To svenske kriminelle ble stoppet av politiet i Oslo og utvist mindre enn 24 timer etter at de krysset grensen til Norge.
Publisert: 18.05.2026 13:41 | Oppdatert: 18.05.2026 13:56
Mennene ble pågrepet 29. april og holdt internert fram til de ble transportert ut av landet til Sverige onsdag forrige uke, opplyser Oslo-politiet i en pressemelding mandag.
Den ene er tidligere dømt for drap i Sverige. Den andre har dommer for blant annet drapsforsøk.
VG omtalte saken onsdag forrige uke.
Begge mennene ble vurdert som en alvorlig trussel mot grunnleggende samfunnshensyn, og Utlendingsdirektoratet fattet derfor et vedtak om varig utvisning.
– Når utenlandske borgere med alvorlig kriminalitet i bagasjen kommer til Norge uten et legitimt formål, skal vi reagere raskt og konsekvent. Det handler om trygghet, forebygging og å beskytte samfunnet mot kriminalitet, sier politiinspektør Henrikke Vestgren i pressemeldingen.
Politiet mener saken sender et viktig signal til kriminelle.
– Vi ser at svenske nettverk forsøker å bruke Norge som et sted for å skjule seg, rekruttere, etablere seg eller gjennomføre kriminalitet. Den muligheten skal de ikke ha, sier Rune Solberg Swahn, leder av Felles enhet for utlending og forvaltning i Oslo politidistrikt.

5 hours ago
1









English (US)