En kvinne i 20-årene saksøkte både Meta og Google for å ha utviklet algoritmer som bevisst skaper avhengighet hos barn og unge.
Saksøkeren er ikke identifisert i mediene utenom med initialene K.G.M.
Hun har framholdt at hun ble avhengig av YouTube da hun var 6 år gammel. Tre år senere ble hun også avhengig av Instagram, noe hun beskriver som svært skadelig for den psykiske helsen hennes.
Onsdag ble dommen klar: Kvinnen vinner frem på alle punkter og tilkjennes 3 millioner dollar – omtrent 29 millioner kroner – i erstatning fra tekgigantene.
Meta må betale 70 prosent mens Google må betale de resterende 30.
Støttespillere av saksøkeren, som går under initialene K. G. M, holder opp skilt med teksten «Vi er K.G.M.»
Foto: FREDERIC J. BROWN / AFP,NTBMeta uenige i dommen
Rettssaken har vart i flere uker og har vakt enorm oppmerksomhet, ikke minst fordi Metas toppsjef Mark Zuckerberg selv ble tvunget til å vitne.
– Vi er respektfullt uenige med dommen og vurderer hvilke rettslige muligheter vi har, sier en talsperson for Meta ifølge Reuters.
Meta-eier Mark Zuckerberg fotografert etter å ha vitnet i retten 18. februar.
Foto: APTikTok og Snapchat var også saksøkt i den samme saken. De inngikk forlik før rettssaken, og de er derfor ikke del av denne dommen.
Senest tirsdag ble Meta dømt i en annen rettssak, da i staten New Mexico. Der ble Meta dømt blant annet for å være skadelig for barns mentale helse. De ble ilagt en bot på 375 millioner dollar. Selskapet har allerede varslet at de vil anke dommen, skriver BBC.
Publisert 25.03.2026, kl. 18.46 Oppdatert 25.03.2026, kl. 18.59










English (US)