Satte penger i banken i 2020 «for å unngå interessekonflikter» – nå har han 50 millioner i fond

3 hours ago 7



Statsministeren har siden 2020 hatt pengene i banken. Men i fjor gjorde han en helomvending.

Statsminister Jonas Gahr Støre (Ap).Statsminister Jonas Gahr Støre (Ap). Foto: Skjalg Bøhmer Vold / Skjalg Bøhmer Vold

– For å unngå omtale av interessekonflikter, så har jeg bestemt at jeg setter pengene i banken, sa Støre i et intervju med VG i juli 2020.

Bakgrunnen var at formuen skapte støy og tok oppmerksomhet bort fra politikken. Pengene hans hadde bidratt til å svekke Ap i to valgkamper.

Nå har han flyttet inn i fond igjen.

Ved årsskiftet hadde statsministeren 50 millioner kroner plassert i fond, viser det ferske 2025-regnskapet til selskapet hans, Femstø AS.

Les også

Tre eksperter: Slik ville vi investert én million kroner nå

Regnskapet ble offentliggjort via Brønnøysundregistrene tirsdag kveld.

Det fremgår ikke hvilke fond pengene er plassert i.

E24 har vært i kontakt med Statsministerens kontor tirsdag kveld og onsdag morgen, uten å få kommentarer.

10 millioner i utbytte

Støre har fortsatt ikke flyttet alle pengene.

Ved årsskiftet sto drøye 10 millioner kroner fortsatt plassert i bankinnskudd og kontanter, ifølge regnskapet.

Samtidig tok han ut 10 millioner kroner i utbytte i fjor, ned fra 12 millioner året før.

Egenkapitalen falt også, fra 67 til 59 millioner kroner.

Formuen stammer i hovedsak fra arv etter bestefaren, som eide ovnsprodusenten Jøtul.

I 2021 arvet Støre i tillegg et tosifret millionbeløp etter sin mor, ifølge Kapital.

Les også

Slik får du gullkort hos SAS

To valgkamper

Under valgkampen i 2017 fikk Støre kritikk for å ha plassert deler av formuen i irske Egerton Capital.

Han tok senere pengene hjem og flyttet dem til fond i DNB.

Men det stoppet ikke kritikken.

I 2019 fikk han på nytt spørsmål om plasseringene, blant annet fordi penger var investert i et privat helseforetak.

Ifølge Støre utgjorde den investeringen kun 170 kroner. For å unngå omtale av interessekonflikter besluttet han kort tid etter å sette pengene i banken.

Read Entire Article