Signerte kontrakt om bygging av ny tingrett

2 hours ago 1



Nyhetssenter Nordland

Grafikk: NRK
  • 11. november 2025 kl. 19:54

    Minibuss kjørte av veien i Vesterålen

    En minibuss har kjørt av veien ved Steinlandsfjorden i Øksnes kommune.

    Det melder politiet i Nordland.

    Det er ikke meldt om personskader, men nødetatene rykker ut til stedet for å tilse de involverte.

    Steinlandsfjorden

  • 11. november 2025 kl. 19:17

    Signerte kontrakt om bygging av ny tingrett

    Det skal bygges en ny tingrett i Sandnessjøen og i dag ble det klart hvem som har fått oppdraget.

    Det er Mosjø-bedriften EntrepreTor.

    Det skriver selskapet på Facebook.

    – I dag har vi signert kontrakt på ombygging av nye tingrettslokaler i Alstahaug for Ziko Gruppen. Vi takker for oppdraget og ser frem mot et godt samarbeid, skriver selskapet.

    Det var i juli at Ziko Gruppen AS kunngjorde at de hadde vunnet oppdraget fra Domstoladministrasjonen om å bygge et nytt bygg for tingretten i Sandnessjøen, skriver Helgelands Blad.

    Det er det gamle Telenor-bygget i byen som skal pusses opp og gjøres om til tingrett. Leiekontrakten er på 15 år.

    Etter planen skal lokalene være ferdig og klar til bruk innen 1. september 2026.

    En illustrasjon av et hvitt firkantet bygg med vinduer.

    Illustrasjon: Ziko Gruppen
  • 11. november 2025 kl. 19:08

    Fylket vil selge svømmehall i Bodø

    Fylkesrådet foreslår å selge basseng- og idrettsbygget ved Bodin videregående skole i Bodø. Det kommer frem i forslaget til ny økonomiplan, skriver Avisa Nordland.

    Fylkeskommunen har et stort vedlikeholdsetterslep på sine bygg, og mener de kan spare mye med å kvitte seg med flere bygg.

    I desember i fjor ble svømmeakvitieten ved Bodin Bad avviklet.

    Økonomiplanen og budsjettet vedtas av fylkestinget i starten av desember.

  • 11. november 2025 kl. 19:04

    Fratatt lappen etter mistanke om sladding

    Tirsdag ettermiddag kjørte en bil av veien i Jensvolldalen i Bodø.

    Politiet mistenker at bilen sladdet eller drev på med uaktosm kjøring i forkant av trafikkuhellet.

    Førerkortet til sjåføren er beslaglagt, skriver operasjonsleder Tommy Bech

    Det er ikke meldt om personskader.

  • 11. november 2025 kl. 17:15

    Kjørte 129 km/t i 80-sonen – mistenkes for promillekjøring

    Utrykningspolitiet (UP) har stanset en bil for kontroll etter en snittmåling på 129 kilometer i timen i 80-sonen. Målingen ble gjort i Toventunnelen i Leirfjord.

    Sjåføren mistenkes også for promillekjøring, opplyser operasjonsleder Tommy Bech hos politiet i Nordland.

    Personen får førerkortet beslaglagt. Politiet driver ennå med bevissikring.

  • 11. november 2025 kl. 17:02

    Elgpåkjørsel i Vesterålen: – Store materielle skader

    Politiet melder om en elgpåkjørsel ved Steilo på fylkesvei 82 i Hadsel.

    – Ingen personskader, store materielle skader på bilen, skriver operasjonsleder Tommy Bech i politiloggen.

    Elgen er imidlertid skadet. Viltnemda er på stedet.

  • 11. november 2025 kl. 15:50

    Ordfører-duo ut mot nedleggelse av tannklinikk

    Ordføreren og varaordføreren i Evenes, Terje Bartholsen (Ap) og Skjalg Hamnes (Sp), går hardt ut mot forslaget om å legge ned Bogen tannklinikk i Evenes. Det skriver Fremover.

    Fylkesrådet i Nordland har nemlig foreslått å legge ned seks tannklinikker i fylket.

    Ordfører-duoen mener flere av begrunnelsene for å legge ned tannklinikkene ikke gjelder for Evenes.

