Milliardkontrakt: F-35 skal vedlikeholdes på Rygge av Kongsberg

3 days ago 8



Forsvarsmateriell har inngått en langsiktig avtale om vedlikehold av jagerflyene F-35.

F-35-flyene skal vedlikeholdes på Rygge flystasjon i Østfold. I dag utføres alt større vedlikehold i Italia. Foto: Håkon Mosvold Larsen / NTB

Publisert: 28.03.2025 13:59

Kongsberg Aviation Maintenance Services (KAMS), en del av Kongsberg Gruppen, har inngått avtale med Forsvarsmateriell om å vedlikeholde luftforsvarets F-35 jagerfly de neste 15 årene.

Den innebærer etablering av et nasjonalt vedlikeholdsdepot på Rygge, med en
investeringsramme på mellom 2 og 2,5 milliarder kroner over en periode på 15 år.

For å gjennomføre vedlikeholdet skal det lages et nytt anlegg på Rygge flystasjon i Østfold.

– Dette er både en styrking av vår nasjonale beredskapsevne, men også et bidrag til F-35 partnerskapet som ytterligere forsterker fotavtrykket av F-35 i Europa, sier forsvarsminister Tore O. Sandvik (Ap).

Fram til nå har både mellomstort og stort vedlikehold på F-35 vært gjort i Cameri i Italia. Med det nye anlegget kan mellomstort vedlikehold gjennomføres i Norge.

– Dette vil bidra til å beholde kompetanse og kapasitet, bygget opp over flere tiår, til å gjennomføre vedlikehold og oppgraderinger av norske kampfly i henhold til Forsvarets behov og prioriteringer, sier administrerende direktør Eirik Lie i Kongsberg Defence & Aerospace.

Kongsberg forventer å sysselsette over 200 personer i Rygge. Det nye anlegget blir på omtrent 5000 kvadratmeter.

Read Entire Article