Mette Vabø
Leder, Utvalg for oppvekst og utdanning i Stavanger (V)
Publisert: Publisert:
For mindre enn 20 minutter siden
Debatt
Dette er et debattinnlegg. Innlegget er skrevet av en ekstern bidragsyter, og kvalitetskontrollert av Aftenbladets debattavdeling. Meninger og analyser er skribentens egne.
DEBATT: I sin kommentar «På ‘an igjen» uttrykker Natasja Askelund frustrasjon over at lærere må bruke tid på oppgaver som ikke hører hjemme i skolen. Hun antyder at jeg som leder for Utvalg for Oppvekst og Utdanning aksepterer dette. Det gjør verken jeg eller Venstre.
Lærernes tid skal brukes på undervisning og oppfølging av elevene.
Det understrekte jeg også da jeg ble intervjuet i Aftenbladets oppfølgerartikkel om temaet.
Venstre har fremmet forslag på Stortinget og forankret i vårt program at lærerne må få frigjort mer tid til kjerneoppgavene. Skolen er en kunnskapsarena, og da kan vi ikke la lærernes ressurser sløses bort på oppgaver andre kan gjøre.
Vårt uttalte mål er at elevene skal gå ut fra skolen med mer kunnskap i framtiden enn det vi ser i dag. For å få til det må lærerne ha tid til å se hver enkelt elev. I dag er mange lærere overlesset med byråkrati, dokumentasjon og praktiske oppgaver som ikke har noe med undervisning å gjøre. Venstre vil fjerne slike tidstyver og styrke lærernes mulighet til å følge opp både de som sliter og de som trenger ekstra utfordringer.
Vi mener skolene må få mer frihet til å organisere hverdagen på en måte som virker. Lærerne kjenner elevene best, og tilliten til fagfolk må styrkes, ikke svekkes. Venstre går til valg på at lærere får bedre tid til kontaktlærerrollen, at spesialpedagogiske ressurser styrkes og at skolene får handlingsrom til å prioritere det som gir mest læring og trivsel.
Til slutt: Det viser seg at listen som ble sendt ut til skolene i Stavanger ikke stemte overens med det som de tillitsvalgte var enige i. Jeg har en klar forventning om at denne feilen selvsagt rettes opp. Men det viktigste er at vi nå setter en tydelig retning: lærerne skal undervise, ikke vaske. Venstre vil gi lærerne tid og frihet til å se hvert barn, slik at flere elever kan lære mer og oppleve mestring.
Publisert:
Publisert: 14. september 2025 20:52

1 month ago
18
















English (US) ·