Flere personer er pågrepet og varetektsfengslet i saken, som politiet mener har forgreininger til utlandet. Deriblant Tyrkia.
– I denne aksjonen har det blitt beslaglagt flere kilo med kokain. Samtidig har etterforskningen vist at det har blitt gjennomført flere turer fra Østlandet og nordover jevnlig over lang tid. Så vi mistenker at de reelle mengdene er større, forteller politiadvokat Gaute Rydmark.
Politiet har jobbet lenge med saken. Her er et spaningsbilde av en bil som skal være involvert i saken.
Foto: PolitietSkal ha styrt narkosalg fra fengsel
En av de involverte personene soner allerede en lang fengselsstraff for alvorlig narkotikakriminalitet.
Ifølge politiet virker det som at vedkommende har hatt en viktig rolle i narkotikaomsetningen fra fengsel. Blant annet fra fengselet i Bodø.
– Gjennom gjennomgang av mobildata har navnet til vedkommende dukket opp. I tillegg ble vi gjort kjent med at vedkommende har hatt mobiltelefoner på cella, sier Rydmark.
Politiet har derfor beslaglagt frie mobiltelefoner.
– Gjennom undersøkelser av disse telefonene, kan vi se at denne personen har hatt korrespondanse rundt det som har foregått.
– Hva sier dette om sikkerhetsarbeidet i fengsel?
– Det må egentlig kriminalomsorgen svare på, men det er ikke sånn at man skal ha mobiltelefon i fengsel.
Det skal blant annet være beslaglagt en stor mengde kokain i saken.
Foto: PolitietRydmark i politiet forteller videre at de fleste som er pågrepet i saken er i 20- og 30-årene.
Politiet utelukker ikke flere pågripelser i saken.
– Det er flere andre lokale kriminelle aktører som inngår i etterforskningen, sier leder for Felles enhet for etterretning og etterforskning (FEFE), Finn Erik Rødsand.
Politiadvokat Gaute Rydmark sier at dette gjelder folk som har sentrale roller lokalt.
– Men vi har folk som sitter enda høyere i nettverket andre steder i landet, sier han.
– Med å ha stansa denne transportåra, som vi mener vi har gjort, har vi også rammet det nasjonale nettverket, med forhindre videre transport nordover.
Regjeringen var i 2024 tydelig på at de ville «knuse kriminelle nettverk», og satte av store summert til dette arbeidet.
Politiet i Nordland har i lang tid jobbet med å avdekke koblinger til kriminelle nettverk. Senest i oktober pågrep de en svensk mann i 20-årene i Bodø, som politiet mener forsøkte å bygge opp et kriminelt nettverk.
Flere personer er pågrepet i saken.
Foto: Politiet– Dette er et direkte resultatet av den satsingen. Nå jobbes det mye tettere om disse sakene, både lokalt og på tvers av politidistriktene. Nettopp for å ramme i distribusjonen av narkotika mellom de ulike distriktene i Norge, sier Rydmark.
– Føler dere at dere begynner å få en viss kontroll?
– Vi skal være forsiktig med å si at vi har kontroll, men vi får i hvert fall et bedre overblikk om hvordan nettverkene fungerer for hver dag som går. Både på hvem som samarbeider på tvers i nettverkene, og hvordan distribusjonen foregår.
Ifølge han kan saken kobles til «Fjellreven». En mann som har vært etterlyst siden 2018.
Aktørene i dette kriminelle nettverket skal også være koblet til ulike voldsoppdrag.
Kobles til voldsoppdrag
Tidligere har politiet advart mot at unge rekrutteres for å gjøre voldsoppdrag.
– Politiet er derfor særlig bekymret for at lokale kriminelle aktører har en så nær tilknytning til sentrale kriminelle aktører i utlandet, da særlig sett opp mot voldspotensialet til disse aktørene, sier Finn Erik Rødsand i FEFE.
– Når man opparbeider seg narkotikagjeld risikerer man å bli utsatt for voldelige innkrevingsmetoder.
Publisert 21.11.2025, kl. 10.17 Oppdatert 21.11.2025, kl. 11.44
















English (US)