Minst to amerikanske borgere var på båten som ble beskutt på Cuba

1 hour ago 1



Minst to av personene i motorbåten som tok seg inn i cubansk farvann og ble beskutt, var amerikanere, sier en amerikansk tjenesteperson.

Publisert: 26.02.2026 23:41

En amerikansk statsborger ble skutt og drept og en annen såret da Cubas kystvakt skjøt mot motorbåten, opplyser en amerikansk tjenesteperson.

– Minst to personer var amerikanske borgere – en som er død og en som ble såret. En tredje person hadde K1-visum. Andre kan ha vært lovlig og permanent bosatte, sier tjenestepersonen.

Det er første gang USA bekrefter at amerikanske statsborgere var i båten. Hendelsen skjedde onsdag morgen.

Cubanske myndigheter har oppgitt at båten befant seg i cubansk farvann, og at personer om bord på båten åpnet ild mot det cubanske kystvaktfartøyet som kom for å identifisere båten. Kapteinen på det cubanske fartøyet skal ha blitt såret. Ifølge Cubas regjering var alle ti i båten eksilcubanere bosatt i USA.

Fire mennesker i motorbåten ble drept og seks andre i samme båt ble såret, ifølge cubanske myndigheter. De sårede ble pågrepet. Ifølge Cuba var båten registrert i Florida. Cubanske myndigheter har også sagt at de ti i båten var væpnet med skytevåpen og brannbomber, og at de hadde skuddsikre vester og kamuflasjeutstyr. Ifølge Cuba var hensikten å infiltrere landet og gjennomføre terror.

Både Cuba og USA har varslet etterforskning, og USA har ifølge Cuba sagt de vil samarbeide om å oppklare hendelsen.

Read Entire Article