Oljesjefer trekker tilbake klimaløfter – investor dropper Equinor

14 hours ago 4



Stemningen var bedre enn på flere år da sjefene for verdens største olje- og gasselskaper møttes i Houston i Texas forrige uke.

– Vi føler historiens vinder i seilene våre igjen, sa Amin Nasser mandag under den store olje- og gasskonferansen CERAWeek i Houston.

Han er sjef for verdens største oljeselskap, saudiarabiske Aramco.

Ifølge Washington Post uttrykte mange på møtet glede over at en periode med restriksjoner ser ut til å være over når Donald Trump nå er tilbake i Det hvite hus.

Mann i dress med grått hår som holder tale foran en blå vegg.

Wright var sjef for et fracking-selskap før han ble Trumps energiminister.

Foto: RONALDO SCHEMIDT / AFP / NTB

En av de som ble mottatt med jubel var den nye energiministeren Chris Wright. Han fikk applaus da han langet ut mot president Bidens politikk.

– Trump-administrasjonen vil få slutt på Biden-administrasjonens irrasjonelle, kvasireligiøse politikk for klimaendringer som har påført våre innbyggere enorme lidelser, sa Wright.

– Med Trumps endring i politikken mot klima og økt fokus og trykk på produksjon av olje og gass, er det nok god stemning i Houston.

Det sier sjefanalytiker i bærekraft hos Nordea, Thina Saltvedt.

Demonstraner i Houston

Demonstranter i Houston protesterer utenfor konferanselokalene. På bildet til høyre er det Chevron-sjefen Mike Wirth som får gjennomgå.

Foto: Reuters

Trekker tilbake løfter

For få år siden kom det ene oljeselskapet etter det andre med grønne løfter.

Da hadde et tiår med dårlig lønnsomhet fra megaprosjekter ført til spørsmål om lønnsomheten ved å investere i olje, skriver Bloomberg.

Mens amerikanske selskaper som Exxon og Chevron holdt seg til fossil energi, rettet flere europeiske selskaper blikket mot fornybar.

Men nå har de satt i gang en snuoperasjon:

BP

I 2020 publiserte BP denne videoen for å fortelle om sine ambisjoner:

Video fra 2020, da BP kom med storstilte klimaløfter. Fem år senere har selskapet snudd.

Faksimile: reklamevideo BP

De skulle redusere utslippene og investere stort i fornybart. På CERAWeek i 2023 brukte daværende BP-sjef Bernard Looney store ord om satsingen.

– Jeg har bodd lenge nok i Amerika til å vite at når du får en elektrisk F-150, så er verden i ferd med å bli elektrisk, sa Looney da.

Siden har BP fått ny sjef og i februar gjorde selskapet det klart at de trekker seg fra løftene, skriver AFP:

De kutter over 5 milliarder dollar som skulle investeres i fornybar energi. Dermed dropper det målet å 20-doble kapasiteten på fornybarproduksjon innen 2030, sammenlignet med 2019.

– Vi er tilbake til røttene våre, sa BP-sjefen Murray Auchincloss under CERAWeek.

Gutt på sykkel. I bakrgunnen stiger det opp røyk fra et oljefelt.

En gutt sykler forbi røyk fra Rumaila oljefelt i Irak. Her har BP vært tungt involvert over flere år.

Foto: HUSSEIN FALEH / AFP / NTB

Shell

Shell lanserte i 2021 et mål om å minske «karbonintensiteten» i sin olje og gass med 45 prosent innen 2035.

Nå er det målet droppet og samme mål for 2030 er krympet fra 20 prosent til mellom 15 og 20, skriver Carbon Brief.

Et digitalt reklameskilt på en gate. Reklamen er for oljeselskapet Shell og handler om karbonnøytralitet.

Shell hevdet at deres kunder kunne kjøre med karbonnøytralt drivstoff, ved at selskapet støttet blant annet treplanting, i denne reklameplakaten i London i 2020.

