«Dødsenglene»:
Drapstiltalte Steinar Wangen går ut mot TV 2s bruk av skjult opptak i et intervju med NRK.
Publisert 01.06.2026 15:10 Sist oppdatert 44 minutter siden
– Jeg ble rett og slett lurt i en felle, sier drapstiltalte Steinar Wangen (55) til NRK.
I dokumentaren «Norge bak fasaden: Dødsenglene» fra 2024, bruker TV 2 skjult identitet til å komme i kontakt med Wangen. Deretter bruker de skjult opptak når de konfrontere ham.
Som følge av dokumentaren har Wangen blitt tiltalt for drap på en kvinne ved å kvele henne med en pute, i Trollhättan i Sverige.
I dokumentaren blir Wangen spurt om han hadde drept kvinnen i Trollhättan, hvor han svarer «ja».
– Jeg ser jo at jeg svarer ja på spørsmålet, men jeg husker ingenting av det, sier han til NRK.
– Ikke vanskelig å forstå
I «Dødsenglene», lokker journalistene Kadafi Zaman og Janne Amble Wangen til et hotellrom i Sverige. Amble gir seg ut for å være en dødssyk kvinne, som ønsker hjelp til å avslutte livet.
Men, allerede før de møtes på hotellet, innrømmer Wangen til journalistene at han tok livet av en kvinne i Trollhättan.
Wangen sier til NRK at han ikke husker hva han gjorde på hotellrommet, og at han opplevde situasjonen som problematisk.
– Det er ikke vanskelig å forstå at Wangen opplevde konfrontasjonen med TV 2 som svært krevende, svarer TV 2s program redaktør Trygve Rønningen på kritikken fra Wangen.
– Samtidig må vi huske alvoret i denne saken. Terskelen for å bruke skjult identitet skal være høy, men her mener vi dette var den eneste måten å avsløre hvordan Steinar Wangen opererte.
Rønningen presiserer at denne oppfatning også deles av Pressens Faglige Utvalg, som slo fast at TV 2 ikke brøt god presseskikk i «Dødsenglene». Videre forklarer han at Wangen kunne avbryte samtalen når som helst, men han valgte selv å bli i rommet i over én time.
Overfor NRK stiller Wangen seg kritisk til at TV 2 ringte politiet først etter at de hadde startet intervjuet med ham.
– TV 2 ringte politiet da Wangen bekreftet at han hadde tatt livet av en kvinne. Når vi som som borgere anser at det kan være fare for liv og helse, har vi etter loven en plikt til å varsle politiet, sier Rønningen til motsvar.
Denne måneden må Wangen møte i tingretten i Tønsberg. Han er tiltalt for drap på kvinnen i Trollhättan, men nekter straffskyld. Han nekter også for de fire tilfellene av oppfordring til selvmord han er tiltalt for.
– Han har aldri oppfordret noen til å ta sitt eget liv, og nekter straffskyld, sa hans svenske forsvarer, Peter Norli, til TV 2 da tiltalen ble kjent.







English (US)