TRØNDELAG (TV 2): Kontraterrorøvelsen kalles et «realistisk scenario». Ifølge politidirektøren er vi bedre rustet til å møte terror nå enn vi var før.
Publisert 02.06.2026 21:57
To helikoptre svever over den lille skolen.
Det er kode rød, og væpnet politi i pansrede biler stanser et stykke fra bygningen.
Inne i skolen er det en pågående gisselsituasjon, og motivet er terror.
Med andre ord, kode rød.
Det var scenarioet for øvelse «Nordlys» med både Forsvaret og politiet tungt til stede.
22. juli kunne sett annerledes ut
– I den nye sikkerhetspolitiske situasjonen så er dette et realistisk scenario, sier politidirektør Håkon Skulstad.
Han sier statlige aktører kan rekruttere kriminelle mot betaling, med mål om å skape usikkerhet og utrygghet i den norske befolkningen.
Politidirektøren understreker at flere års opprustning har gjort beredskapen svært god.
Likevel er det fremdeles mye å jobbe med. Han trekker frem droner, og systemer som kan slå ut samband.
– Mister vi kommunikasjonen så blir vi på mange måter blinde, så derfor opererer vi med redundante systemer og løsninger på dette området, sier han.
– Hvis man hadde hatt ressursene man har i dag, i forhold til i 2011, kunne 22. juli vært annerledes?
– Ja, svar politidirektøren.
Han forklarer at dagens kommunikasjonssystem fungerer langt bedre enn det man brukte i 2011, og at det går sømløst mellom de ulike distriktene.
– Det var en av de store utfordringene der, sier Skulstad.
Han trekker også frem utfordringer med helikopter og løftekapasitet.
– Begge deler er i dag markert annerledes, og vi har også en større ressurs i beredskapstroppen enn vi hadde den gang, sier han.
– Tryggere nå enn vi var
Justisminister Astri Aas-Hansen har fulgt kontraterrorøvelsen, og er imponert over det hun ser.
– Det er imponerende å se hvor skarpe situasjoner politiet er i stand til å håndtere. Det gir trygghet, sier justisminister hun.
– Jeg er veldig glad for at politiet har tatt så stor lærdom, og at en har brukt alle disse årene på å øve og å styrke politiet. Det gjør at vi er mye tryggere nå enn vi var tidligere, sier Aas-Hansen.
Justisministeren mener likevel det gjenstår noe, og ser forbedringspotensial i kommunikasjonsflyten.
– En må bli bedre til å gi informasjon ugradert, og vi må få på plass plattformer som gjør at flere kan ta imot gradert informasjon, sier hun.
– Mer informasjon enn før
PST-sjef Beate Gangås sier at man aldri har vært bedre forberedt enn nå.
– Vi får mer informasjon enn vi har gjort noen gang, og den informasjonen gjør at vi blir bedre på å beskrive situasjonen og trusselbildet.
Informasjonen kommer via en rekke kanaler, ifølge Gangås.
– Både fra folk flest, fra politiet, fra forsvaret, fra andre offentlige etater, og fra næringslivet, sier PST-sjefen.






English (US)