Foto: MATTHEW GREEN / Reuters / NTB

Shell-sjefen Wael Sawan skriver at endringen viser et «strategisk skifte» der det er mindre fokus på salg av elektrisitet.

I stedet sier Shell at investeringer i olje og gass vil «være nødvendig» grunnet etterspørsel etter fossilt brennstoff.

Equinor

Equinor skiftet i 2018 navn fra Statoil for å vise at selskapet «utviklet seg som et bredt energiselskap».

Selskapet skulle satse innen fornybar energi, blant annet på havvind. I november i fjor kuttet selskapet kraftig i satsingen. 250 årsverk forsvant. Selskapet trakk seg fra prosjekter i fire land.

Nærbilde av toppen av en havvindturbin. Blått hav og himmel i bakgrunn.

Hywind Tampen er Norges første flytende vindkraftverk, og verdens største. Men fremover kutter Equinor i fornybarplanene.

Foto: Ole Jørgen Bratland / Equinor / Equinor

Nå går Equinor lenger. I den nye energiomstillingsplanen som ble lansert torsdag, er målet om å bruke halvparten av investeringene på fornybar energi, fjernet.

I tillegg er målet om å produsere 12-16 gigawatt fornybar energi innen 2030, redusert til 10-12 gigawatt.

Nylig sa selskapet at de vil de øke olje- og gassproduksjonen med forventning om mer enn 10 prosent vekst fra 2024 til 2027.

På CERAWeek deltok Equinor-sjef Anders Opedal i en panelsamtale om hvordan den grønne omstillingen er vanskeligere enn ventet.

en gruppe mennesker iført gule dresser hjelmer og sikkerhetsbriller, ved siden av et stort rør

Opedal signerte et gassrør på Troll A-plattformen sammen med Jonas Gahr Støre, Jens Stoltenberg og EU-topp Ursula von der Leyen. Equinor «gir gass» også fremover.

Foto: Ole Berg-Rusten / NTB

Ifølge Upstream sa Opedal at selskapet er forpliktet til sitt mål om nullutslipp, til tross for det han kaller «fleksibilitet i møte med motvind».

NRK spurte Opedal i Houston om president Trump er en gave til energisektoren.

– Jeg vil ikke karakterisere ulike presidenter. Vi jobber godt med administrasjonen i USA, svarte Opedal.

Kritiserer Equinor og selger seg ut

En av de som reagerer på at det de kaller Equinors «manglende klimafokus» er den britiske investoren Sarasin & Partners.

Ifølge Reuters hadde Sarasin & Partners 9,5 millioner Equinor-aksjer i mars 2024.

Det gjorde kapitalforvalteren til en av Equinors 20 største aksjonærer på det tidspunktet. Nå har de solgt seg helt ut.

I et brev til Equinor-styret, som Reuters har fått tilgang til, uttrykker Sarasin & Partners skuffelse over at oljegiganten ikke har bidratt mer til overgangen til andre energikilder.

Konsernsjef i Equinor Anders Opedal

I februar varslet Equinor en halvering av de planlagte investeringene i fornybar energi og lavkarbonløsninger de neste årene. Tidligere var ambisjonen rundt 100 milliarder kroner.

Foto: Ole Berg-Rusten / NTB

– I stedet for å lede overgangen har Equinor gjort som andre store olje- og gasselskaper og redusert innsatsen, står det i brevet.

Equinor avviser kritikken. Selskapet sier at de stadig kutter egne utslipp og vokser innen fornybar og lavkarbonløsninger, som transport og lagring av CO₂.

– Vi har til nå kuttet 34 prosent siden 2015, som er referanseåret. Dette er både et tiltak for å gjøre produksjonen vår mer konkurransedyktig og for å redusere klimagassutslipp, sier Rikke Høistad Sjøberg, pressetalsperson i finansiell kommunikasjon i Equinor til NTB.

Sitter på enorme summer

Etter flere år med høye priser har olje- og gasselskapene nå enorme kontantsummer på hånden.