    – Vi mener Evenes skiller seg ut på grunn av satsingen til Forsvaret og den befolkningsveksten som ventes. Man løser heller ikke rekrutteringsproblemer ved å legge ned tannlegekontor som allerede har full bemanning, sier Hamnes til avisen.

    Han mener at også fylket må bidra til å sikre gode lokalsamfunn rundt Forsvarets baser.

    Bartholsen påpeker at fylkets eneste tilstedeværelse igjen i Evenes vil være bussene som kjører gjennom kommunen.

    Ordfører AP Evenes kommune

    Foto: Frida Brembo/NRK
  • 11. november 2025 kl. 14:41

    Tyveri i Mo i Rana

    Politiet ble tirsdag ettermiddag kontaktet av en butikk i Mo i Rana sentrum som meldte om flere personer som hadde stjålet varer.

    Etter søk i området kom politiet i kontakt med én av gjerningspersonene.

    Mannen ble tatt med til politistasjonen, anmeldt for et mindre tyveri og vedtok et forelegg på 3000 kroner, uttaler oppdragsleder i politiet Anders Johansen.

    De øvrige personene ble ikke funnet.

  • 11. november 2025 kl. 14:15

    Glatte kjøreforhold

    Det er glatte kjøreforhold i deler av Helgeland og Nord-Trøndelag, melder Meteorologisk instiutt.

    Derfor har de sendt ut et gult farevarsel for is.

    Det kan være lokalt vanskelig kjøreforhold og transporttjenester kan bli påvirket.

    Varselet gjelder til og med onsdag morgen.

    Kart over glatte veier i nord.

    Foto: Meteorologisk institutt
  • 11. november 2025 kl. 14:02

    Vurderer å selge Hamsunsenteret: – Høres helt sprøtt ut

    Nordland fylkeskommune vurderer å selge det ikoniske Hamsunsenteret i Hamarøy, skriver Avisa Nordland.

    Forslaget kommer som del av budsjett- og økonomiplanen for de neste fire årene, der reduksjon av bygningsmasse skal gi store innsparinger.

    – Dette høres helt sprøtt ut, sier ordfører Britt Kristoffersen Løksa, som mener saken virker dårlig utredet.

    Fylkesråd for utbygging og eiendom, Lise Henriette Rånes, understreker at det å eie museumsbygg ikke er en kjerneoppgave for fylkeskommunen. Bygget renoveres nå for 35 millioner kroner etter vannlekkasjer, og et eventuelt salg vil tidligst skje i 2026.

    Aktiviteten ved Hamsunsenteret skal ikke legges ned, selv om eierskapet endres.

    Hamsunsenteret på Hamarøy

    Foto: Ernst Furuhatt/Nordlandsmuseet
  • 11. november 2025 kl. 14:01

    Legger ut billetter til «Heroinbyen»

    Nå lanseres forhåndssalget til førpremieren på dramadokumentaren «Heroinbyen» i Bodø 12. november. Det skriver produsenten av filmen Chris Slettvoll i en pressemelding.

    Førpremiereuka starter 10. juni 2026, med rød løper og live filmmusikk fra Arktisk Filharmoni og ELSK.

    Dokumentaren skal fortelle historien om Bodø opiumskrise på 90-tallet. Produsentene håper filmen skal skape forandring og bidra til å løfte frem viktige historier fra Nord-Norge.

    – Vi i Kirkens Bymisjon ønsker å påvirke samfunnet for å skape forandring. Vi skal bidra til at de menneskene som selv ikke blir hørt får en stemme, sier daglig leder i Kirkens Bymisjon i Nordland Lars Vestnes og fortsetter:

    – Historien i Heroinbyen er historien om tiden, menneskene og utfordringene som Kirkens Bymisjon har arbeidet med i Bodø siden 1992. Vi håper denne sterke historien og formidlingen av den, kan skape forandring også i 2026.

    En gruppe mennesker som går ved siden av en bil

    Foto: Heroinbyen
  • 11. november 2025 kl. 13:14

    Mulig du ser bevæpnet politi i Ballangen i forbindelse med en øvelse

    Politiet i Nordland melder at det vil være bevæpnet politi synlig i Ballangen tirsdag denne uken.

    Onsdag vil samme skje i området Kjøpsvik.

    Det er i forbindelse med en øvelse for nødetater.

    Øvelsen varer mellom kl. 17:.30 og 21.00. I morgen 12.11.25 i samme tidsrom vil det være lignende øvelser i område Kjøpsvik.

