Foreldre, verger og fullmektiger får ikke tilgang til Navs digitale løsninger.
Publisert: 18.03.2026 09:43 | Oppdatert: 18.03.2026 09:59
Sivilombudet kritiserer Nav for at foreldre, verger og andre fortsatt ikke får bruke de digitale løsningene på vegne av andre.
Foreldre får blant annet beskjed om å ringe eller sende brev med posten i mangel på digital tilgang.
– Familier med syke barn er en gruppe som ofte har rett til flere ytelser og større behov for dialog med Nav. Mangelen på et digitalt tjenestetilbud har vist seg å skape store praktiske utfordringer for foreldrene, sier sivilombud Hanne Harlem i en pressemelding.
Sivilombudet viser til følgende eksempel:
Arbeidet med digitale fullmakter har pågått siden 2019, men er fortsatt ikke ferdig.
– Det er forståelig at det kan ta tid å utvikle systemer og tilrettelegge for elektronisk kommunikasjon for alle brukere. Det er likevel uforståelig at arbeidet med slike løsninger for fullmektiger og verger ikke er kommet lenger etter så mange år.
– På andre viktige samfunnsområder har slike løsninger vært tilgjengelige i lang tid, for eksempel hos Skatteetaten og Helsenorge, legger hun til.
Nav blir nå bedt om å prioritere arbeidet høyere. Sivilombudet understreker at digital tilgang er viktig for at alle skal få et likeverdig tilbud og få ivaretatt rettighetene sine.

1 hour ago
4








English (US)