Norsk sølv etter stafettdrama: – Han virker paralysert

1 hour ago 1



Vetle Sjåstad Christiansen plaffet ned blinkene på siste stående og trengte en eventyrlig sisterunde for å ta igjen Frankrike.

Christiansen gikk ut 8,5 sekunder bak Éric Perrot, men det ble for mye for Geilo-løperen.

Med kun seks ekstraskudd totalt tar Norge sølv. Sverige tar bronsen.

Gullvinner Frankrike vinner selv med en strafferunde.

De tre store

Ut på siste etappe hadde Sturla Holm Lægreid hentet inn teten, og sendte ut Vetle Sjåstad Christiansen i front med Sverige og Frankrike.

De tre nasjonene har tapetsert pallen i tre av fire stafetter i verdenscupen denne sesongen.

Norge har gått seirende ut i alle, bortsett fra i generalprøven i Rupholding.

– Litt mer spennende enn jeg hadde ønsket meg, men la gå, kommenterte NRKs Ole Kristian Stoltenberg.

– Virker paralysert

Johan-Olav Botn gikk ut i tet på sin andreetappe, men fikk det svært tøft på den første skytingen.

– For meg virker han paralysert av å gå ut først. Det er ingenting som fungerer på førsterunden, ingenting fungerer på liggende, sier NRK-ekspert Johannes Thingnes Bø.

Botn unngikk strafferunden, men måtte bruke alle sine tre ekstraskudd, og mistet ledelsen.

– Jeg var litt handlingslammet. Så tror jeg ikke jeg hadde den beste dagen fysisk, for det var tungt i løypa, sa Botn.

Botn veksler med Lægreid

MISTET LEDELSEN: Johan-Olav Botn sendte ut Sturla Holm Lægreid på tredjeplass.

Foto: Bildbyrån

Ledelsen fikk Botn av førsteetappe Martin Uldal som hentet seg inn med en lynrask stående serie på 18,8 sekunder.

– Martin Uldal, for en stafettløper. Han gjør det igjen, kommenterte NRKs Torgeir Bjørn.

Etter løpet fortalte Uldal om en seig etappe.

– Det var drittungt. Det gikk så seint. Den snøen var helt forferdelig, sa sørlendingen til NRK, og fortsatte:

– Likevel vanvittig fornøyd. Veksler først, det er det som betyr noe.

Uldal

PERFEKT START: Martin Uldal ga Norge ledelsen etter første etappe.

Foto: Bildbyrån

Kraftig snøvær

Før stafetten snødde det kraftig i den italienske høyden.

– Når det snør og er lavtrykk så kan det føles enda høyere. Franskmennene er vant til å trene i denne høyden, så det er ikke noe drømmeforhold for Norge, sa NRKs skiskytterekspert Marte Olsbu Røiseland i OL-studio før start.

Snøvær før stafetten

JULESTEMNING: Det snødde kraftig før stafetten i Anterselva.

Foto: Christophe Ena / AP / NTB

Forholdene gjorde jobben noe annerledes for smørerne.

– Vi har vært ute lenge, og holdt på så lenge vi får det til praktisk. Så har det blitt mer og mer kompakt i løypa, så nå er det stor forskjell på ute i skogen og på jordet, sa Norges smøresjef Tobias Dahl Fenre før start.

– Vi må vinne stafetten, så da må vi ha best ski på jordet på siste etappe og best ski i skogen på de andre, fortsatte Fenre.

Fenre

SMØRESJEF: Tobias Dahl Fenre.

Foto: Heiko Junge / NTB

Jürgen Klopp ringte i bjella

På plass for å følge stafetten var den tidligere Liverpool-treneren Jürgen Klopp.

Den svært skiskytterinteresserte tyskeren ble tatt imot av Ole Einar Bjørndalen, og tok seg god tid til å snakke med mediene før start.

Klopp har tidligere fortalt om sin beundring for nordmannen. De overværte stafetten sammen.

– Ole er jo en legende. Jeg ser virkelig frem til dette. Det er første gang jeg er til stede på vinter-OL, sier Klopp til NRK.

Ut på den siste runden ringte Klopp i bjella, uten at han helt forstod hvorfor han skulle det.

– Jeg vet ikke hvor mange skiskytterløp jeg har sett, men jeg har aldri hørt bjella. Jeg vet ikke hvorfor, sa Klopp.

Etter stafetten gjenstår nå kun fellesstart fredag for skiskytterherrene.

Kvinnene skal gå sin stafett onsdag.

Publisert 17.02.2026, kl. 15.49 Oppdatert 17.02.2026, kl. 15.58

Read Entire Article