Ruteknusingen koster over en million

1 week ago 13



– Reparasjonene vil ta tid, og vi jobber nå med å få oversikt over tidsrammen og den endelige kostnaden, men foreløpige anslag viser at det vil komme på godt over en million kroner, sier pressekontakt Anna Langhammer i Bane Nor til NTB.

Det var natt til torsdag at det ble begått omfattende hærverk på togstasjonen på Skøyen i Oslo.

Nå har Bane Nor fått oversikt over skadene.

– Skadene har rammet informasjonsskjermene, reklameskjermene, stativene, billettautomatene og heisen hardt. Når en heis blir ødelagt og ikke kan være i bruk, får det konsekvenser for alle som er avhengige av den for å komme seg til og fra toget. Vi er lei oss for ulempene dette hærverket skaper for alle som reiser, sier Langhammer.

Hun omtaler hærverket om unødvendig og trist.

Fortsatte i Drammen

Politiet ble varslet om ødeleggelsene rundt klokken 2.

– De to mistenkte tok et tog til Drammen, og da de kom dit, hadde ikke politiet kommet fram. De to fortsatte skadeverket også der, sa operasjonsleder Gabriel Langfeldt i Oslo politidistrikt til NTB natt til torsdag.

Da politiet ankom Drammen stasjon rundt klokken 2.30, ble begge mennene i 30-årene pågrepet og kjørt til arresten i Oslo. De to ble siktet for grovt skadeverk.

Fant nødhammer

Ifølge politiet ble rundt ti vinduer i Schultz gate i Drammen, i nærheten av stasjonen, knust. Bane Nor presiserer at deres anslag kun gjelder for skadene som ble gjort på Skøyen stasjon.

– Vi fant noe verktøy og en nødhammer på dem. Men vi vet ikke om det er det som er benyttet for å utføre skadeverket. Det vil tiden vise, sa operasjonsleder Inge Landsrød i Sørøst politidistrikt til Drammens Tidende.

(NTB)

Publisert 21.03.2025, kl. 10.03 Oppdatert 21.03.2025, kl. 10.47

Read Entire Article