Han jobbet i ni år for å bli en Manchester United-suksess.
Jostein Overvik, VG
Publisert: 01.04.2025 22:59 | Oppdatert: 01.04.2025 23:29
Nottingham Forest-stopper Murillo berget Forest-seieren med en redning på streken seks minutter på overtid. Manchester United røk på sesongens 13. tap i Premier League.
– Den var kanskje viktigere enn scoringen, sier matchvinner Anthony Elanga.
Han gjorde den kanskje aller største prestasjonen lå i motsatt ende av kampen.
Det tok bare fire minutter før Anthony Elanga presenterte seg på et kokende City Ground. Entusiasmen er enorm rundt sesongens store overraskelse i England.
Et United-angrep endte med at Ryan Yates klarerte ballen til svensken. Elanga startet fra egen 16-meter. Ved hjelp av seks ballberøringer beveget han seg nesten 100 meter over gresset.
– Jeg ville bare gå hele veien til målet, sier Elanga til Viaplay.
- 1–0: På det syvende touchet satte Elanga ballen inn bak André Onana i United-buret.
Elanga jublet forsiktig i respekt for sin gamle klubb. Men resten av hjemmepublikummet feiret som om det var Robin Hood som var tilbake.
Med toppscorer Chris Wood på skadelisten passet det bra med Elangas sjette Premier League-scoring for sesongen.
– Noe råere har vi ikke sett. Det er så lekkert av svensken, ropte Viaplay-ekspert Tor Ole Skullerud og fortsatte:
– For en prestasjon, for et tempo!
– Han er en drøm for en midtbanespiller. Spesielt for oss i de lave rollene. Du kan gi ham en ballen og han fikser resten, beskriver Ryan Yates til TNT Sports.
– En av sesongens scoringer, mener Pål Andre Helland i Viaplays studio.
Svensken kom til Manchester Uniteds ungdomsavdeling allerede som 12-åring i 2014. Han scoret i sin andre kamp på A-laget under Ole Gunnar Solskjærs ledelse i 2021. Men sjansene var få og scoringene fraværende.
25. juli 2023 var United-eventyret slutt. Anthony Elanga ble solgt til nyopprykkede Forest, som var tilbake i Premier League etter 23 års ørkenvandring.
Med Nuno Espírito Santo som manager har Nottingham Forest fått den riktige ånden. Den tidlige Elanga-scoringen var det beste som kunne skje Europas beste klubb i 1979 og 1980.
Manchester United styrte med ballen. Men Forest-kaptein Ryan Yates fulgte Bruno Fernandes tett. Forest forsvarte seg glimrende. Anført av Yates. En helt for hjemmepublikum. Veldig irriterende for United-spillerne.
– Fantastisk, er karakeristikken fra tidligere Forest-manager Martin O’Neill.
– Laget hjerte, mener Nuno Espírito Santo.
Før pause hadde bortelaget ballen mest, men kom ikke nærmere enn Diogo Dalots heading i tverrliggeren.
– En skuffelse. Vi gjorde alt for å vinne denne kampen, sier Dalot. Han mener United gjorde en god kamp.
– Men det var frustrerende, sier portugiseren.
Rúben Amorim kastet inn Rasmus Højlund inn ved pause og etter 13 minutter av 2. omgang kom også Christian Eriksen inn på en av Premier Leagues vanskeligste bortebaner denne sesongen.
Alejandro Garnacho var bare centimeter unna scoring i to situasjoner 20 minutter før slutt. Også Mason Mount kom inn. Skuddet hans fra 18 meter endte så vidt utenfor stolpen.
Manchester United spilte bra til den sise tredjedelen av banen. Men der var de blytungt å følge opp 3–0 over Leicester og 4–1 over Real Sociedad.
Harry Maguire ble kastet inn mot slutten. Manchester United fikk aldri noe ut av sin corner nummer 10, men nødspiss Maguire fikk en kjempemulighet på overtid.
Rett før slutt fikk Maguire sjansen igjen. Forest-brasilianer Murillo reddet på målstreken i siste sekund.
– De forsvarer seg eventyrlig, kommenterte Tor Ole Skullerud.
Selv ikke Robin Hood kunne gjort denne kampavslutningen mer spennede.
Manchester United ligger 20 poeng bak Nottingham Forest på tabellen.
Det er forskjellen på 13. og 3. plass i Premier League.