Oliver Solberg i sensasjonell ledelse i VM-rally

3 hours ago 2



Petter Solbergs sønn har tatt steget til aller høyeste nivå. Fredag slo han alle stjernene i den største VM-klassen i rally.

Oliver Solberg. Foto: Toyota Gazoo Racing
  • Ole Kristian Strøm, VG

    Ole Kristian Strøm, VG

Publisert: 18.07.2025 18:43

– Det er helt sykt! Jeg vet ikke hva jeg skal si, sier pappa Petter Solberg til VG.

Oliver Solberg var spådd en strålende VM-karriere, men det har ikke gått like fort som alle trodde.

Han har kjørt i den mest prestisjefylte VM-klassen før for Hyundai, men det er snart tre år siden sist.

Nå har Solberg junior fått sjansen til å kjøre for Toyota i WRC-klassen i Estland i helgen.

Fredag tok Oliver Solberg sine første etappeseirer i et VM-rally. Det skjedde først på den andre fartsetappen, så på den fjerde og den syvende.

– En drøm blir til virkelighet, sa han på VM-sendingen etter den første seieren.

– Det er ingen som skjønner at dette er mulig, sier Petter Solberg til VG.

– Jeg får meldinger fra hele verden av folk som er imponert.

Oliver Solberg med mamma Pernilla og pappa Petter. Foto: Terje Pedersen / NTB

Foran lørdagens kjøring leder Solberg med 12,4 sekunder ned til verdensmesteren fra 2019, hjemmehåpet Ott Tänak, som kjører Hyundai. Nummer tre er Thierry Neuville, også Hyundai, som er 14,2 sekunder bak.

– Dette er veldig emosjonelt, en utrolig følelse. Jeg trodde aldri jeg skulle lede foran disse karene, sier han til SVT.

– Teamet har vært så gode til å hjelpe med ham god set-up på bilen. Det er så utrolig, sier Petter Solberg.

Oliver Solberg er nå 23 år. Pappa Petter Solberg var hele 24 år da han ble oppdaget av Fords VM-team. Siden fortsatte han med å bli verdensmester i rally med Subaru i 2003.

Han og kartleser Elliott Edmondson leder VM sammenlagt i den nest mest prestisjefylte klassen, WRC2, men ble hentet opp til Toyotas øverste nivå til denne VM-runden.

– Jeg elsker den bilen. Den er fantastisk, sier Solberg.

Målene for rallyet denne helgen er først og fremst å fullføre VM-runden og få så mye
erfaring med bilen som mulig.

Rally Estland er en av de raskeste rundene i rally-VM. Førerne tilbakelegger 20 fartsprøver og 308 konkurransekilometer på grus.

Read Entire Article