-
Kvinne tiltalt for vold og trusler med øks og balltre
En kvinne i 30-årene må tirsdag møte i Helgeland tingrett, tiltalt for en rekke voldshendelser, narkotikalovbrudd og trusler.
Ifølge tiltalen skal kvinnen ha utvist en aggressiv adferd over en lengre periode.
Hun skal blant annet ha truet en fengselsbetjent med at hun skulle «knuse trynet» på vedkommende med et balltre. Hun skal også ha sparket en politibetjent og forsøkt å bite en annen.
Kvinnen står også tiltalt for å ha kommet med trusler og utøvd vold mot privatpersoner, blant annet ved å ha brukt øks eller hammer til å gå løs på en ytterdør.
Tiltalen omfatter i tillegg ulovlig oppbevaring av narkotika.
Det er satt av to dager til behandlingen av saken i Helgeland tingrett.
Foto: Synnøve Sundby Fallmyr -
Mistenkes for promillekjøring etter trafikkulykke
En person mistenkes for promillekjøring etter en singelulykke ved Vik i Sømna kommune.
Bilen kjørte over en trafikkøy for så å treffe et skilt, ifølge operasjonsleder Yngvar Fredriksen i Nordland politidistrikt.
Sjåføren kom uskadd fra ulykka som politiet meldte om like etter midnatt.
Det ble foretatt bevissikring og politiet tok midlertidig beslag av førerkortet.
-
Narvik torg kan få ansiktsløft til 6,5 millioner
Politikerne i Narvik formannskap skal torsdag behandle forslaget om å oppgradere byens torg. Første byggetrinn er estimert til 6,5 millioner kroner.
Det skriver Fremover.
Planen innebærer blant annet å fjerne parkering og asfalt i Torgsvingen, erstatte det med brostein og åpne opp torget mot omkringliggende næringsarealer. Den opprinnelige visjonen om totalrenovering var beregnet til rundt 100 millioner kroner – noe kommunen vurderte som for dyrt.
Derfor er prosjektet delt inn i tre byggetrinn.
Første trinn handler om å omgjøre Torgsvingen fra kjøre- og parkeringsareal til en del av torget. Andre trinn omfatter skjerming mot E6 med grøntstruktur, mens tredje trinn tar for seg resten av det indre torget – med nytt dekke, møblering, fontener og bålplass.
Konstituert kommunedirektør Lars Norman Andersen er klar på at det haster.
– Byen er mer for biler enn for mennesker. Så dette handler om å skape et sentrum for mennesker. Det trengs, sier han.
VM i alpint i Narvik i 2029 er en av drivkreftene bak prosjektet, men ifølge saksutredningen fremskynder mesterskapet en oppgradering som uansett var nødvendig.
Ikke alle er like begeistret. Sigbjørn Johansen, som driver fiskeutsalg og restauranten Fiskekroken ved torget, har tidligere uttrykt bekymring for at fjerning av parkering og innkjøring kan ramme hans virksomhet hardt.
Formannskapet skal torsdag avgjøre om saken går videre til kommunestyret.
Faksimile: Narvik kommune -
Vil doble antall nye sykehjemsplasser i Vefsn
Bare halvannet år etter at politikerne sa ja til 24 nye sykehjemsplasser ved Fredlundskogen, vil kommuneledelsen i Vefsn nå snu.
I en sak som formannskapet behandler tirsdag, anbefaler kommunedirektøren å oppskalere til 48 plasser.
Det skriver Helgelendingen.
Begrunnelsen er todelt: Behovet i helsesektoren har økt raskt, og nye beregninger viser at kommunen kan få lavere kostnad per rom ved å bygge større.
Mellom 75 og 80 prosent av dagens sykehjemsbeboere i Vefsn har demens, og kommunen peker på at pasientene som kommer inn er sykere enn før.
Holder kommunen samme dekningsgrad som i dag, vil det være behov for rundt 60 nye sykehjemsplasser fram mot 2040.
Økonomisk kan et større bygg også lønne seg. Husbanken kan gi opptil 2,35 millioner kroner per sykehjemsplass i investeringstilskudd, noe som gjør netto kostnad per rom betydelig lavere ved 48 plasser enn ved 24.
Endelig kostnadsramme legges etter planen fram for politikerne etter sommeren.
-
Bilist stanset med promille i Bodø sentrum
En bilist ble stanset av politiet i Bodø sentrum mandag ettermiddag etter å ha gitt utslag på alkometer.
Føreren ble tatt med til politistasjonen for bevissikring, og førerkortet er beslaglagt.
Politiet har opprettet sak.
-
Løper halvmaraton hver dag til hun får bedre lønn
Mens streiken i hotell- og restaurantbransjen fortsetter, har Lina Trainavičiūtė funnet sin egen måte å markere kampen på.
– Dette er et yrke som er underbetalt. Jeg skal løpe halvmaraton hver dag til vi får bedre lønn, sier hun fra streikevakten i Brønnøysund.
109 ansatte er tatt ut i streik på Helgeland, og partene er fortsatt langt fra hverandre. I Brønnøysund beskrives stemningen som god – biler tuter og folk vinker til de streikende.
Kollega Ann Kristin Slettvold er spent på hvor lenge arbeidsgiverne klarer å holde det gående.
– Men hvor lenge de klarer å gå tolvtimersvakter, det gjenstår å se, sier hun.
