Denne tekstmeldingen fikk Kolstad-treneren etter cupfinaletapet: «Glad du overlevde kreften så du fikk se møkkalaget ditt gå nedom».
Jostein Overvik, VG
Publisert: 30.12.2025 14:16
– Et voldsomt overtramp. Veldig grovt og personlig, sier Kolstads daglige leder, Jostein Sivertsen, til VG.
Christan Berges menn klarte ikke å ta den tredje NM-tittelen på rad. Det ble søndag tap etter straffekastkonkurranse mot Runar.
Etterpå rant det inn en skadefro melding på den tidligere landslagssjefens mobil. Meldingen koblet tapet til Berges tidligere kreftsykdom.
Berge la ut dette på Facebook søndag kveld.
Foran en latteremoji får Berge beskjeden «Glad du overlevde kreften så du fikk se møkkalaget ditt gå nedom».
«Morten» beklager skrivefeil, men ikke at han har dratt Berges tidligere kreftsykdom inn i finaletapet.
«Du traff. Det gjorde vondt», svarer Berge.
VG har vært i kontakt med Berge, som ikke ønsker å kommentere saken ytterligere utover det som står på Facebook.
Christian Berge fikk påvist lymfekreft i 2004. Han var gjennom flere runder med tøff behandling før han vendte tilbake til håndballbanen både som spiller og senere trener.
10 år etter sykdommen ble Berge norsk landslagssjef. Han er den eneste som har tatt herrelandslaget til medaljer i mesterskap. Han førte Norge til to tapte VM-finaler og bronse i EM.
I 2022 forlot han jobben som landslagssjef for å trene Kolstad i hjembyen Trondheim.
Det har hittil tatt Kolstad til åtte titler, men den siste tiden har vært tøff med tap i NM-finalen og et solid nederlag for Fjellhammer i eliteserien 20. desember.
Jostein Sivertsen
Daglig leder, Kolstad
– Det er mye hets. Det er janteloven i praksis. Vi har stukket hodet langt frem. Klubben og jeg, som daglig leder, har erkjent feil. Men Christian har gjort ikke gjort noen feil annet enn at han er trener og forsøker å få til noe bra for norsk håndball, mener Jostein Sivertsen.
Han opplyser at han ikke kjenner identiteten til «Morten» og ikke har fått snakket med Berge om saken.
Kolstad vant sist vår sluttspillet og er også denne sesongen Norges lag i Champions League. Men den avgjørende sluttspillfinalen ble tøff for Berge som kollapset på sidelinjen mens laget slo Elverum i Trondheim Spektrum. Hjerterytmen løp løpsk.
– Jeg må lære meg ikke å hoppe på nye arbeidsoppgaver hele tiden, sa han til VG noen dager etter kollapsen.
– Når det kommer til håndball kverner hodet mitt hele tiden. Det tar aldri pause. Jeg vet jo dette, og prøver å slappe av med andre ting. Men det er ikke så mye annet enn fisketur og fuglejakt som får tankene mine over på noe helt annet, fortsatte han.
VG ba om intervju med Berge etter NM-finalen søndag. Men han dukket aldri opp i pressesonen. Kolstad-treneren svarte søndag kveld at han ikke ønsket å uttale seg på nåværende tidspunkt.

2 hours ago
1












English (US)