Forrige søndag angrep det israelske militæret (IDF) flere ambulanser i Gaza. Nå er det funnet 14 drepte etter angrepene.
Søndag 30. mars kl. 17:29– Antallet lik har steget til 14, deriblant åtte ambulansearbeidere fra Palestinsk Røde Halvmåne, fem sivilforsvarsansatte og en FN-ansatt, skriver Palestinsk Røde Halvmåne i en pressemelding.
Det israelske militæret innrømmet lørdag at de skjøt mot ambulansene etter å ha identifisert dem som «mistenkelige kjøretøy».
– Israelske soldater åpnet ild mot Hamas-kjøretøy og eliminerte flere Hamas-terrorister, het det i en uttalelse fra IDF.
Videre fordømte de terroristorganisasjonenes gjentatte bruk av ambulanser i terrorøyemed». IDF har i flere år hevdet at Hamas bruker ambulanser og sykehus for å gjennomføre sine operasjoner, blant annet i 2023, men uten å fremlegge bevis.
Flere liv vil gå tapt
– Dette vil gjøre det enda vanskeligere for våre ambulanser å nå ut til de som trenger hjelp. Palestinsk Røde Halvmåne (PRCS) sine ambulansearbeidere har reddet utallige liv på Gaza gjennom krigen, sier nestleder for internasjonale operasjoner, Ola Ulmo, i Norges Røde Kors.
– Hvis de ikke får sikkerhetsgarantier og ikke får tilgang til alle områder så vil flere liv gå tapt.
Ifølge internasjonal humanitærrett har humanitær- og helsearbeidere krav på spesiell beskyttelse.
Les også: Dødslisten fra Gaza: 876 drepte babyer
Svært bekymret
– Vi er svært bekymret for mangelen på livsnødvendige forsyninger til sykehus og ambulanser som følge av at Israel stanset all innførsel av varer og nødhjelp 3. mars, sier Ulmo videre.
Situasjonen for den palestinske befolkningen i Gaza var svært dramatisk før Israel gjenopptok angrepene sine på den lille landstripen.
Gjennom mars har forholdene blitt enda verre.
Ambulansene må rasjonere drivstoff og sykehusene mangler medisiner og medisinsk materiell.
– Som okkupasjonsmakt har Israel et ansvar for at sivilbefolkningen beskyttes og får tilgang til helsetjenester. Da må nødhjelp slippes inn, sier Ulmo.