Et unikt pilotprosjekt gir syklister lov til å sykle på rødt lys. Prøveordningen kan bli virkelighet til sommeren.
Publisert: 10.11.2025 09:04 | Oppdatert: 10.11.2025 09:44
Kortversjonen
- Et pilotprosjekt i Oslo vil tillate syklister å svinge til høyre på rødt lys i noen kryss. Prosjektet kan starte sommeren 2026.
- SV peker ut flere kryss som kan egne seg. De mener dagens sykkelregler er ulogiske.
- Politiet hevder det er farlig å sykle på rødt lys og har bøtelagt mange syklister for dette.
Sammendraget er laget ved hjelp av kunstig intelligens (KI) og kvalitetssikret av Aftenpostens journalister.
– Pilotprosjektet kan gjennomføres så snart endret skiltforskrift er på plass, opplyser Kjersti Bakken, seniorrådgiver i Vegdirektoratet.
Sammen med Bymiljøetaten har de utarbeidet en plan for å tillate høyresving på rødt lys i utvalgte kryss i Oslo.
Da må det gjennomføres en endring i skiltforskriftenskiltforskriftenReglene for hvordan trafikkskilt, veioppmerking og trafikklyssignaler skal utformes.. Vegdirektoratet jobber nå med forslag til endring. Med samtykke fra Samferdselsdepartementet vil de kunne sende forslaget ut på høring.
– Vi har som mål at ny forskrift er fastsatt slik at løsningen kan prøves ut i løpet av sommersesongen 2026, opplyser Bakken.
Les også
– Jeg vet jeg tar en sjanse
Tre kryss vil i første omgang bli testet ut i pilotprosjektet. To av dem ligger i sentrum, ett ligger utenfor. Erfaringene herfra vil avgjøre om ordningen skal trappes opp og gjelde flere kryss.
Sykler på rødt over hele byen
Aftenpostens artikkel om å sykle på rødt lys har skapt stort engasjement. Ved lyskrysset øverst i Akersgata foretok vi en telling der kun tre av 20 syklister stoppet på rødt lys. Politiet har også kontrollert her flere ganger. I august skrev politiet ut 27 forelegg på 45 minutter.
Aftenposten observerte også syklister i Bjørvika, på Frogner, Alexander Kiellands plass og i Maridalsveien. Den samme tendensen viser seg overalt. Svært mange sykler på rødt.
Samtidig har noen lenge jobbet for at det skal bli lov.
Peker ut flere aktuelle lyskryss
Vi møter SV-politikerne Ola Wolff Elvevold og Hanne Irene Eldby i krysset Åkebergveien/Grønlandsleiret. I flere år har SV kjempet for at syklister må få mulighet til å svinge til høyre på rødt lys.
De mener flere kryss i Oslo egner seg – dette er ett av dem.
– Når bilister eller fotgjengere ikke krysser foran syklistene, er det ingen fare å sykle på rødt, sier Eldby.
På oppfordring fra Aftenposten har SV utpekt følgende 12 lyskryss i Oslo som egner seg for å svinge til høyre på rødt lys:
Ingen tjent med dagens ordning
En rekke land i Europa har i dag unntak fra forbudet mot å sykle på rødt lys. I Nederland kan syklister svinge til høyre på rødt der det er skiltet med «Rechtsaf voor fietsers vrij».
Danmark, Frankrike, Belgia og Tyskland har en lignende ordning. Mens i USA kan syklister i enkelte kryss se på rødt lys som stoppskilt. De må vente til det er trygt å sykle videre.
I Norge regnes syklende som kjørende. De skal derfor følge trafikklys som andre kjørende.
– Men hvorfor sykler så mange på rødt lys?
– Rett og slett fordi det er vanskelig å stoppe på rødt lys med sykkel. Når du bremser ned og ser at alt er klart, blir du fristet til å sykle over på rødt, sier Eldby.
Det handler også om å ha et regelverk som er noenlunde i samsvar med hvordan trafikken arter seg her i Norge, mener Elvevold.
Han sier ingen er tjent med dagens ordning.
– Trafikkregler som ikke henger sammen med sunn fornuft, kan føre til potensielle konflikter i trafikken.
Mange så rødt
– Er det ikke farlig å sykle på rødt lys, slik politiet sier?
– Som du ser, her er det god oversikt. Ingen biler sperrer for hverken syklister eller fotgjengere, sier Eldby ved krysset Åkebergveien/Grønlandsleiret.
– Vi kommer til å samarbeide med fagfolk i etaten for å finne de mest egnede kryssene der det vil være lov å sykle på rødt lys, sier Elvevold.
SVs forslag har så langt stanget i byråkratiet.
Men nå begynner det virkelig å skje noe.

3 hours ago
2













English (US)