Siktede nekter straffskyld, men politiet frykter gjentakelsesfare. Fredag vil politiet begjære ham fortsatt fengslet.
- Mannen som skjøt mot politiet i Åsane, Bergen er siktet for drapsforsøk, trusler og skadeverk.
- Han nekter straffskyld, men knytter seg til saken ifølge hans forsvarer.
- Politiet frykter gjentagelsesfare og vil ha ham fortsatt fengslet.
Mannen som forskanset seg i et hus i Åsane i Bergen og skjøt mot politiet i tolv timer 19. februar, nekter straffskyld.
– Han knytter seg til saken, men erkjenner ikke straffskyld, sier hans forsvarer Bertil Rønnestad til VG.
Mannen i 40-årene ble pågrepet etter den dramatiske aksjonen som endte med at huset brant ned til grunnen. Siktede var i en lengre periode innlagt på sykehus etter hendelsen, men sitter nå i varetekt i Bergen fengsel.
Han er siktet for drapsforsøk, samt for trusler og skadeverk. Det er politiet som er fornærmede part.
Påtaleansvarlig i Vest politidistrikt
Politiet vil fredag begjære mannen fortsatt fengslet. Årsaken er at de mener det fortsatt foreligger en kvalifisert gjentagelsesfare, opplyser påtaleansvarlig Katrine Engelsgjerd Eikestad til VG.
– Det vil støte allmennhetens rettsfølelse og skape utrygghet hvis siktede løslates, sier hun.
Les også: Nabo til skytedramaet: – Han sa «forsiktig, gå inn»
Rønnestad bekrefter at hans klient er avhørt, men ønsker ikke å gå nærmere inn på hva han har forklart. Forsvareren sier at saken reiser spørsmål om tilregnelighet på gjerningstidspunktet, slik BA og BT tidligere har omtalt.
Se bilder fra den dramatiske hendelsen 19. februar her:
Mellom 60 og 70 skudd
Den dramatiske hendelsen startet da politiet fikk melding om skudd ved 09-tiden.
Da politiet kom fram til stedet, løsnet mannen skudd mot politiets kjøretøy og forskanset seg i et hus. Han skjøt også mot politiets droner. Naboer hørte mellom 60 og 70 skudd gjennom dagen.
Politiet har tidligere opplyst at mannen var registrert med flere våpen, blant annet kraftige våpen med stort skadepotensial. Han hadde også tilgang til en kraftig pil og bue.
Ved 20-tiden skjøt mannen igjen mot politiet, som da gikk til aksjon med sprengvåpen og gass. Huset tok fyr og mannen ble pågrepet like før klokken 22.
VG fikk tilsendt flere bilder som viser brannen sett fra flere kilometers avstand.
Tingretten har oppnevnt to rettspsykiatriske sakkyndige som skal vurdere mannens tilregnelighet.
Har gjort funn av våpen på åstedet
Påtaleansvarlig Eikestad bekrefter at det er gjennomført ett avhør av siktede, men ønsker, i likhet med Rønnestad, ikke å kommentere innholdet nærmere.
Politiets kriminalteknikere har gjort relevante funn på åstedet, blant annet våpen som skal være benyttet under hendelsen. Kripos vil bistå med undersøkelser av våpnene, opplyser Eikestad.
– Tingretten har oppnevnt to rettspsykiatrisk sakkyndige. De er i gang med en grundig undersøkelse og sakkyndig utredning som skal være med på å belyse vurderingen av siktedes tilregnelighet, sier Eikestad.
Tidslinje
- 09.05 Melding om skyting ved en adresse til politiet. En rekke patruljer blir sendt mot stedet.
- Patruljer ankommer området fra 09.35 og utover.
- Samtidig iverksettes varsling av naboer mfl.
- 09.42 sender vi første pansret bil mot adressen.
- 09.59 er bilen i nærheten av den aktuelle adressen
- 10.04 Skytes mot politibil. Det ble også skutt mot drone 11.03
- 10.05 er det åpenbart at han skyter mot politibilen.
- 12.18 får vi klarlagt at gjerningsperson skal være alene.
- 18.32 og utover. Kontakt med gjerningsperson på telefon.
- 19.45 svarer ikke på kontakt.
- 19.59 meldes om skudd avfyrt fra adressen.
- 20.00 og utover – jevn skyting fra vinduer i bygningen.
- 20.40 Politiet iverksetter aksjon mot bygget (CS-granater og sprengvåpen).
- 21.05 Det brenner i/på utsiden av bygget.
- 21.07 Det brenner kraftig i bygget.
- 21.20 Bygg straks overtent.
- 21.23 Person observert ute av bygget.
- 21.43 Kontroll på gjerningsperson.
Kilde: Vest politidistrikt
Har du tips?
Send oss informasjon, bilder eller video.

3 hours ago
3








English (US)