PFU: TV 2 og Bergens Tidende brøt ikke god presseskikk i omtale av boken «Partiet»

5 hours ago 4



Både TV 2 og Bergens Tidende ble onsdag frikjent i Pressens Faglige Utvalg (PFU) for brudd på god presseskikk i sin omtale av boken «Partiet».

 Amanda Pedersen Giske / NTB
FIKK IKKE MEDHOLD: Jørgen Gilbrant (t.v.) og Steinar Suvatne (t.h.) fikk ikke medhold i Pressens Faglige Utvalg om at TV 2 brøt god presseskikk i sin omtale av boken «Partiet». Foto: Amanda Pedersen Giske / NTB

Publisert 18.06.2025 10:35 Sist oppdatert 5 minutter siden

Jørgen Gilbrant og Steinar Suvatne, som står bak den omdiskuterte boka Partiet, klagde tidligere i år inn både TV 2 og Bergens Tidende til PFU.

Gilbrant og Suvatne mener at TV 2-journalistene Lars Joakim Skarvøy og Ingvild Jensen var inhabile da de skrev saker om boka.

Begge de to TV 2-journalistene ble senere erklært inhabile av arbeidsgiveren. TV 2 har tidligere forklart at det for Skarvøys del var fordi han selv kritiserte deler av boka der han er omtalt, mens for Jensen var det fordi hennes ektemann Eirik Mosveen kritiserte deler av boka der han var omtalt.

Frikjent

Forfatterne mener at dette er brudd på punkt 2.2 og punkt 2.3 i Vær varsom-plakaten (VVP) om å verne om sin uavhengighet, og om åpenhet om bakenforliggende forhold.

PFU var enige om at TV 2 ikke brøt god presseskikk når det gjelder punkt 2.2, men det ble en lengre diskusjon om punkt 2.3. Innstillingen fra utvalgets sekretariat var nemlig å felle TV 2 på dette punktet, men utvalget falt ned på å frikjenne kanalen også på punkt 2.3.

Punkt 2.3 pålegger redaksjoner å opplyse om forhold som kan være relevante for leseren, og det var uenighet i utvalget om dette punktet, der representantene fra allmennheten mente det var brudd, men pressens representanter, som hadde flertall, mente det ikke var det.

Mindretallet støttet sekretariatets innstilling om at TV 2 burde ha gjort leserne oppmerksomme på at Skarvøy var kritisert i boken, noe klagerne hadde opplyst TV 2-ledelsen om etter at den første av de tre innklagede artiklene var publisert, men før artikkel to var publisert.

– Fornøyd

– Det at en journalist omtales eller kritiseres i en bok, kan selvsagt ikke automatisk gjøre journalisten inhabil. Det er vi selvsagt fornøyd med at PFU støtter oss i. Det ville gjort det enkelt for enhver å komme med sanne eller usanne beskyldninger mot journalister, og dermed sette journalister sjakk matt i å dekke viktige samfunnsfelt, sier TV 2s nyhetsredaktør Karianne Solbrække. 

– I dette tilfellet har vi i tillegg å gjøre med to journalister som har skrevet en bok som ikke er basert på ordinær presseetikk med samtidig imøtegåelse, og har formidlet faktafeil om vår journalist, legger hun til.

Også Bergens Tidende frikjent

Forfatterne har også klagd inn Bergens Tidende for brudd på god presseskikk i kulturredaktør Jens Kihls kommentar om boken deres. De mener at de skulle fått samtidig imøtegåelse, og at kommentaren inneholder flere faktafeil og at feilene ikke ble rettet i god nok tid.

I motsetning til klagen mot TV 2 gikk behandlingen av klagen mot Bergens Tidende unna i høy fart. Her konkluderte utvalget enstemmig med at kommentaren var et «klart ikke-brudd» og «langt innafor».

Omstridt bok

De to tidligere Dagbladet-journalistene Gilbrant og Suvatne varslet før jul i fjor at de ville klage inn flere medier til PFU for deres omtale av boken «Partiet», som duoen ga ut i fjor høst.

Boken handler om interne forhold i Arbeiderpartiet de siste årene og har fått mye omtale – mye på grunn av forfatternes bruk av anonyme kilder og anklager fra flere hold om faktafeil.

Dagens møte i PFU er det siste før sommerferien.

Read Entire Article