Mowi legger ned anlegg i Nordland

2 hours ago 1



Nyhetssenter Nordland

Grafikk: NRK
  • 7. november 2025 kl. 21:32

    Kjørte beruset og rygget inn i en annen bil

    Politiet fikk tidligere i kveld melding om en bil, som hadde rygget inn i en annen på Gravdal i Lofoten.

    Hendelsen skjedde uten at det var personskade.

    Politiet har tatt hånd om den aktuelle føreren, som ikke var edru.

    – Bevissikring foretatt. Fører erkjent de faktiske forhold. Førerrett inndratt. Politiet oppretter sak, skriver politiet.

  • 7. november 2025 kl. 21:31

    Brann i uthus med høns- raskt slukket

    Litt før halv ti fredag kveld skriver politiet i Nordland om brann i en hytte i Rana kommune.

    Alle er ute av hytten, og ingen personer skal være skadet.

    Politiet melder om fare for spredning til garasje.

    21.41: Brannvesenet er på stedet.

    Skal være et uthus som står i brann. Skal ha vært høns i uthuset. Fremstår ikke som det er noe umiddelbar spredningsfare.

    21.42: Brannen raskt slukket. Kun etterslukking som pågår.

  • 7. november 2025 kl. 21:23

    Mowi legger ned anlegg i Nordland

    Mowi ASA har besluttet å avvikle driften ved settefiskanlegget i Tosbotn i Brønnøy kommune.

    Det opplyser konsernets kommunikasjonsdirektør Morten Bertelsen til Brønnøysunds Avis.

    Driften vil opphøre i løpet av november 2025, men det vil være behov for enkelte ansatte frem til desember 2025, ifølge Bertelsen.

    – Anlegget tilfredsstiller ikke dagens krav til standarder og nivå med tanke på produksjon. I tillegg produserer det en svært liten del av vår samlede smoltproduksjon i regionen, skriver Bertelsen.

    Seks ansatte skal være berørt av beslutningen.

    – Vi har god dialog med de ansatte og tillitsvalgte, og ønsker å finne gode løsninger for de ansatte. Vi ønsker samtidig å takke alle som siden oppstarten i 1987 har bidratt til viktig og betydelig verdiskapning ved anlegget vårt i Tosbotn, påpeker Bertelsen.

    Illustrasjonsbilde MOWI

    Foto: MOWI
  • 7. november 2025 kl. 20:38

    Regjeringen foreslår postlevering én dag i uka

    I dag har Samferdselsdepartementet sendt et utkast til en ny postlov på høring, opplyser departementet i en pressemelding.

    I forslaget legges det opp til at post skal leveres hjem én dag i uka. Bakgrunnen er færre brev og papiraviser, men økt pakkevolum. De som ønsker hyppigere levering, skal kunne velge det.

    Lovforslaget innebærer også at avislevering sikres minst tre dager i uka, tilpasset lokalavisenes behov. Samferdselsminister Jon-Ivar Nygård (Ap) understreker lokalavisenes betydning for ytringsfrihet og informasjonstilgang.

    Fagforbundet kritiserer forslaget og mener det svekker samfunnssikkerheten. De etterlyser en dørterskeltjeneste for eldre og personer med lav digital kompetanse. Rødt krever at retten til hjemlevering av post må lovfestes, og advarer mot konsekvensene for distriktene og eldre.

    Postbud Emil Karlsen

    Foto: Oda Viken
  • 7. november 2025 kl. 19:54

    Glimt tapte mot bunnlaget

    Med seier hjemme mot bunnlaget Kolbotn, kunne Bodø/Glimts kvinner tatt et langt steg mot sikker plass i Toppserien.

    Men slik gikk det ikke. Glimt tok riktignok ledelsen ved Ida Holm Neset, men Kolbotn snudde med scoringer av Kanna Matsuhisa og Jacqui Hand.

    Tapet betyr at Glimt nå bare er ett poeng foran Røa på 9. plass.

