Norge-stjernene avslører rollespill på hotellet – hylles av Mads Hansen

6 hours ago 2



– Det blir helt sikkert tid til dette under VM. Det er ganske mye dødtid som skal slås i hjel, sier Morten Thorsby og smiler.

Han snakker om Forræder – et rollespill som det norske fotballandslaget tidvis har spilt svært mye på landslagssamlinger.

Spillet, som finnes i flere varianter, har blitt spesielt kjent gjennom realityprogrammet og seersuksessen med samme navn på TV 2.

Morten Thorsby i Milano

VM-AKTIVITET: Morten Thorsby tror Forræder kan bli en fin aktivitet i USA.

Foto: Pia Rivelsrud Christiansen / NRK

I TV-programmet er mørke kapper, ansiktsmasker, gråt og høylytt krangling bare noen av ingrediensene.

Disse spillerne er best og dårligst

Landslagsstjernene sier ingenting om kapper og masker, men det virker som om det kan bli både høylytt og intenst.

Noen spillere tar mer plass rundt bordet enn andre, mener Thorsby.

– David Møller Wolfe har vært ganske god, men han har også en personlighet som det er litt lett å hate på når vi spiller, så han ryker ofte tidlig. Men han er god til å lyve, han skal få det, sier han.

Wolfe er helt enig i vurderingen til lagkompisen.

I spillet er det en stor fordel å være god til å lyve hvis man blir valgt ut som forræder.

– Jeg har fått veldig mange komplimenter, faktisk. Uten å kødde, sa Wolfe da han gjestet Bakrommet-podkasten tidligere i vår.

Kristian ThorstvedtDavid Møller Wolfe

FORRÆDERE: Kristian Thorstvedt og David Møller Wolfe synes begge de er gode Forræder-spillere.

Vegard Grøtt / Bildbyrån

Enkelte ganger har de vært rundt 20 spillere rundt bordet – med en egen spillmester og forteller. En rolle Mads Hansen vanligvis har i TV 2-programmet.

Kristian Thorstvedt forteller at lagets største stjerne kanskje ikke er den aller beste spilleren.

– Vi hadde en runde der Haaland og (Erik) Botheim var forrædere. Det skjønte man fort, for de var ikke så flinke til å skjule det, ler Thorstvedt.

Han peker på at også enkelte lagkompiser misliker å være med.

– Alexander Sørloth hater det. Han blir alltid stemt ut først, sier Thorstvedt.

Frode Grodås utenfor Forræder-hotellet

SPILLETS MANN: Norges keepertrener, Frode Grodås, har selv vært med på TV-suksessen på TV 2.

Foto: Espen Solli / TV 2

Hansen: – Stas at de spiller det

Mads Hansen, programleder i Forræder og tidligere fotballspiller, har fått nyss om at landslaget har denne hobbyen på samlinger.

Han fullroser hotell-aktiviteten.

– Jeg synes det er hyggelig og litt stas, sier Hansen.

– Hvorfor det?

– Både fordi jeg tipper mange av dem da ser på programmet som jeg er med å lage – og fordi det viser seg å være en interesse rundt det. Det er jo også stas at de spiller det, svarer han.

Mads Hansen foran en promolerret av Forræder

SPILLMESTER: Mads Hansen har ledet Forræder på TV 2 gjennom flere sesonger.

Foto: TV 2

Skal bo sammen i flere uker

Mads Hansen har sett mange Forræder-spillere komme og gå gjennom flere sesonger på TV 2. Han kan med andre ord litt om hva som skal til for å bli en god spiller.

Han tror Norges kaptein har en stor fordel i spillet.

– Man må være god menneskekjenner, da. Jeg tror Martin Ødegaard er en god menneskekjenner, sier Hansen.

– Er det noen du ikke har troen på i det hele tatt – som er skikkelig dårlig til å lyve?

– Jeg ser for meg at Erling Braut Haaland har følelsene utenpå kroppen. Jeg tror man ser fort at han lyver, svarer Hansen.

Den tidligere Mjøndalen-spilleren vet hvor viktig det er for samholdet med slike aktiviteter når man skal være samlet over lang tid.

Grandover i Greensboro, der Norge skal bo under VM.

SPILLERHOTELLET: Her skal det norske landslaget bruke ekstremt mye tid under VM.

Grafikk: Grandover

Han tror Forræder kan bidra til å hindre brakkesyken under fotball-VM, der de norske stjernene skal dele hotell i mange uker.

– Ja, det håper de kommer til å spille det. Det kan være en fin oppladning. Det bygger samhold, men det er viktig at de ikke tar med seg dette videre – at gruppespillet er et oppdrag og forræderne forsøker å sabotere der, ler han.

Publisert 01.06.2026, kl. 06.30

Read Entire Article