Når minnemarkeringer blir verdimarkeringer

13 hours ago 1



Stavanger Aftenblads omtale av markeringen kunne nok med fordel gitt oss lesere mer kontekst om hvem Kirk egentlig var, mener innsenderen. Foto: Cornelius Munkvik

Publisert: Publisert:

Nå nettopp

iconDebatt

Dette er et debattinnlegg. Innlegget er skrevet av en ekstern bidragsyter, og kvalitetskontrollert av Aftenbladets debattavdeling. Meninger og analyser er skribentens egne.

DEBATT: Aftenbladet omtalte nylig markeringen på Torget i Stavanger, der rundt hundre mennesker var samlet for å minnes den amerikanske aktivisten Charlie Kirk. Det er forståelig at folk reagerer mot vold – men samtidig må vi reflektere over hva denne markeringen formidlet i tillegg.

Det er riktig, og ikke minst viktig, å reagere når mennesker blir utsatt for vold eller drap på grunn av meningene sine. Ingen skal frykte å miste livet for å si det de tror på. Jeg kan derfor forstå at noen kjente på et behov for en markering av den amerikanske aktivisten.

Samtidig må vi huske hvem Charlie Kirk faktisk var. Han var en tydelig ideologisk aktør på den amerikanske ytre høyresiden, kjent for å angripe borgerrettighetslovgivning, likestillingstiltak og mangfoldsarbeid. Han brukte retorikk som bevisst skapte avstand og mistenksomhet mellom mennesker. Kirk sto svært langt fra de verdiene vi i Norge forbinder med et åpent, liberalt demokrati.

Når kjente norske kristne og kjente lokale politikere viser Kirk sin sympati på denne måten, må de også være bevisste på hva markeringen samlet sett uttrykker. Det er i denne markeringen en hårfin balanse mellom å ta avstand fra vold, samtidig som man ikke legitimere et verdisyn som bygger på polarisering og moralsk overlegenhet.

Stavanger Aftenblads omtale av markeringen kunne nok med fordel gitt oss lesere mer kontekst om hvem Kirk egentlig var. Særlig manglet omtale av de «ikke så gode» verdiene han faktisk representerte. Uten dette perspektivet kan en minnemarkering lett fremstå som en ukritisk hyllest av en person som står veldig langt fra norske verdier.

Erfaringene fra dagens USA viser hvor raskt tillit og demokrati svekkes når politikken reduseres til «de og oss», fiendebilder, religionskamp og krav om blind lojalitet. Vi står sikkert ikke i umiddelbar fare for å bli som USA, men vi må være oppmerksomme på de små endringene. Gradvis flyttes grensene mot det vi ikke ønsker oss her hjemme – en polarisert og unyansert debatt.

Mine foreldre og besteforeldre visste hva ekstrem og splittende politikk koster. Europa og Norge sto i brann, som følge av ideologier som argumenterte på lignende måter som Kirk. At vi står tydelig mot vold som svar på politiske, eller religiøse meninger, må ikke hindre oss i å rope «pass på!», når den vi markerer, representerer verdier som står langt fra våre egne.

Publisert:

Publisert: 24. oktober 2025 16:27

Read Entire Article