Rus er rus, uansett om det kommer fra spritflaska, en pille eller en sprøyte

1 week ago 8



Vi snakker om å være rusa på narkotika. Men når det gjelder alkohol, sier vi berusa. Hvorfor dette språklige skillet?

Skillet er viktig. Rusmidler gir rus. Beruselse er en opplevelse, skriver innsenderen. Foto: Privat

Jeg mener at det er på tide å rydde opp i begrepene. Rus er rus, uansett om det kommer fra spritflaska, en pille eller en sprøyte. Vi blir rusa av et rusmiddel – punktum.

«Beruselse» derimot, er noe annet. Det er ikke stoffet i seg selv, men opplevelsen vi får når sansene endres og kroppen fylles av en form for jubel. Det kan være en kortvarig ekstase, et øyeblikk av opphøyethet – men det kan også være noe helt utenfor rusmidlenes verden. Vi kan bli beruset av kjærlighet, av musikk, av vårsola etter en lang vinter.

Historisk ble ordet «beruselse» brukt nettopp slik: som et bilde på alt som kunne løfte mennesket ut av hverdagen og gi en opplevelse av noe større. Dagens språkbruk derimot, har snevret det inn til nesten utelukkende å handle om alkohol.

Skillet er viktig. Rusmidler gir rus. Beruselse er en opplevelse – som kan være naturlig, menneskelig og livsforsterkende, uten at vi trenger å helle noe i glasset eller stikke noe i armen.

Kanskje burde vi ta ordene tilbake. For det er ikke alkoholen som eier beruselsen. Den bor i oss – i møtene, i kjærligheten, i livet.

Read Entire Article