Granskingsrapporten etter skandaleavsløringene er klar.
Onsdag klokken 10.00 offentliggjorde Tromsø kommune den eksterne granskingsrapporten etter AI-skandalen i forbindelse med ny skole- og barnehagestruktur. Det er er PWC som har utført granskingen på oppdrag av adminiastrosjen.
Rapporten «avslører svakheter i Tromsø kommunes bruk av kunstig intelligens i arbeidet med barnehage- og skolestruktursaken», skriver PwC på nettsiden for rapporten.
I sin konklusjon skriver granskerne:
- Det var feil i kildehenvisningene i kunnskapsgrunnlaget som ble lagt ut på høring.
- PwC har funnet at det var flere forhold som var medvirkende til at det oppsto feil. Det var mangler i prosjektstyringen, i form av manglende retningslinjer og etterlevelse av de eksisterende retningslinjene.
- I tillegg var kunstig intelligens tatt i bruk i Tromsø kommune uten at organisasjonen var moden for å ta i bruk teknologien.
- Det er ikke holdepunkter for å hevde at de oppdiktede kildene hadde betydning for konklusjonen i forslaget som ble fremlagt i skole- og barnehagestruktursaken.
- Feilene i kildehenvisninger kan likevel påvirke tilliten til Tromsø kommune og arbeidet med skole- og barnehagestruktursaken.
18. februar la administrasjonen fram forslag til ny skole- og barnehagestruktur i Tromsø kommune. Blant annet ble flere skoler foreslått nedlagt. Nedleggelser som skulle skje innen 2030. De foreslåtte kuttene kunne ifølge administrasjonen spare kommunen for 20 millioner i året.
Forslaget ble sendt ut på høring, og det ble gjennomført flere folkemøter rundt omkring i kommunen.
Høringsrunden skulle danne grunnlag for politisk debatt og endelig vedtak i kommunestyret, men 27. mars avdekket iTromsø, i samarbeid med forskere fra UiT, at det var flere falske forskningskilder i de tilhørende dokumentene til forslaget.
Av 18 oppføringer i kildelista, var det kun syv som lot seg spore opp. Det viste seg at det var feil bruk av kunstig intelligens (AI) som var årsaken.