterligere støtte for 2027, opplyser kommunal- og distriktsminister Bjørnar Skjæran (Ap).
Han sier at det er viktig at kommunene fortsetter den gode jobben, slik at alt fungerer når Vest-Lofoten kommune ser dagens lys 1. januar 2028.
– Flakstad kommune har fått tilsagn om støtte til utredningen om eventuelt å inngå i nye Vest-Lofoten kommune. Det er positivt at Moskenes og Vestvågøy har god dialog med Flakstad, legger han til.
Foto: VILDE BRATLAND ERIKSTAD -
Ingen rakettoppskyting før tidligst lørdag
Det blir ingen rakettoppskyting fra Andøya Space før tidligst lørdag 28. mars. Det kommer fram i en trafikkmelding på SMS fra Andøya Space.
Dette er fjerde gang oppskytingen må skyves på. Denne uka skal både værforhold og båter ha kommet i veien for tyske Isar Aerospace.
Dersom man ikke lykkes med å få raketten i lufta innen vinduet stenger 29. mars, blir neste mulighet 8. til 19. april.
Raketten «Spectrum 2» er nesten 30 meter høy og veier rundt 50 tonn. Den skal kunne frakte satellitter som skal gå i bane rundt jorda.
-
Ungdommens fylkesråd får én million kroner til frie ungdomstiltak
Nordland fylkesråd gir én million kroner til Ungdommens fylkesråd. Hva pengene skal brukes til får Ungdommens fylkesråd bestemme selv.
– Ungdom vet best hva som trengs for ungdommene rundt i kommunene i Nordland, sier fylkesrådets nestleder Aina Nilsen (Sp).
Ungdomsrådet forslår å bruke pengene på å få flere unge i sommerjobb, bedre kulturtransport og å styrke regionale ungdomsråd.
– Vi mener dette er gode prioriteringer som treffer ungdommen i både by og distrikt. Vi er glade for at fylkesrådet lytter og gir oss handlekraft, avslutter leder i Ungdommens fylkesråd, Emma-Sofie Olafsen.
Foto: Håvard Bergseng Rødsand -
Varsler polart lavtrykk
Et polart lavtrykk er på vei mot Troms og Vesterålen natt til fredag.
Det kan gi kraftig vind, snø og dårlig sikt, melder Meteorologisk Institutt, som har sendt ut gult farevarsel.
Meteorologene advarer om raske værendringer og lokalt vanskelige kjøreforhold, med fare for stengte veier og kolonnekjøring.
Også fly, ferger og hurtigbåter kan bli rammet.
Folk bes vurdere om reisen er nødvendig og følge med på oppdaterte meldinger.
Spilles av
Det fine året 2025
Neste
























English (US)