Skytteren og dyreeieren fikk seg en overraskelse etter et lengre kafébesøk.
Publisert 17.03.2026 16:37
Trøndelag tingrett har dømt en mann i 70-årene til ubetinget fengsel i 36 dager for brudd på dyrevelferdsloven.
Årsaken er et feilslått avlivningsforsøk.
Det var i fjor høst at mannen skulle ta livet av en hund for en bekjent. Med finkalibret ammunisjon skjøt mannen hunden.
Både eieren og skytteren var enige om at dyret var dødt, men da de kom tilbake etter et lengre kafébesøk var hunden borte.
«Tiltalte lette etter hunden hele dagen, før han ut på kvelden så bilde av den på Facebook», står det i dommen.
Fant hunden
Det viste seg at hunden hadde overlevd, og kommet seg vekk fra eiendommen.
Dyret ble funnet av en kvinne, rundt 300 meter unna boligen. Kvinnen bar hunden med seg hjem, og ifølge henne skal dyret ha vært tydelig medtatt og fortumlet.
Etter Facebook-utlysningen tok tiltalte kontakt og hentet hunden, før den deretter ble avlivet klokken 19.45.
Da hadde det gått nesten ti timer siden det første, feilslåtte avlivningsforsøket.
«Retten finner det utvilsomt at hunden ble påført en langvarig lidelse som følge av det uforsvarlige forsøket på avliving», heter det i dommen.
Strenge regler
Retten understreker at det er strenge regler for privatpersoner som ønsker å avlive dyrene sine selv.
I dette tilfellet mener dommeren at tiltalte ikke gjorde nok for å forvisse seg om at hunden var død.
Mannen erkjente straffskyld. I tillegg til fengselsstraffen må han tåle inndragning av en pistol samt betale 3.000 kroner i saksomkostninger.
Advokat Endre Gansmo Lysø forsvarer mannen, og sier til TV 2 at de ikke har noen kommentar til dommen.









English (US)