Raser mot USAs angrep før fotball-VM: – Det er en skandale

9 hours ago 2



Fotball-VM i USA er 99 dager unna. Samtidig bomber arrangørlandet en VM-deltager. Det skaper reaksjoner.

Irans storscorer Mehdi Taremi i aksjon mot Nord-Korea i 2025. Foto: ATTA KENARE / AFP / NTB

Publisert: 04.03.2026 12:27

– Vi er i ukjent farvann når den ene vertsnasjonen har innledet en ulovlig angrepskrig mot et deltagerland kort tid før VM starter, sier Nick McGeehan fra menneskerettighetsorganisasjonen FairSquare til VG.

Drapet på landets øverste leder, ayatolla Ali Khamenei, og flere andre fremtredende maktpersoner har gjort Irans politiske fremtid uviss. USAs president Donald Trump har vært tydelig på at han ønsker et regimeskifte i Teheran.

Samtidig er USA vertsnasjon for sommerens fotball-VM. Et mesterskap Iran har kvalifisert seg til.

De er i gruppe G sammen med Egypt, Belgia og New Zealand under sommerens VM, hvis de reiser til USA.

For etter at Iran før helgen ble angrepet militært av blant annet Israel og USA sår landets fotballpresident tvil rundt deltagelse i sommerens VM.

– Det som er sikkert, er at vi etter dette angrepet ikke kan se håpefullt fram til VM, sa Irans fotballpresident Mehdi Taj til sportsmediet Varzesh3.

McGeehan minner om at USA sitt angrep er et brudd på folkeretten – noe flere ministere og eksperter også har tatt til orde for.

– Trump har gått til en ulovlig krig – det er et faktum. Han har ikke Kongressen med, og han har ikke forankret det i FN. Han har gjort alt dette – og det får ingen konsekvenser, fortsetter McGeehan og trekker sammenligningene til Russlands fullskalainvasjon i Ukraina.

Nicholas McGeehan

Direktør i FairSquare. Tok doktorgrad i juss på slaveri, tvangsarbeid og menneskehandling.

– Russland gikk til ulovlig krig – og kort tid etterpå var de ute av fotballen. Det var ingen reaksjoner på avgjørelsen. For de fleste var det en riktig avgjørelse mot et land som skaper global ustabilitet og som går til en urettmessig krig mot en suveren stat, fortsetter McGeehan.

Han peker også på at reaksjonene mot USAs ønske om annektering av Grønland var større enn det som nå skjer.

– Det er en skandaløs dobbeltmoral fra vestlige land. Jeg vet ikke hvordan jeg ellers skal si det, fortsetter McGeehan.

Han kan ikke forstå at Iran stiller til sommerens VM.

– Jeg kan ikke se at det skjer. Hvordan skal du, som Irans fotballforbund, fortelle til spillere og støtteapparat at man skal reise til landet som bomber hjemlandet ditt. Som har drept uskyldige barn. Jeg blir sjokkert om de reiser, fortsetter McGeehan.

Foto: SAMUEL CORUM / POOL / EPA / NTB

USAs president Donald Trump uttalte seg tirsdag om krigens betydning for Irans deltagelse i VM.

– Jeg bryr meg virkelig ikke om hvorvidt de deltar, sa Trump i et eksklusivt intervju med Politico.

– Iran er et beseiret land. De er helt på felgen, fortsatte han.

Andrew Giuliani Andrew Giuliani Sønn av tidligere borgermester i New York, Rudy Giuliani.leder Det hvite hus’ «taskforce» til sommerens VM. Han sier de ønsker et trygt VM hvor deltagerlandene og deres supportere får være med, men går langt i å bekrefte at det ikke blir iranske supportere i USA.

– Det ville vært naivt, når man ser hva Iran går gjennom akkurat nå, å tro at vi bare ville åpne grensene våre, sier Giuliani.

Det internasjonale fotballforbundet (Fifa) følger utviklingen i Iran som alle andre forhold verden over, sa generalsekretær Mattias Grafström lørdag.

McGeehan er ikke imponert over Fifas reaksjoner nå – eller etter truslene om annektering av Grønland og bortføringen av Venezuelas president.

– De har ikke sagt noen ting. De har gitt Trump en fredspris og blitt en del av fredsrådet hans. De har støttet ham og i forlengelsen av det dratt fotballen ned i gjørma, mener McGeehan.

Donald Trump anslår at angrepene mot Iran vil vare i fire uker.

– Det er umulig å si (varighet). Historien har vist oss at konflikter som dette kan gå inn i en voldsspiral som går ut av kontroll, mener McGeehan.

«Tehranangeles»-nabolaget i Los Angeles. Omtrent 500–600.000 iran-amerikanerne i byen. Foto: Damian Dovarganes / AP / NTB

Hvis Iran reiser til sommerens fotball-VM så skal de etter planen spille åpningskampen sin i Los Angeles. Omtrent en tredel av iranere i USA bor i og rundt VM-byen - anslått å være rundt 500–600.0000 mennesker.

– Det kan bli en «hotspot» for demonstrasjoner, mener McGeehan som er usikker på om det blir noe bedre om Iran ikke reiser.

– Det kan i verste fall bli vold og protester da også og gjennom sommeren. Alt er oppe i luften. Det er skummelt, sier McGeehan videre.

Read Entire Article