    Det gjenstår en kamp av årets sesong. Glimt avslutter borte mot serievinner Brann i Bergen.

  • 7. november 2025 kl. 19:51

    Førsteklassinger fant pose med kokain på tur

    Da noen førsteklassinger var ute på tur ved Vestmyra skole i Fauske gjorde de et spesielt funn.

    De fant en pose med kokain, skriver Saltenposten.

    Førsteklassen var på tur i «indianerskogen» som de og barnehagen jevnlig bruker som turområdet.

    Rektor Jan-Åke Andersen sier funnet skaper uro blant både ansatte og foreldre.

    Andersen understreker at funnet ikke betyr at det er barn eller ungdom fra skolen som står bak, men at de ikke kan ignorere risikoen.

    – Jeg håper at det ikke stemmer, men man blir jo bekymret over at det er blitt mer vanlig med slik bruk, sier rektoren.

    Politioverbetjent Johan Benítez ved Fauske politistasjon bekrefter at prøven testet positivt på kokain.

    – Ungdommer prøver ut og ruser seg mer enn det foreldre er klar over, sier han.

    Han vektlegger at det ses alvorlig på fra politiet at slike hendelser skjer.

  • 7. november 2025 kl. 19:00

    Politiet mistenker ulovlig guiding og transport i Lofoten

    Politiet i Nordland melder at de i dag har stanset flere utenlandske personer i Svolvær.

    Politiet mistenker personene har drevet med ulovlig guiding og transport.

    Personene er avhørt og sak er opprettet.

  • 7. november 2025 kl. 18:18

    Fant kokain på barne- og ungdomsskole

    Mandag denne uken ble det sendt ut en e-post til foresatte til elevene på Tverlandet barne- og ungdomsskole.

    Det ble gjort funn av kokain i den ene garderoben på skolen, skriver Avisa Nordland.

    Ifølge Lars Halvorsen, seksjonsleder for etterforskning på Bodø politistasjon, ble politiet varslet 28. oktober om funnet av en liten lynlåspose med hvitt pulver ved Tverlandet skole.

    – Posen er tatt hånd om av politiet. Den inneholdt rester av trolig kokain. Saken blir ikke fulgt opp med videre etterforskning, skriver Halvorsen i en e-post til AN.

    Halvorsen forteller at det ikke er sjeldent at det blir gjort funn av brukerutstyr og rester av narkotika ulike steder i samfunnet, men at det er uvanlig at slike funn gjøres på ungdomsskoler.

    – Det er alvorlig at det blir gjort slike funn på en barne- og ungdomsskole. Dersom posen stammer fra en elev eller annen mindreårig, er dette dessverre en bekreftelse på det politiet allerede vet – at narkotika er tilgjengelig og brukes også nedover i aldersgruppene, sier Halvorsen.

    Tverlandet skole

    Foto: Adam Enochsson / NRK
  • 7. november 2025 kl. 17:45

    Brann i enebolig i Gratangen

    Politiet melder at det er full fyr i en enebolig i Gratangen i Troms.

    Klokken 17.47 melder politiet at boligen fremstår som fullstendig overtent.

    Det skal ikke være noen inne i boligen, opplyser politiet.

    Like etter klokken 18 melder politiet at bygget ikke står til å redde, og at det vil bli gjennomført en kontrollert nedbrenning.

  • 7. november 2025 kl. 17:39

    Jobber for nye løsninger for marint avfall i norske havner

    Etter at dagens Fishing for Litter-ordning er vedtatt faset ut, jobbes det nå med et nytt prosjekt som skal sikre bedre og mer permanente mottaksløsninger for marint avfall i norske havner.

    Det skriver Kyst og Fjord.

    Denne uken var prosjektgruppa samlet i Bodø, med deltakere fra Fiskebåt, Fiskarlaget, Kystfiskarlaget, Sjømatbedriftene, Norske havner, Tromsø havn, Bodø havn, Profa, FHF og Statsforvalteren – som har tilsynsansvar for havnenes avfallsplaner.

