Statsministeren, ordføreren og hele Oslo var invitert da herrelandslaget feiret at de er klar for VM for første gang på 28 år. Kvinnelandslaget har på sin side spilt i alle VM siden 1991.
Publisert: 20.11.2025 08:14
Kortversjonen
- Herrelandslagets VM-kvalifisering ble feiret med storstilt fest og lyssetting av Oslo Rådhus.
- Kritiske røster peker på manglende feiring og anerkjennelse for kvinnelandslaget, som har spilt alle VM siden 1991 og vant i 1995.
- Eksperter mener forskjellene i feiring illustrerer generell skjevhet mellom herre- og kvinnefotball.
Sammendraget er laget ved hjelp av kunstig intelligens (KI) og kvalitetssikret av Aftenpostens journalister.
I anledning Norges sikrede VM-billett etter seieren over Italia søndag kveld, inviterte Norges Fotballforbund og Oslo kommune til folkefest på Rådhusplassen.
Før landslagsguttene møtte folkehavet fra rådhusbalkongen, var de i en lukket mottagelse invitert av Oslo-ordfører Anne Lindboe, sammen med blant annet statsminister Jonas Gahr Støre, kulturminister Lubna Jaffery og byrådsleder Eirik Lae Solberg.
28 år siden sist. Eller?
I fjor ble reglene for opplysning av Rådhuset strammet inn. Nå skal det kun skje ved «spesielle anledninger». Derfor måtte ForretningsutvalgetForretningsutvalgetBystyrets "ledergruppe" bestående av 10 representanter fra ulike partier. vedta unntak fra regelen for å kunne lyse opp bygget i rødt, hvitt og blått.
– Det er 28 år siden sist og det har stor betydning for folk, sa ordfører Lindboe da hun la frem saken.
Samtlige partier var positive til å gjøre et unntak fra regelen.
– Nå har vi vel et lag som kommer til å komme til EM og VM hver gang. Da er det bare to år til neste gang. Skal vi lyse opp da også?, kommenterte Marthe Scharning Lund (Ap) spøkefullt, til latter fra salen.
Men Norge har faktisk spilt i VM de siste årene.
Kvinnelandslaget i fotball har vært kvalifisert i hvert eneste VM siden 1991. I 1995 vant landslaget hele mesterskapet. Og siden 1998, forrige gang herrelandslaget deltok i VM, har kvinnelandslaget vært med syv ganger – og spilt to bronsefinaler.
– Herrelandslaget er synonymt med at Norge er representert
Leder av Samferdsels- og miljøutvalget i Byrådet, Sirin Stav (MDG), var til stede på møtet og stemte for lyssettingen.
Hun stusser over at vedaktet ble stemt med begrunnelsen om at det er 28 år siden sist mesterskap, uten noen refleksjoner rundt hva kvinnelandslaget har fått til. Samtidig unner hun herrelandslaget VM-feiringen.
– Jeg skjønner at det blir stor feiring, og synes det er gøy selv.
Stav påpeker likevel at kvinnene har vunnet både VM og OL uten å få tilsvarende feiring.
– Det er et paradoks at herrelandslaget er synonymt med at Norge er representert.
Stav mener at guttene favoriseres i hele fotballen, fra breddefotball til landslag.
– Alle bør ha samme muligheter. Så bør vi fordele ressurser og oppmerksomhet mer rettferdig.
– Herrelandslaget er mer populære, spesielt målt i tilskuertall. Er ikke forskjellen i feiringen en naturlig konsekvens av det?
– Det kan du si, men popularitet formes av ressurser, prioritering og synlighet. Kvinnefotballen blir ikke mer populær av at skjevfordelingen videreføres.
Stav mener at når fotball er den største sporten for både gutter og jenter, og toppklubbene likevel bruker nesten tre ganger så mye på gutter, påvirker det hvem som får bygge publikum og prestisje.
– Hvis NFF og Oslo kommune mener alvor med like muligheter, må det også gjelde når kvinnelandslaget hevder seg.
– Et bilde på at man ikke setter pris på hva kvinner oppnår
Johanna Martinsen Brygfjeld er influenser og lite sportsinteressert. Men VM-kvalifiseringen til herrelandslaget har hun fått med seg.
Brygfjeld understreker også at det er hyggelig å feire at herrene kvalifiserte seg til VM.
– Jeg synes det er et bilde på at man ikke setter så stor pris på hva kvinner oppnår. Det virker som man setter mest pris på når kvinner gifter seg og får barn. Det å komme til VM er ikke like viktig.
Hun eksemplifiserer med den skjeve medieoppmerksomheten:
– Jeg sjekket Tiktoken til TV2 Sporten, og du må du skrolle ned 35 videoer før du får opp en video av en dame. Og det er Sissel Kyrkjebø som synger på herrenes landskamp! Det er så tydelig forskjellsbehandling.
God illustrasjon på forskjellene
Marlene Persson ved Oslo Met har forsket på jenters idrettsdeltagelse i tenårene. I doktorgradsavhandlingen fra 2022 slo hun fast at mulighetene i fotball ikke nødvendigvis var like for jenter og gutter.
– Jentene jeg intervjuet fikk med seg de store forskjellene i dame- og herreidretten, spesielt i fotball. Jentene ser at kvinnefotball er mindre verdt. Feiringen av herrelandslaget nå er en god illustrasjon på forskjeller i anerkjennelse.
Noen av intervjuobjektene synes forskjellene var urettferdig, mens andre tok det til seg, forklarer Persson. Når de kommer litt opp i aldersklassene og det kreves mer, tror de ikke at de har det som skal til for å bli gode fotballspillere.
Forsker Marlene Persson
Kvinnenes landslagssjef: – Omfavner det fullt ut
Generalsekretær i NFF, Karl-Petter Løken, skriver i en e-post til Aftenposten at ønsket om å reise hjem til Norge for å feire kom fra spillerne selv.
– Dette var en helt spesiell situasjon, og den enorme responsen fra publikum utenfor Oslo Rådhus viser med tydelighet at det norske folk har vært sulteforet i mange år.
– Kvinnelandslaget derimot er så gode at de kvalifiserer seg til mesterskap gang etter gang, skriver han videre.
Løken mener derfor at de ikke hadde klart å «mobilisere tilsvarende spontane begeistring» og legger til:
– Det kommer heller ikke herrelandslaget til å gjøre i fortsettelsen, om det går som vi alle håper. Nemlig at både herrelandslaget og kvinnelandslaget kvalifiserer seg til mesterskap – gang etter gang.
Han understreker at NFF vil gjøre alt for å skape folkefester for tilsvarende oppsiktsvekkende sportslige prestasjoner på kvinnesiden.
Kvinnelandslagets trener Gemma Grainger sier i et intervju med NTB at hun er uenig med dem som mener det har vært for mye ståhei rundt herrelandslagets kvalifisering til VM.
– Slike øyeblikk skal verdsettes. Ståle (Solbakken), støtteapparatet og spillerne har gjort noe veldig spesielt. Jeg omfavner det fullt ut, sier hun NTB.
Har kvinnelandslaget fått nok anerkjennelse for sin VM-innsats?
Ja.
Nei, det har vært ganske smått, iallefall sammenlignet med det vi ser for herrelandslagets VM-deltakelse nå.
Jeg er usikkker.

4 hours ago
2












English (US)