En oversikt fra FinanceCharts for mars i år viser at BP, Shell og Equinor til sammen har drøyt 100 milliarder dollar i kontanter. Oversatt til norske kroner er det over 1070 milliarder.

Gul flamme stiger opp fra pipe. Grå industribygg, røyk og himmel.

Et av Shells oljeraffineri, dette i Louisiana i USA.

Foto: Drew Angerer / AFP / NTB

Det er litt av de pengene som mange har håpet ville bli investert i fornybar energi.

– Det har vært vanskelig for mange av oljeselskapene å finne lønnsomhet i fornybar energi. Det gjelder alt fra sol til havvind og batterisatsing, sier Saltvedt.

I tillegg har olje- og gassektoren vært ekstremt lønnsom.

– Det har vært mer fristende å igjen øke investeringene kraftig i olje- og gassektoren, sier hun.

Står for lite av fornybarveksten

– Det grønne skiftet står ikke og faller med dette, sier Jarand Rystad, administrerende direktør i Rystad Energy.

Sjefen for et av verdens fremste analyseselskap på energi vil avdramatisere.

Den enorme veksten i fornybar energi de siste årene har hatt lite å gjøre med oljeselskapene.

Bransjen står for bare 1 prosent av investeringer i fornybar energi, ifølge en rapport fra IEA fra 2023. Rystad anslår rundt 3 prosent i 2025.

Det investeres rundt 900 milliarder i bare fornybar strøm.

– Det er mer enn investeringer i olje og gass nå. Det er ganske interessant, sier han.

En sau står i gress og ser ser i kamera. I bakgrunnen er flere sauer og rader med solcellepaneler.

En gjeng sauer beiter under solcellepaneler. Solkraft har vokst kraftig de siste årene, men fossilselskaper står bak lite av det.

Foto: Heather Ainsworth / AP / NTB

Rystad tror kuttene kan bety mer for klimatiltak som hydrogen og karbonfangst, som er tettere knyttet til fossilnæringens virksomhet. Men dette er tiltak som uansett ligger lengst frem i tid.

– Energiomstillingen går ikke noe saktere, selv om de store oljeselskapene i mindre grad er drivkrefter. Når det er sagt, er det ganske liten nedjustering disse selskapene har gjort. De er fremdeles ganske ambisiøse, sier Rystad.

Han tror rene fornybarselskap vil fortsette å lede an fremover. Mens oljeselskapene vil følge utviklingen, og senere kanskje kjøpe opp de fornybare – om de vil forbli store aktører innen energi.

– For i 2050, 2060, så kommer verden til å være dominert fullstendig av fornybart, sier Rystad.

To tanker i hodet

Leif Johan Sevland og Thina Margrethe Saltvedt vert intervjua av Øystein Ellingsen på ONS 2022.

– Jeg håper at de store energiselskapene fortsetter med å utvikle fornybar teknologi. Slik at man på litt lengre sikt kan få lønnsomhet, selv om de har hatt problemer med det de siste årene og derfor har lagt en del av prosjektene på is, sier Thina Saltvedt.

Foto: Josef Benoni Ness Tveit / NRK

Tina Saltvedt mener at en del selskaper har to tanker i hodet – altså at de tenker at de kan fortsette med olje og gass en stund til, men at klimaendringene på sikt vil presse frem et skifte mot mer fornybar energi.

– Andre syns nok at det Donald Trump gjør er fint. Nå slipper de å bli presset av miljøorganisasjoner på samme måte som tidligere, og som på en måte tvang dem til å omstille seg litt. Og raskere enn de kanskje selv hadde tenkt på.

Budskapet fra bærekraft-analytiker Saltvedt er klart:

– Klima- og naturendringene stopper ikke fordi Trump har kommet til makten. Jo mindre vi investerer nå i fornybar energi og klimateknologi, jo større blir utfordringene på sikt, sier hun.

Publisert 20.03.2025, kl. 12.13

Read Entire Article