  • 11. november 2025 kl. 13:12

    Nå blir det havbruksstudier på Nesna

    Nord universitet lanserer havbruksstudier på Nesna fra januar 2026, som inkludert emner som «Biologi og teknologi i oppdrett» og «Fôringsteknologi».

    Det skriver Nord universitet selv i en pressemelding.

    Undervisningen består av samlingsbaserte økter og nettbaserte videoforelesninger, samt praktiske øvelser og bedriftsbesøk.

    Et nettemne, «Akvakultur forvaltning og miljø», tilbys også. Emnene kan være del av en 60 studiepoengspakke, og kan integreres i en bachelorgrad.

    Initiativet er en fortsettelse av «Utviklingsprosjekt Nesna», skal møte havbruksnæringens krav til fleksibilitet.

    – Tilbudet som nå lyses ut er laget i samarbeid med aktører i havbruksnæringa gjennom våren 2025, og er i tråd med behovene som er meldt inn fra dem. Studiene er både fleksible og samlingsbasert, og tilbudet er skreddersydd for alle som enten jobber i næringen og ønsker kompetanseheving, eller for personer som ønsker seg inn i næringen, både med eller uten kompetanse fra før.

    Det sier førsteamanuensis Marit Bjørnevik ved Nord universitet.

    Søknadsfristen er 15. november, men kan bli forlenget så lenge plassene ikke fylles opp.

  • 11. november 2025 kl. 11:22

    200–300 liter diesel sølt utover bensinstasjon

    Tirsdag formiddag måtte brannvesenet rykke ut til Circle K i Mosjøen, etter et uhell i forbindelse med levering av diesel til bensinstasjonen.

    Det skriver Helgelendingen.

    – Sjåføren mente det var snakk om mellom 200–300 liter med diesel som er sølt utover, forteller utrykningsleder Tom Runar Bråten i Vefsn brann- og redning.

    Brannvesenet har strødd bark på stedet for å absorberer dieselsølet.

    Hendelsen betegnes som et tilfelle av akutt forurensing, som altså håndteres av brannvesenet.

    – Det er ikke hver dag vi er på et sånt oppdrag, men det skjer jo fra tid til annen. Det skal ikke mange literne med søl til før vi skal kontaktes, forteller Bråten.

  • 11. november 2025 kl. 10:22

    Skal bygge ny videregående skole i Narvik

    I en pressemelding skriver Nordland fylkeskommune at fylkesrådet er tydelig på at Narvik videregående skal bygges med oppstart i 2027.

    – Narvik videregående blir vår største investering.

    – Prosjektet holder stø kurs og nødvendige avklaringer vil blir gjort i 2026 slik at vi kan gå i gang med byggingen i løpet av 2027 sier Lise Henriette Rånes, fylkesråd for utbygging og eiendom.

    Fylkesrådsleder Marianne Dobak Kvensjø forteller at Narvik har ventet lenge på prosjektet. Og at det vil skje mye spennende i Narvik-regionen i årene fremover.

    – Vi jobber med å få avklart om skolen skal bygges som et offentlig privat samarbeid eller om det skal være i egen regi, sier Rånes.

    Dobak Kvensjø poengterer at fylkesrådet allerede har startet prosjektet med å kjøpe tomta.

    – Det handler kun om å få avklart om prosjektet skal være et OPS eller i egen regi. Når dette er avklart, kommer pengene, avslutter hun.

    Fylkesrådene Joakim Sennesvik, Lise Henriette Rånes og fylkesrådsleder Marianne Dobak Kvensjø sier nye Narvik videregående skole kommer i gang for alvor i 2027.

    Foto: Thor-Wiggo Skille / NFK
  • 11. november 2025 kl. 10:17

    Har avsluttet tekniske undersøkelser i Hole-saken

    Politiet har avsluttet de krimtekniske undersøkelsene der Stian Hole ble funnet 16. oktober i Molvika i Hamarøy kommune.

    Stian Hole (41) ble funnet over to år etter at han forsvant.

    Dødsårsaken er ukjent, og politiet venter på svar fra den rettsmedisinske obduksjonen, sier politiadvokat Øyvind Rengård i Nordland politidistrikt.

    Tre personer er siktet for drap eller medvirkning; en av dem er død, og alle nekter straffskyld.

