Potetgullkrise etter strømbrudd: – Fortvilende

2 hours ago 3



Et større strømbrudd i Kongsvinger-området torsdag kveld skaper alvorlige konsekvenser for chipsprodusenten Maarud.

 Ingvild Gjerdsjø / TV 2
FORTVILER: Maarud må kaste store mengder potetgull etter strømbrudd. Foto: Ingvild Gjerdsjø / TV 2

Publisert 18.09.2025 21:04 Sist oppdatert 6 minutter siden

Produsenten må kaste store mengder potetgull.

Pressekontakt i Maarud, Maria Brennodden, forteller til Glåmdalen at strømbruddet får alvorlige konsekvenser for produksjonen.

– Vi har ikke fått helt oversikt enda. Men det er mye som må kastes og de som er på jobb nå har mye arbeid foran seg, sier hun.

Stor opprydding 

 Bård Gundersen
POTETGULL: Maria Brennodden, pressekontakt i Maarud, tror fabrikken vil være i vanlig drift i løp av natten. Foto: Bård Gundersen

– Målet er å være tilbake i vanlig drift i løp av natten sier Brennodden til TV 2. 

Hun sier Arbeiderne på fabrikken vil trolig rydde og kaste varer til langt ut på natten.

– Særlig bærekraftig er det ikke med slike strømbrudd, og det er fortvilende.

Store nedbørsmengder og kraftige tordenbyger førte til strømbruddet torsdag kveld. Et stort tre som falt over en høyspentmast forårsaket strømbruddet, ifølge Elvia.

Mye må kastes

Hos Maarud må store mengder potetgull kastes både på grunn av hygiene og fordi produktene blir ødelagt, forklarer Brennodden.

– Det er fryktelig kostbart for oss. Også har vi en stor etterspørsel som vi så gjerne vil imøtegå, sier hun og legger til at det er uklart når produksjonen kan gjenopptas som normalt.

Til TV 2 sier Brennodden at de ikke vil ha kontroll på hvor mye som må kastes før i natt. 

Produktene må kastes da de ikke er forseilet på en forsvarlig og hygienisk måte når strømbruddet inn traff. 

– Det vi ikke vet akkurat nå er om det har blitt noe skade på programvarene vi bruker. 

Brennodden sier at potetgullet deres gjerne er i butikk i løp av samme døgn som det blir produsert. Likevel trenger ikke potetgullkjøpere være redd for å ikke ha potetgull til helgen.

– Maaruds kunder har egne sentrallagre, og det vil derfor ikke være noen konsekvenser for de som handler det i butikken, sier hun. 

Read Entire Article