Den offisielle åpningen markerer at Statsministerens kontor og seks andre departementer har flyttet inn, melder regjeringen i en pressemelding.
22. juli 2011, klokken 15.25, eksploderte en bilbombe utenfor Høyblokka til regjeringskvartalet.
Åtte mennesker ble drept, og flere hundre skadet i regjeringskvartalet. 69 mennesker ble drept på Utøya samme dag.
Skadene på det gigantiske kontorlandskapet var omfattende, og siden den gang har det i praksis vært stengt for bruk.
– Nå er det nye regjeringskvartalet gjenreist og klart til bruk igjen. Etter 15 år er Statsministerens kontor tilbake i regjeringskvartalet. Dette er en historisk begivenhet som fortjener å markeres, sier statsminister Jonas Gahr Støre, ifølge en pressemelding fra regjeringen.
Et av de største byggeprosjektene Norge har sett
Byggetrinn 1 ble ferdigstilt etter planen vinteren 2025. Justis- og beredskapsdepartementet har flyttet tilbake til Høyblokka, som er rehabilitert og ført tilbake til den originale utformingen den hadde i 1958 da den ble bygd, heter det i pressemeldingen.
Det nye regjeringskvartalet er et av Norges største byggeprosjekter noensinne og blir arbeidsplassen for rundt 4.100 mennesker. Regjeringen anslår i pressemeldingen at det nå blir om lag 2.200 ansatte som flytter inn i byggetrinn 1. Første delen av byggetrinn 2 skal etter planen være ferdig i 2029.
Statsministerens kontor, Utenriksdepartementet og Kultur- og likestillingsdepartementet flytter inn i D-blokka, mens Klima- og miljødepartementet og Nærings- og fiskeridepartementet har flyttet inn i A-blokka.
Digitaliserings- og forvaltningsdepartementet har også flyttet inn i byggetrinn 1, og er fordelt på A-blokka og Høyblokka.
Åpningen vil bli markert med et gratis utendørsarrangement foran Høyblokka klokken 12.00. Statsminister Støre vil holde tale, det vil også være nøkkeloverrekkelse og kunstneriske innslag, heter det i pressemeldingen.

1 day ago
5



English (US)