    Stian Hole

    Foto: Privat
  • 11. november 2025 kl. 09:10

    Meløy får 10 millioner fra Statsforvalteren

    Oppdatert klokken 14:25: Meløy kommune får ikke over 15 millioner kroner til egne formål, slik NRK tidligere omtalte.

    Statsforvalteren i Nordland opplyser at 10 millioner kroner er utbetalt til Meløy som skal fordeles på 11 kommuner i Nordland som enten er på Robek-lista eller står i fare for å havne der.

    Midlene skal brukes til deltakelse i et nasjonalt nettverk for bærekraftig kommuneøkonomi i regi av KS.

    I tillegg skal 1 million kroner fordeles til Robek-kommuner i 2025 for deltakelse i et eget Robek-nettverk.

    For Meløy kommune betyr dette at de selv mottar 2,97 millioner kroner til prosjektet «Bærekraftig økonomisk drift og ut av ROBEK i 2027», samt 1,2 millioner kroner til å dekke utgifter etter flommen i november 2024.

    Ørnes sentrum. Kommunesenter i Meløy.

    Foto: Synnøve Sundby Fallmyr / NRK
  • 11. november 2025 kl. 08:20

    Vestnes gir seg som leder av Nordland Unge Høyre

    Sandra Vestnes (20) gir seg som leder av Nordland Unge Høyre.

    – Et år med blod, svette og tårer. Et år med opptura, utfordringa og uforglemmelige øyeblikk, skriver hun i en post på Facebook.

    Vestnes startet i Unge Høyre som 13-åring.

    Til Avisa Nordland sier Vestnes at hun vil finne tid til studier og andre utfordringer. Nå studerer hun til dekksoffiser, men planlegger også å satse videre politisk.

    – Jeg har veldig lyst til å fortsette i Bodø bystyre etter valget i 2027. Så er jeg blitt 20 år, så kanskje satse litt mer på moderforeningene, Bodø Høyre og Nordland Høyre, forteller hun.

    Jesper Johansen Ovesen overtar som leder av ungdomspartiet.

    En ung kvinne som smiler. Hun er ute, og det er snø på bakken. Hun har på seg en svart kåpe.

    Foto: Per-Magne Steen / NRK
  • 11. november 2025 kl. 08:09

    83 år gammel kvinne må møte i retten etter kollisjon med MC

    I desember må en kvinne på 83 år møte i Salten og Lofoten tingrett etter at hun kolliderte med en motorsykkel på E6 i fjor sommer, melder Avisa Nordland.

    Ifølge tiltalebeslutningen kom kvinnen nordover på E6 fra Fauske, og skulle svinge av veien i Straumen.

    Påtalemyndigheten mener hun ikke var tilstrekkelig oppmerksom. For imot – på vei sørover – kom det en motorsykkel. Motorsyklisten smalt i siden på den lille personbilen, fløy over bilen og landet på asfalten.

    Kvinnen på motorsykkelen fikk brudd i høyre håndledd samt i en ryggvirvel som følge av hendelsen.

    Påtalemyndigheten har varslet at det tas forbehold om å legge ned påstand om tap av førerrett for 83-åringen.

  • 11. november 2025 kl. 07:49

    Nedgang i hyttemarkedet fører til permitteringer

    Lavere aktivitet i hyttemarkedet gjør at Saltdalshytta har gjennomført permitteringer i administrasjonen, opplyser daglig leder Stene Tømmeraas Bergsløkken til Saltenposten.

    – Det er beklagelig, men nødvendig for å tilpasse kostnadsnivået til den reduserte etterspørselen. Dette er et kortsiktig tiltak, og vi forventer ikke at permitteringene vil overstige den lovbestemte grensen på 26 uker, sier Bergsløkken.

    Produksjonen ved bedriftens fabrikk går imidlertid som normalt, selv om salget har falt.

    – Hyttemarkedet ligger nå på om lag 30 prosent av det vi har vært vant til, over hele linja. I 2021 ble det igangsatt 5631 nye hytter, mens tallet i 2024 var 1849 hytter på landsbasis. Vi merker helt klart endringene i markedet, sier Bergsløkken.

    Per nå er én person permittert 100 prosent, og seks personer 50 prosent, opplyser avisa.

    Saltdalshytta visningshytte i Oppdal

    Foto: Saltdalshytta

Spilles av

Torsk spiser torsk

Neste

Read Entire Article