Skadet stjerne slaktet dommeren: – Sjokkerende start på sesongen
Utover i oppgjøret mot London-rival Tottenham gikk West Ham fullstendig opp i den defensive liminga.
Nedturen burde ha startet enda tidligere. Det mente i hvert fall den kneskadde midtbanespilleren, James Maddison:
– Ærlig talt, dommerne og VAR har hatt en sjokkerende start på sesongen, skrev Maddison via X.
– Hvis det målet der blir annullert for frispark imot, vil man aldri igjen kunne slå et hjørnespark uten at dommeren blåser for noe, fortsatte han.
Grunnen var at Cristian Romero tok tak i armen til Kyle Walker-Peters og dro ham bakover.
– Uansett hvilken forseelse som skjer i verden, så er Romero en av de mistenkte. For han er jo et levende frispark, kommenterte Jan Åge Fjørtoft i Viaplays studio.
Tafatt markering fra hjemmelaget gjorde at Pape Sarr uhindret fikk heade Spurs i ledelsen tidlig i 2. omgang.
– Det er helt utilgivelig defensiv organisering på dødball, det skal nesten ikke gå an, kommenterte Nils Johan Semb for Viaplay.
Tomas Soucek fikk direkte rødt for en sen takling på João Palhinha. Rett fra det frisparket ble ballen trillet til samme Romero, som la den perfekt på hodet til Lucas Bergvall på et godt timet løp i bakrom: 2-0 til gjestene.
Den 19 år gamle svensken var også sterkt delaktig i forarbeidet til Micky van de Vens 3-0-scoring.
West Ham har åpnet sesongen fryktelig og ligger under streken etter fire runder. Tottenham klatret opp på andreplass à poeng med Arsenal og Liverpool.
Utskjelt Brann-stjerne med ellevill scoring: – Et av tidenes mål på Brann Stadion
– Vi får se om jeg klarer noe finere resten av karrieren, men det er i alle fall det fineste målet så langt i karrieren, sier Felix Horn Myhre til NRK om drømmescoringen i 3-2-seieren hjemme mot Vålerenga lørdag kveld.
I sin 150. Brann-kamp steg landslagsspilleren, som nylig fikk kritikk av Brann-miljøet for å ytre et sterkt overgangsønske til Bodø/Glimt i sommerens overgangsvindu, til værs og utlignet på akrobatisk vis da han saksesparket inn 2-2 en drøy halvtime før slutt.
– Det er måten å respondere på. Han har fått sin dose med kritikk, men dette er et av tidenes mål på Brann Stadion, utbrøt TV 2s ekspertkommentator Jesper Mathisen.
Fra åtte meter kastet Horn Myhre seg rundt foran store stå og fikk drømmetreff på saksesparket som smalt i tverrliggeren, ned på streken, tilbake i tverrliggeren før ballen endte i nettet.
Foran oppgjøret var midtbaneeleganten usikker på hvilken mottakelse han skulle få av hjemmepublikummet etter den nylige Glimt-flørten.
– Jeg er litt lettet og jeg var litt usikker. Jeg skulle håndtert det hvis det ikke var en fin mottakelse, men det er hyggelig å få den mottakelsen.
Scoringen var svært avgjørende i en sterk snuoperasjon som sørget for at Brann for alvor er med i gullkampen.
– Vi ønsker å kjempe i toppen i norsk fotball. Det blir et rotterace slik det har vært de siste sesongene, men det blir en spennende høst, sier Brann-kaptein Fredrik Pallesen Knudsen til NRK.
Ti serierunder før slutt er Brann på tredjeplass, åtte og fem poeng bak henholdsvis serieleder Bodø/Glimt og serietoer Viking. Vålerenga beholder 7.plassen, ti poeng bak Brann.
Tre sjanser på én straffe: – Har du sett for noen bommer?
Dommer Daniel Higraff kom i fokus i minuttene rett før pause under oppgjøret mellom Molde og Fredrikstad.
På stillingen 0-1 til gjestene, blåste han straffespark etter at Sondre Sørløkk gikk i bakken i duell mot Eirik Haugan. VAR tok affære og trakk situasjonen utenfor 16-meteren.
Kun et par minutter senere blåste Higraff igjen. Denne gangen frispark til Molde etter en duell inne i feltet. Daniel Eid var først på ballen etter at han ble truffet av støvelen til angrepsspiller Jalal Abdualli. Denne gangen falt dommeren ned på straffespark.
Forsøket fra Oskar Øhlenschlæger ble reddet av keeper Jacob Kalrstrøm, men han fikk både én og to sjanser til:
– Det er nærmest som jeg har for god tid. Jeg ser den treffer stolpen, og så er jeg glad for at den faller tilbake til slik at jeg kunne legge den i mål, sier Øhlenschlæger til NRK med et smil.
Det var nærmest som TV 2-kommentator Petter Bø Tosterud ikke trodde hva han så:
– Der blir det faktisk scoring til slutt. Har du sett for noen bommer, da? Utbrøt Petter Bø Tosterud for TV 2.
Molde trykket hardt mot gjestene forsvar i andre omgang, men kom ikke nærmere enn reduseringsmålet til Fredrik Gulbrandsen like før slutt.
Båtrøyene ligger helt nede på en 10.-plass på tabellen. Fredrikstad klatret opp til en 5. plass med seieren i Rosenes by.