    – Dette er en krevende oppgave som tar tid å løse. Løsningene må testes og tilpasses den nye produsentansvarsordningen for fiskeri- og havbruksutstyr som etter planen kommer i 2026, sier Hanna Bauge i Fiskebåt.

    Prosjektet ledes av konsulentselskapet SALT, og finansieres av Fiskeri- og havbruksnæringens forskningsfinansiering (FHF). Målet er å utvikle løsninger for innsamling, levering og håndtering av marint søppel fra fiskeflåten.

    Prosjektperioden varer ut 2026.

    Åpner søppelmottak på Hvaler

    Foto: Jens Frølich Holte, klima og miljø dep
  • 7. november 2025 kl. 17:27

    Næringslivsaktør fra Rana dømt til fengsel for promillekjøring – kollega varslet politiet

    En mann i 50-årene fra Rana er dømt til ubetinget fengsel i 26 dager etter at han kjørte bil i påvirket tilstand. Det var en kollega som varslet politiet om kjøringen, som fant sted på dagtid i desember 2024.

    Ifølge dommen fra Helgeland tingrett skal mannen ha kjørt nær én mil fra arbeidsplassen til Mo Industripark, til tross for tydelige tegn på rus. Kollegaen som varslet politiet, vitnet i retten om at mannen luktet alkohol, snøvlet og fremsto beruset da han satte seg i bilen.

    Tiltalte nektet straffskyld og hevdet at han først drakk alkohol etter kjøringen. Retten fant imidlertid forklaringen lite troverdig, og viste til sakkyndige vurderinger som konkluderte med at tiltaltes versjon ikke stemmer med de fysiske symptomene han burde hatt.

  • 7. november 2025 kl. 17:09

    Odd Emil prøver igjen – vil inn i Høyres toppledelse

    Ordfører i Bodø, Odd Emil Ingebrigtsen, har meldt seg som kandidat til Høyres Arbeidsutvalg – partiets øverste ledelse. Det bekrefter han i et innlegg på Facebook.

    – Det blir kanskje rom for en gråhåret og beskjeden nordlending. Jeg er ung til sinns, men kan kanskje representere seniorene – og først og fremst Kommune-Norge, skriver Ingebrigtsen.

    Ved forrige landsmøte tapte han en kampvotering mot Peter Christian Frølich, som fikk 141 stemmer mot Ingebrigtsens 120.

    Med 27 år i Bodø bystyre, bakgrunn fra boligbyggelag, bokhandel og kraftbransje, mener han at han kan bidra til å styrke Høyres arbeid med politikkutvikling – særlig med et tydelig Kommune-Norge-perspektiv, sier han til VG.

    – Bodø er en småby – men en veldig fremoverlent en. Perspektivene herfra kommer godt med inn i Høyres ledelse, sier Ingebrigtsen.

    Ingebrigtsen er den andre kandidaten fra Nord-Norge som lanserer seg til Høyres ledelse. Tidligere har Erlend Svardal Bøe fra Tromsø meldt sitt kandidatur som nestleder.

    Odd Emil Ingebrigtsen, ordfører i Bodø kommune

    Foto: Oda Viken
  • 7. november 2025 kl. 15:01

    Nye E6 klar for åpning – men først må sikkerhetsgodkjenningen på plass

    Etter flere års anleggsarbeid og en forsinkelse tidligere i høst, nærmer åpningen av nye E6 Svenningelv–Lien seg. Nå gjenstår bare de siste testene og en omfattende sikkerhetsklarering før trafikken kan slippes på.

    – Nå gjenstår det bare å utbedre enkelte mangler og få godkjenning på plass, sier prosjektleder Bård Nyland i Statens vegvesen til Helgelendingen.

    Åpningen er foreløpig satt til onsdag 10. desember, dersom alt går etter planen.

    Strekningen Svenningelv–Lien er siste etappe i utbyggingen av E6 Helgeland sør, som strekker seg fra fylkesgrensa mot Trøndelag til sørsiden av Korgfjellet. Spaden gikk i jorda i 2017 – og nå er hele prosjektet snart ferdigstilt.

