Natt til lørdag norsk tid skriver FBI at de undersøker en ny melding som skal ha kommet inn i saken der Nancy Guthrie (84) er savnet.
Publisert 07.02.2026 04:21
Det har nå gått seks dager siden 84-åringen ble meldt savnet etter at hun ikke dukket opp i kirken som avtalt forrige søndag.
Nancy Guthrie er moren til den amerikanske NBC News-profilen Savannah Guthrie. Hun har siden morens forsvinning, tryglet den eller de som skal ha bortført moren, om livstegn.
Forsvinningen har fått enorm oppmerksomhet i USA og medier over hele verden følger nå saken tett. Natt til torsdag kunngjorde også president Donald Trump at han setter inn føderale politifolk i søket etter Nancy.
Ny melding
Mandag fikk flere amerikanske medier en melding fra noen som hevdet at de sto bak bortføringen og som kom med et løsepengekrav. Dette ble umiddelbart viderebrakt til politiet, men det er foreløpig ikke meldt om livstegn eller mistenkte i saken.
Natt til fredag ble det kjent at det har dukket opp nok en melding fra noen som hevder å stå bak bortføringen. Det var kanalen News 13 som fikk meldingen. De skriver at de kontaktet politiet og at de ikke vil si hva som sto i teksten.
FBI bekrefter nå dette.
– Vi er klar over den nye meldingen angående Nancy Gutrie. Etterforskere sjekker nå informasjonen i denne meldingen, skriver FBI Phoenix.
Tror hun er i live
Under en pressekonferanse torsdag, var politiet klare på at de tror 84-åringen kan være i live.
– Akkurat nå tror vi at Nancy fortsatt er der ute. Vi vil ha henne hjem, sa sheriff i Arizona, Chris Nanos.
I et intervju med CNN utdypet han svaret sitt:
– Folk spør alltid om vi tror hun er i live. Absolutt, absolutt. Det er ingenting som tilsier at hun ikke er det, sier Nanos.
Både politiet og datteren Savannah har vært tydelige på at 84-åringen har dårlig helse, og at hun er avhengig av medisiner. De har advart om fatale konsekvenser dersom hun ikke har tilgang på medisiner.
Skulle dekket OL
I en video på Instagram natt til torsdag norsk tid, fortalte Savannah Guthrie og søsknene Annie og Cameron at de har mottatt et løsepengebrev, og at de var klare for å gjøre alt de kan for å få moren hjem.
– Som familie gjør vi alt vi kan. Vi er klare til å snakke.
Savannah Guthrie skulle egentlig ha dekket vinter-OL nå, men trakk seg etter morens forsvinning. Hun er nå i Arizona sammen med søsknene mens saken etterforskes for fullt.





English (US)