Erling Braut Haaland og Manchester City – og ei heil fotballverd – må smørje seg med tolmod medan ein ventar på ei avklaring om framtida til dei lyseblå.
Klubben står overfor heile 115 punkt med skuldingar, knytt til alvorlege økonomiske regelbrot, og dessutan manglande samarbeid under etterforskinga.
City har heile vegen halde fast på at dei ikkje har gjort noko gale.
– Manchester City er overraska over skuldingane og ønsker ein uavhengig gjennomgang for å få saka avgjort, har klubben uttalt.
Etterforskinga starta for over to år sidan tilbake i februar 2023. I desember melde fleire medium at høyringa var ferdig, og at ei avgjerd truleg ville komme tidleg i 2025.
Den britiske eksperten på fotballøkonomi, Kieran Maguire, har ei forklaring på kvifor ting tek lengre tid enn venta.
– Fordi advokatane bruker svært lang tid. Det må vere mange bevis frå kvar side, i motsetning til for eksempel i Everton si sak. I den saka var det rundt 15.000 bevisdokument. Det er mykje større i Citys sak, der det er snakk om rundt ein halv million bevis. Derfor tek det lang tid, seier Maguire til NRK.
Kan måtte betale hundrevis av millionar
Han fortel vidare at det er venta to kunngjeringar om City-dommen. Først om klubben blir funnen skuldig eller uskuldig. Han hevdar at ei eventuell straff kjem seinare.
Og dersom dei blir straffa, kan konsekvensane bli enorme.
– Det blei rekna som mindre regelbrot i dommane til Nottingham Forest og Everton, mens dette blir rekna som eit stort brot, seier eksperten.
BLEI STRAFFA: Nottingham Forest fekk poengtrekk etter å ha blitt dømt for brot på det økonomiske reglane i Premier League.
Foto: Paul Childs / Reuters / NTBEverton blei trekt åtte poeng til saman i løpet av 2023/2024-sesongen. Same sesong fekk Forest fire minuspoeng.
– Du kan truleg legge til ein null på poengtrekket viss City blir dømt skuldig. Det kan vere for seint å innføre poengreduksjon denne sesongen, og da kan det krevjast kompensasjon frå klubbane som rykker ned, seier Maguire.
Han viser til ei rekke klubbar som kan krevje kompensasjon. Klubbar som rykker ned, klubbar som går glipp av ligatitlar og Europa-spel kan gå til sak mot dei lyseblå ved ei domfelling, trur han.
– Du har klubbar som har enda som nummer to bak City, som Liverpool og Arsenal. Dei vil kanskje kunne krevje mellom 40 og 100 millionar pund frå klubben, meiner Maguire.
Mogleg Haaland-skvis
Og midt i dramaet finn vi altså Haaland, som tok del i to Premier League-triumfar og éin Meisterliga-siger, blant anna.
Nordmannen signerte i januar ein gigantkontrakt med Manchester City som strekker seg til sommaren 2034. På den tida vil Haaland vere 34 år gammal, og kan dermed ha vore alle sine beste år som speler i same klubb.
Haaland sjølv har vore tydeleg på at han kjenner seg trygg på sin eigen og framtida til klubben.
– Eg har sagt 300 gonger kvifor eg signerte ein 9,5 år lang kontrakt. Eg snakka med klubben, og eg fekk ei god kjensle med å bli einig om det til slutt, sa Haaland til NRK på ein pressekonferanse i samband med landskampen mot Moldova i mars.
KJENNER SEG TRYGG: Erling Braut Haaland uttalte i mars at han ikkje er redd for store konsekvensar for Manchester City.
Foto: Fredrik Varfjell / NTB– Fryktar du ikkje at det kan få konsekvensar som påverkar det sportslege rundt City, da?
– Nei, det gjer eg jo openbert ikkje, når eg signerer ein 9,5 år lang kontrakt.
Maguire innrømmer at ein så lang kontrakt kan skape trøbbel for Haalands framtid dersom City blir funne skuldig og for eksempel blir flytta ned til nivå to i England.
– Det kan vere ein klausul i kontrakten om at han kan dra for å dra for ein viss sum for å verne han, men han verkar veldig tilfreds. Så er spørsmålet om kor han skal dra. Real Madrid har Vinicius Junior og Kylian Mbappé. Barcelona slit økonomisk, og blir truleg for dyr for Bayern München og dei italienske klubbane. Klubbar som Arsenal og Chelsea vil nok følge med, seier han.
– Vil det si at Haaland kan hamne i ein skvis om dei blir funne skuldig?
– Ja. Han skreiv under på kontrakten, men det finst truleg ei løysing. Det har dei blitt einige om.
Han legg til:
– Dei store spelarane vil spele i Premier League og Mesterligaen. Dei vil ikkje møte lag som Swansea.
Publisert 19.04.2025, kl. 12.21