    – Vi har hatt god dialog med Vegdirektoratet, og alle operatørene på Vegtrafikksentralen er opplært og klare, sier Nyland.

    Før veien kan åpnes må Bergåstunnelen stå urørt i 14 dager som del av testprosedyren. Testingen starter fredag denne uka.

     Her testes viftekjøring og overvåkingssystemet i Bergåstunnelen på E6 Svenningelv-Lien. Serveren som skal varsle Vegtrafikksentralen (VTS) og stenge tunnelen ved brann og ulykker, kollapset en måned ut i testperioden.

    Foto: Stian Pedersen Rystad / Statens Vegvesen
  • 7. november 2025 kl. 14:57

    Ari første Træna-navn fra festivalsjef Anita

    Festivalsjef Anita Overelv er tilbake ved roret for Trænafestivalen. I dag slipper hun første navn for neste års festival.

    Første artist ut for 2026 er den unge rapperen Ari Bajgora.

    – Det var så gøy å lage festival ute i havet igjen at det ble et år til, skriver Overelv i en e-post til Helgelands Blad.

    Hun trekker også frem at Bajgora er nominert til NRK P3s Årets låt med radiohiten «Falle og slå seg».

    Overelv tok over som festivalsjef igjen sommeren 2025, opprinnelig kun for én sesong. Nå er det klart at hun fortsetter på deltid frem til september 2026, samtidig som hun beholder sin stilling ved Hamsunsenteret.

    Publikum på Trænafestivalen

    Foto: Dina Danielsen / NRK
  • 7. november 2025 kl. 14:24

    Foreslår å legge ned seks tannklinikker

    Fylkesrådet i Nordland foreslår å legge ned seks tannklinikker, inkludert klinikken i Bindal, Bogen, Drag, Inndyr, Konsvikosen og Tjongsfjord. Planen er å overføre pasientene til større klinikker i nærheten.

    Det kommer fram i en pressemelding.

    Ballangen tannklinikk opprettholdes frem til nye Narvik videregående skole står klar, og vil samlokaliseres med Narvik tannklinikk i nye lokaler tilknyttet den videregående skolen.

    Dette skjer etter en omfattende høringsprosess med involvering av berørte kommuner.

    Fylkesråd Lise Henriette Rånes (H) understreker behovet for effektiv bruk av ressurser, gitt endringer i demografi og rekrutteringsutfordringer for tannhelsepersonell.

    Erfaringer fra sammenslåing i Rana viser positive resultater både når det gjelder rekruttering og å gi et godt tannhelsetilbud til pasientene.

    – Dette er et eksempel som viser at det absolutt er på tide å gjøre tilpasninger i klinikkstrukturen i andre regioner i Nordland, sier Rånes.

    Videre vurderes en sammenslåing i Bodø. Det har også vært signalisert at det vurderes å innføre en mobil tannklinikk-buss, for å fortsatt kunne behandle pasienter nærmere eget bosted.

  • 7. november 2025 kl. 13:48

    Oppdatert rutiner og krav for fergepassasjerer

    Nordland fylkeskommune informerer om at Sjøfartsdirektoratet har innført nye rutiner og krav for registrering av reisende på ferjer.

    Disse rutinene kan føre til lengre tid for ombordstigning, da mannskapet må sikre full kontroll på passasjerene, inkludert de som sitter i baksetet i kjøretøy.

    Reisende oppfordres til å bistå mannskapet for å gjøre registreringen så effektiv som mulig, slik at prosessen går raskt og smidig.

    Fergesamband Lødingen-Bognes og Skarberget-Bognes.
Her står begge fergene pga mannskapsmangel i juli.

    Foto: Anne Nielsen
  • 7. november 2025 kl. 13:26

    Supporter-Norge delt i gullkampen

    Med tre runder igjen i Eliteserien står gullkampen mellom Viking og Bodø/Glimt. Viking leder med ett poeng, og norske supportergrupper er splittet i hvem de ønsker skal bli seriemester denne sesongen.

