Norge stenger ambassaden i Sør-Sudan på grunn av sikkerhetssituasjonen

1 month ago 21



På grunn av den forverrede sikkerhetssituasjonen i Sør-Sudan er den norske ambassaden i landet midlertidig stengt, melder Utenriksdepartementet.

Publisert: 26.03.2025 14:47

– Sikkerhetssituasjon i Sør-Sudan har blitt kraftig forverret den siste tiden. Dette går først og fremst ut over sivilbefolkningen i landet, men får også konsekvenser for våre ansattes sikkerhet og bevegelsesfrihet. Vi har derfor valgt å stenge ambassaden i Juba inntil videre. Samtidig vil vi fortsette vår omfattende innsats for Sør-Sudan, sier utenriksminister Espen Barth Eide i en pressemelding onsdag ettermiddag.

Ambassadens arbeid vil inntil videre ivaretas fra Kenyas hovedstad, Nairobi. Ambassaden i Juba vil gjenåpnes når situasjonen tillater det.

Siden 2022 har Utenriksdepartementets reiseråd vært å fraråde alle reiser til Sør-Sudan.

Onsdag opplyste UD også at de anser nå sikkerhetssituasjonen i landet som så ustabil at de har besluttet å heve reiserådet til øverste nivå.

Det nye reiserådet er: Utenriksdepartementet fraråder alle reiser til Sør-Sudan og oppfordrer norske borgere til å forlate landet.

Sikkerhetssituasjonen i Sør-Sudan har lenge vært skjør med kamper flere steder i landet. Kampene nærmer seg hovedstaden Juba. UD opplyser at de har svært begrensede muligheter til å gi konsulær bistand til norske borgere i Sør-Sudan.

Read Entire Article