Sykehuset skal flytte avdelingen. Nå fortviler dødssyke Elisabeth Thomassen, og ber ledelsen snu.
Publisert 07.05.2026 19:40
Elisabeth Thomassen lider av uhelbredelig kreft.
På tross av at hun har knust de opprinnelige prognosene, vil hun aldri bli kvitt kreftdiagnosen.
Thomassen har startet en turgruppe for kreftsyke- og friske og deres pårørende, og har forsøkt å møte sykdommen med positivitet.
Nå har bergenseren tatt til Facebook i fortvilelse.
«Jeg er ikke redd for å dø. Jeg er redd for hvordan. Skal jeg dø alene på en gang? Fordi livet til en i sluttfasen veier mindre enn livet som akkurat har begynt?»
Innlegget har blitt gjengitt i BA.
Frykter å ende på gangen
Haukeland sykehus i Bergen avgjorde denne uken at palliativ avdeling, der pasienter får lindrende behandling mot uhelbredelig sykdom, skal flyttes til kreftavdelingen.
Flyttingen vil føre til at Kreftklinikken får åtte færre sengeplasser. En intern rapport viser at palliative pasienter kan få et dårligere tilbud, skriver BT.
På den måten får Kvinneklinikken en helt ny etasje til å huse barselkvinner.
Thomassen er nå redd for hvordan dette vil ramme dem som skal behandles på sine siste dager.
– Den verste beskjeden jeg kan få er «nå er det ikke mer vi kan gjøre for deg». Nå er tanken på det blitt enda verre: Å dø i en mørk gang på kreftavdelingen og forsvinne i mengden. Man vil ikke dø alene. Man vil ha folk rundt seg, og ikke en annen pasient på rommet.
Administrerende direktør ved Haukeland universitetssjukehus, Eivind Hansen, sier til TV 2 at breslutningen var vanskelig, men viktig. Les mer om begrunnelsen lenger ned i saken.
– Det er trist
Kvinneklinikken har slitt stort med kapasitetsutfordringer, høyt arbeidspress og ansatte som slutter.
Flyttingen gir avdelingen en ny etasje til å huse barselkvinner.
– Jeg syns det er trist at det blir en kamp mellom de levende og de døde. Det er kjempebra at KK får flere plasser til fødende, men hvor skal vi være? Det er noe jeg helst ikke vil tenke på, jeg som er mer opptatt av å leve, forteller Thomassen.
Thomassen har tidligere fortalt hvor viktig turgåing er for henne.
Håper de snur
Reaksjonene har vært mange etter Facebook-innlegget Thomassen delte.
Hun håper ledelsen på sykehuset hun allerede har tilbragt mye tid på kan snu.
– Det er ikke plass til de vanlige syke, så hvordan blir det plass til dem som skal dø? Jeg vet at de som jobber der vil gjøre sitt beste, men det hjelper ikke når det ikke er plass. Det vil ikke være plass for familien eller å ha noen rundt.
Arbeider med tiltak
For Haukeland universitetssjukehus har ikke dette vært en enkel beslutning.
– Det er aldri lett å foreta prioriteringer som får konsekvenser for sårbare pasienter, sier administrerende direktør ved Haukeland universitetssjukehus, Eivind Hansen, til TV 2.
Han mener beslutningen likvel var viktig, og at alternativet er at sykehuset mister muligheten til å øke kapasitet for føde- og barselkvinner og deres nyfødte barn.
– Dette er et behov som har vist seg gjennom økte fødetall, kombinert med et sårbart fødetilbud ved Voss sykehus, fortsetter han.
De erkjenner samtidig at det vil føre til redusert sengekapasitet på Kreftklinikken, men at de arbeider videre med konkrete tiltak for å sikre tilstrekkelig areal, god kvalitet og pasientsikkerhet.
Samtidig ser sykehuset potensiale for et tettere og positivt samarbeid mellom palliasjon og kreftklinikken.
– Sterkt å lese
Direktør på Kreftklinikken, Oddbjørm Straume, legger til at de jobber sammen med andre enheter, ansatte og brukere for å sørge for å minske risikoen ved omstillingen.
– Vi skal legge til rette for at de ansatte fortsatt skal kunne gjøre den viktige jobben med pasienter i en sårbar fase i livet.
Straume sier videre at det var sterkt å lese om historien til Elisabeth Thomassen.
– Leserbrevet bygger opp under viktigheten av gode forhold, god tid og god omsorg til mennesker i en sårbar fase av livet. Vi vil gjøre alt vi kan for at omstillingen i minst mulig grad gir en opplevelse av et svekket tilbud. Vi vil være her den dagen hun har behov for oss og sørge for at hun får den omsorgen hun trenger.









English (US)