    Flere er lei av Bodø/Glimt dominans, mens andre ikke unnder Viking et gull, skriver TV 2.

    – For Bodø/Glimt står hovmod for fall. Klarer de det ikke i år, er det nok starten på slutten, sier talsperson i Klanen, Christian Arentz til TV 2.

    Noen som Sivert Sørgård fra Forza Tromsø håper Viking vinner for å stoppe Bodøværingenes dominans.

    Andre som B-gjengen i Bryne unner ikke Viking gullet. Supporterledere fra Molde, Strømsgodset, og Fredrikstad gir uttrykk for ønsket om endring og er lei av Bodø/Glimts suksess, mens flere er likegyldige til hvem som vinner serien.

    Bodø/Glimts trener Kjetil Knutsen

    Foto: Fredrik Varfjell / NTB
  • 7. november 2025 kl. 13:08

    Lånte 132 millioner ved en feil – slik forklares det

    Kommunedirektør Lill Stabell i Vestvågøy har redegjort for det ikke godkjente låneopptaket på 132 millioner kroner.

    Det skriver Lofotposten.

    Ifølge Stabell skjedde låneopptaket på grunn av feil i interne kontrollrutiner etter bytte av økonomisjef, som resulterte i overlappende lån tatt opp i mars og desember 2024.

    Etter at feilen ble oppdaget, ble avviket rapportert til revisjon og håndtert i Formannskapet.

    Stabell har nå iverksatt tiltak for bedre avstemming og kontroll, inkludert innkjøp av ny programvare og økt digitalisering, for å forhindre fremtidige feil.

    Kommunedirektør Lill Stabell i Vestvågøy

    Foto: Vestvågøy kommune
  • 7. november 2025 kl. 12:19

    En person er siktet etter brann i enebolig

    Natt til søndag begynte det å brenne i en enebolig på Steine i Bø i Vesterålen natt til søndag. Huseieren klarte å evakuere, og ingen personer ble skadet.

    På grunn av asbest i bygningen kreves spesialutstyr for å gjennomføre en åstedsundersøkelse, opplyser politiadvokat Kay Rønning-Nyvold til Vesterålen Online.

    En person er siktet i saken, og beslag som kan kobles til brannens forløp er gjort.

    – Vi må derfor tilnærme oss korrekt. Når en åstedsundersøkelse kan bli gjort, vet jeg ikke i dag. Vi skal ha et møte i slutten av neste uke med de som har det korrekte utstyret, sier politiadvokaten.

  • 7. november 2025 kl. 11:04

    Ordfører om skolestruktur: – Må tilpasse kartet til terrenget

    For ordfører i Bodø Odd Emil Ingebrigtsen kom ikke kuttbehovet i budsjettforslaget som et sjokk.

    Da kommunedirektøren i Bodø Kjell Hugvik presenterte sitt budsjettforslag for 2026 og økonomiplan for 2026–2029 understrekte han behovet for omstilling.

    Hugvik foreslår å kutte 400 millioner på neste års budsjett. De aller fleste kuttene er uspesifiserte.

    Til Avisa Nordland sier Ingebrigtsen at krisen er mindre enn kommunedirekøtren vil ha det til. Ordføreren tror det er mulig å gjøre mer for å hindre usosiale kutt.

    I går erfarte AN at det ville bli annonsert store kutt innenfor skole og kultur.

    – Det ligger ikke an til store ting knyttet til enkeltskoler, men man kan ikke, på generelt grunnlag, utelukke det for all fremtid. Særlig i lys av de reduserte barnetallene i årene som kommer. Men det ligger ikke an til en type Østbyen-Alstad-Hunstad-runde igjen. Men vi må tilpasse kartet til terrenget, sier ordføreren til avisa.

    en mann med briller og dress

    Foto: Jan Langhaug / NTB

Spilles av

Torsk spiser torsk

Neste

Read Entire Article