Milliardprosjekter på Jan Mayen:
BODØ (TV 2): Den nærmest ubebodde øya Jan Mayen skal få fibernett for første gang. Det gjøres av en 2350 kilometer lang undersjøisk kabel.

Publisert 16.09.2025 00:09
Det durer jevnt fra båtmotorene. Skjermene på kartleggingsrommet viser fargerike kart over havbunnen.
Tusenvis av meter under havet tegnes en detaljert profil av det som skal bli traseen til Norges neste store kommunikasjonsprosjekt.
En fiberkabel til Svalbard og Jan Mayen.
– Først gjelder det å kartlegge havbunnen. Så skal store deler av 2026 gå med til å produsere kabelen. Og i 2027 er det forhåpentligvis klart for å legge den ut, sier prosjektleder Pia Bruhn i statseide Space Norway, mens hun peker på kartene.

Saken oppsummert
- Jan Mayen skal få sin første fiberkabel, en 2350 kilometer lang undersjøisk forbindelse som går mellom Bodø, Svalbard og Jan Mayen.
- Prosjektet ledes av Space Norway og koster opp mot 2,8 milliarder kroner.
- Fiberkabelen er viktig for Norges strategiske interesser og sikkerhet.
- Det gjøres tiltak for å sikre kabelen mot sabotasje.
Oppsummeringen er laget med kunstig intelligens (KI) fra OpenAI. Innholdet er kvalitetssikret av TV 2s journalister. Les om hvordan vi jobber med KI
Hun leder arbeidet som Stortinget har satt av 2,8 milliarder kroner til. Prosjektet omfatter både fornyelse av Svalbards internettkabler, og etablering av Jan Mayen sin aller første.
Til å kartlegge, produsere og legge kabelen har Space Norway ansatt det amerikanske selskapet SubCom.
– Ikke tilstrekkelig
Øya Jan Mayen ligger omtrent 100 mil fra det norske fastlandet.
Hvert år jobber det i underkant av 20 personer her. De fleste i Forsvaret, mens noen jobber for Meteorologisk institutt.

De neste årene skal det gjøres flere store prosjekter. Blant annet skal det bygges et nytt stasjonsbygg, og en undervannskabel fra Bodø med fibernett.
– Til nå har kommunikasjonen til øya skjedd over satellitt, men Forsvaret vurderer at dette ikke lenger er tilstrekkelig for å dekke det samlede behovet, sier statssekretær Marte Gerhardsen (Ap) i en epost til TV 2.
Fiberkabelen vil totalt være omtrent 2350 kilometer lang, omtrent like langt som hele Norge på langs.

– Etablering av sjøfiberkabel til Jan Mayen er viktig. Det vil styrke evnen til situasjonsforståelse og oversikt i et strategisk viktig område for Norge og våre allierte, skriver Gerhardsen.
Svalbard har allerede to kabler til det norske fastlandet, men levetiden på disse går ut i 2028.
Nøye arbeid
Bruhn forteller at det er viktig at ting gjøres nøye.
– Slik at vi vet at alt er som det skal være. Undervannskabler er veldig dyre, så det er viktig at alt skal være i orden, sier hun.
Hun forteller at frem til omtrent 1500 meters dyp vil kabelen graves under bakken.
– Kablene er i fare for å bli ødelagt av både sabotasje og tråling. Vi er veldig opptatt av sikkerheten, derfor må vi være veldig nøye i arbeidet, sier Bruhn.
Alvorlig trussel
Gerhardsen kan ikke utelukke at de også står i fare for å bli utsatt for sabotasje.
– I grunt vann venter vi at sabotasjeforsøk vil skje oftere, samtidig har Russland i flere tiår utviklet militære kapasiteter som kan ramme vestlig infrastruktur på dypt vann.

– I dagens sikkerhetspolitiske situasjon utgjør dette en alvorlig trussel mot kritisk undersjøisk infrastruktur, blant annet sjøfibersamband, sier Gerhardsen.
Hun understreker allikevel tydelig at det stadig jobbes for å beskytte fiberledningene.
– Vi jobber tett med våre allierte for å overvåke og beskytte slik infrastruktur.

Nødvendige oppgraderinger
At det gjøres flere oppgraderinger er ikke tilfeldig, ifølge statssekretæren.
– Stasjonen på Jan Mayen har en viktig strategisk plassering. Et nytt stasjonsbygg vil, sammen med etablering av sjøfiberkabel, bidra til å opprettholde muligheten for trygg og målrettet norsk aktivitet på øya, forteller hun.
Stasjonsbygget har en prislapp på en- og en halv milliard kroner, og vil stå klart i 2027.
– Dagens stasjonsbygg er i svært dårlig forfatning. Med det nye bygget vil personellet som er stasjonerte på Jan Mayen få mer moderne og sikre arbeidsforhold, ifølge Gerhardsen.