Hundrevis av palestinere er drept mens de ventet på mat fra Gaza Humanitarian Foundation. Nå krever Norsk Folkehjelp norsk initiativ til en uavhengig gransking.
Norsk Folkehjelp ber utenriksminister Espen Barth Eide om å gå fra ord til handling og kreve en uavhengig gransking av Gaza Humanitarian Foundation (GHF).
Den omstridte nødhjelpsorganisasjonen som deler ut mat på Gazastripen, er koblet til drap av palestinere etter flere skyteepisoder og en mye omtalt video.
– Hvor mange palestinske sivile skal drepes i matkø før verden griper inn, spør Raymond Johansen, generalsekretær i Norsk Folkehjelp.
generalsekretær i Norsk Folkehjelp
De krever at Norge viser lederskap og fremme forslag i relevante FN-institusjoner om å sette opp en uavhengig granskingskommisjon.
Les også: Haaretz: Israel vil plassere hele Gazas befolkning i en «humanitær by» i Rafah-ruinene
– Israel må holdes til ansvar
Norges utenriksminister Espen Barth Eide har tidligere fordømt skytingen mot sivile som forsøker å få nødhjelp, og omtalt GHFs utdelingssteder for «dødsfeller».
– Men det holder ikke med ord og fordømmelser. Det finnes tilstrekkelig dokumentasjon fra uavhengige kilder som underbygger at Israel må holdes til ansvar på lik linje med andre land. Unntaksbehandlingen må ta slutt slik at massedrapene stanses, skriver Johansen.
GHF ledes av den kristen evangelisten Johnnie Moore, som var president Donald Trumps PR-rådgiver under Trumps første presidentperiode.
GHF drives i samarbeid mellom Israel og USA, og sentrene voktes av amerikanske leiesoldater og tidligere CIA-agenter.
Organisasjonen har overtatt håndteringen av mathjelp siden 26. mai.
Moore har lenge nektet å fortelle hvem som donerer til organisasjonen. Men gjennom lekkasjer har internasjonal presse sett bekreftelse på amerikansk finansiering.
AP rapporterte at Trump-administrasjonen nylig ga 30 millioner dollar i støtte til GHF. Dette er den første kjente offentlige støtten fra amerikanske myndigheter til organisasjonen under krigen mellom Hamas og Israel.
Utenriksminister Espen Barth Eide har tidligere fordømt skytingen mot sivile som forsøker å få tak i mat distribuert av GHF.
I en offisiell uttalelse på regjeringens nettsider, har Eide omtalt GHF sine utdelingssteder for «dødsfeller».
Eide er ikke alene om å bruke et sterkt språk om GHFs praksis. Leger Uten Grensers internasjonale sjef, Chris Lockyear, sa til VG at GHF og Israel har en praksis som frarøver de mest sårbare, som eldre og mennesker med funksjonsnedsettelser, muligheten til å få mat.
FN har også bedt om gransking av GHF sin praksis. De har tatt sterkt avstand fra operasjonen og påpekt at den strider fullstendig mot grunnleggende humanitære prinsipper.
Hundrevis drept i matkø
Ifølge palestinske helsemyndigheter er 549 mennesker drept og over 4000 såret i forsøk på å ta seg fram til et av de få sentrene for matutdeling eller mens de ventet på lastebiler med mat fra FN, siden slutten av mai.
Bare i løpet av natten til torsdag ble 82 palestinere drept i israelske angrep mot Gaza, ifølge sykehus og Gazas helsemyndigheter.
Les også: Familiefaren fortalte om Gazas dødelige sjansespill. Så ble han drept
38 av dem skal ha forsøkt å få tak i nødhjelp.
Fem personer ble drept i forbindelse med matutdeling fra GHF, mens 33 andre ble drept mens de ventet på nødhjelp andre steder på Gazastripen, ifølge nyhetsbyrået AP.
Soldater bekrefter skyteordre
Ifølge den israelske avisen Haaretz har israelske soldater bekreftet at de har fått ordre om å skyte mot ubevæpnede sivile i matkø.
En soldat forteller til avisen at det daglig blir drept mellom én og fem mennesker ved matutdelingsstedene.
– Det er en dødsmark. Der jeg var stasjonert, ble mellom én og fem mennesker drept hver dag. De blir behandlet som en fiendtlig styrke, forteller en soldat til avisen.
Soldaten beskriver at det ikke brukes ikke-dødelige midler for å kontrollere folkemengden, men at det skytes med skarpt fra alle tenkelige våpen.
Statsminister Benjamin Netanyahu og forsvarsminister Israel Katz har avvist Haaretz' avsløringer og kaller dem «blodanklager
» og «ondskapsfulle løgner».IDF benekter også anklagene og sier til VG at de ikke har instruert styrker til å med hensikt skyte mot sivile, inkludert mot dem som nærmer seg distribusjonssentrene.
Har du tips til oss?
Send oss informasjon, bilder eller video