Russland og USA skal møtes i Saudi-Arabia mandag.
Torsdag 20. mars kl. 14:12Kortversjonen
- Russland og USA skal møtes i Saudi-Arabia mandag for nye samtaler, melder Kreml.
- Samtalene skal finen sted i Saudi-Arabias hovedstad Riyadh.
- Russland sier Europa har gjort seg til en del av krigen dagen etter at EU lanserte sin nye forsvarsplan.
- Både Russland og Ukraina har intensivert luftangrepene mot hverandre.
– Europa har gjort seg til en del av krigen, sier russiske myndigheter i en uttalelse gjengitt av Reuters.
Uttalelsen kommer dagen etter at EU lanserte sin nye forsvarsplan.
Russland sier også de skal møte USA for nye samtaler i Saudi-Arabia førstkommende mandag 24. mars.
– Neste runde av samtaler mellom USA og Russland vil finne sted 24. mars i Saudi-hovedstaden Riyadh og på ekspertnivå, sier Kreml-assistent Yuri Ushakov torsdag ifølge Reuters.
Les også: Volodymyr Zelenskyj er i Norge
Den russiske delegasjonen vil bli ledet av Grigory Karasin, leder av komiteen for internasjonale anliggender i Russlands overhus i parlamentet, og Sergei Beseda, en rådgiver for sjefen for Russlands FSB sikkerhetstjeneste.
Uttalelsene kommer etter at USA-president Donald Trump har snakket på telefon med både Ukraina-president Volodymyr Zelenskyj og Russland-president Vladimir Putin.
Flere EU-land har økt sine forsvarsbudsjetter den siste tiden, som svar på den sikkerhetspolitiske situasjonen mellom Russland, USA og Europa.
Onsdag ble EUs nye forsvarsplan lansert. Samme dag holdt Finland-president Alexander Stubb og Zelenskyj en felles pressekonferanse.
Der oppfordret Stubb europeiske ledere til å danne et europeisk forhandlingsteam om Ukraina. Europeiske forsvarsledere skal torsdag møtes i London for et møte om Ukraina.
Torsdag er Zelenskyj i Oslo.
Les også: Norge er på innsiden i EUs nye forsvarsplan
Trapper opp angrep
Både Russland og Ukraina har trappet opp luftangrepene mot hverandre. Begge land anklager hverandre for omfattende droneangrep. Begge land melder at infrastruktur på begge sider er rammet.
To personer på ukrainsk side skal være drept i de siste angrepene. To på russisk side skal også være drept.