Sinne og frustrasjon i EU. Setter sin lit til Ungarns velgere.

3 days ago 15



BRUSSEL: Kommissær Andrius Kubilius ser ingen hindre for forsvarssamarbeid med Norge – selv om Norge ikke er EU-medlem.

Andrius Kubilius (69) er tidligere statsminister i Litauen. Siden 2024 har han vært kommissær for forsvar og romfart. Foto: Markku Ulander, Reuters / NTB

Publisert: 28.03.2026 20:26

I årevis har Ungarn vært en hodepine for EU. På forrige toppmøte blokkerte landet for EUs planlagte lån til Ukraina, som skal sørge for at landet har penger til å forsvare seg. Samtidig avslørte Washington Post at Ungarns utenriksminister Peter Szijjarto jevnlig har «rapportert live» til sin russiske motpart Sergej Lavrov om hva som blir sagt under EU-toppmøtene.

Avsløringen har tatt sinnet og frustrasjonen over Ungarn i Brussel til et enda høyere nivå. EU-kommisjonen har samtidig bedt Ungarn om en forklaring.

Les hele saken med abonnement

Read Entire Article