Thon Hotel i Brønnøysund trekkes frem som et positivt eksempel. Ledelsen skal ha lovet å ikke sette inn andre på de streikendes vakter.
– Thon har vært veldig skvær. Vi streiker til vi får innfridd kravene våre. NHO Reiseliv er hjertelig velkommen til å komme med et godt tilbud, sier Slettvold.
Foto: Ole-Christian Olsen / NRK -
Tar ikke gjenvalg etter 12 år i sjefsstolen
Ordfører i Narvik, Rune Edvardsen (Ap) tar ikke gjenvalg ved kommunevalget i 2027.
Det bekrefter han til NRK i ettermiddag.
Edvardsen har vært ordfører i Narvik i 12 år.
– Jeg er dypt takknemlig for tilliten som er vist meg i alle disse årene. Det har vært en stor ære å få jobbe for Narvik hver eneste dag, skriver han i et innlegg på Facebook.
– Nå ser jeg frem til å bruke all min tid og energi på å fullføre ordførervervet med full innsats det neste halvannet året.
Han sier han gitt beskjed til styret i Narvik Arbeiderpartiet allerede nå, slik at partiet får god tid til å finne hans etterfølger.
Foto: Azora Reinholt / NRK -
Nesten 7000 Glimt-supportere reiser til cupfinalen – billettene utsolgt
Billettene Bodø/Glimt mottok til lørdagens cupfinale mot Brann er utsolgt.
Det melder klubben på sine nettsider.
Nesten 7000 Glimt-supportere reiser til Oslo, noe som vil gi en helgul sving på Ullevaal stadion.
Kampstart lørdag er 18:00.
Først venter imidlertid Molde på Aspmyra. Mandag kveld møter Glimt blåtrøyene i den 7. serierunden av Eliteserien, med avspark klokken 19.00.
Bodø/Glimt kommer til kampen i strålende form med fire strake seire, senest en 5-0-overkjøring av Start.
Molde er også i god form med tre kamper uten tap, og smadret Vålerenga 5-1 forrige helg.
Følg kampen her
Foto: Mats Torbergsen / NTB -
Stjålet bil i Bodø funnet igjen
En svart Toyota RAV4 som ble stjålet fra Kongsdatterveien i Bodø søndag morgen, er funnet og tilbakelevert eieren.
Det opplyser politiet.
Bilen ble meldt stjålet i løpet av morgentimene 3. mai.
Mandag ettermiddag bekreftet operasjonsleder Anders Johansen at kjøretøyet hadde kommet til rette.
-
Bolighus totalskadet i brann
Nødetatene har rykket ut til Susendal i Hattfjelldal etter melding om brann i en bolig. Det var ingen personer i huset, opplyser Tommy Bech i Nordland politidistrikt.
Klokka 13.40 melder politiet at slokkingsarbeidet har startet.
– Slokkeinnsats pågår, huset er totalskadet. Politiet har startet innledende undersøkelser på stedet, legger Bech til.
-
115.000 kroner skal fremme samisk kultur
Sametingsrådet har bevilget over 1 million kroner i støtte til forskjellige kulturtiltak som skal fremme samisk kultur.
– Vi ønsker alltid å bidra til at samisk kultur både bevares, utvikles og formidles til nye målgrupper. Det er svært positivt at samisk kultur vises frem i ulike sammenhenger og arenaer, sier sametingsråd Paul Bendikk Jåma (NSR) i en pressemelding.
Målet for tilskuddsordningen er at samisk kunst og kulturliv utvikles og formidles gjennom samiske kunstproduksjoner og kulturopplevelser.
I Nordland får Festspillene på Helgeland og Snubba Grendelag tilskudd på henholdsvis 40.000 og 75.000 kroner.
Foto: Torgeir Varsi / NRK -
Nordlandsbanen åpner for trafikk i juni
Arbeidet med å gjenopprette togtrafikken forbi Nesvatnet pågår for fullt. Strekningen vil åpne for trafikk 22. juni, skriver Bane Nor.
I august gikk et stort jordskred ved Nesvatnet i Levanger. Skredet gikk over både nye og gamle E6 samt jernbanen og etterlot seg et massivt hull i bakken.
– Å få i gang trafikken på Nordlandsbanen har vært vår høyeste prioritet, og vi gleder oss veldig til åpningen 22. juni, forteller regiondirektør i Bane Nor, Kristine Jessen.
For å få togtrafikken i gang så fort som mulig, har Bane Nor bygget et nytt spor noen meter vest for den opprinnelige traseen.
Foto: Tariq Alisubh / NRK -
Økt militær aktivitet på Helgeland
Denne uken blir det økt militær aktivitet på Helgeland. Det skriver Sør-Hålogaland Heimevernsdistrikt 14 (HV-14) i en pressemelding.
Heimevernet gjennomfører Øvelse Nordland fra mandag 4. mai til søndag 10. mai. Omtrent 600 soldater skal delta i øvelsen som har hovedaktiviten på Drevjamoen.
Det vil også foregå militær transport og aktivitet i kommunene Brønnøy, Alstahaug, Vefsn og Rana.
Soldatene som deltar i øvelsen er i hovedsak sivile som i denne perioden tar på seg uniform og gjør en ekstra tjeneste for landet. Sjefen for Heimevernet
HV-14, oberstløytnant Finn Ola Helleberg, oppfordrer befolkningen til å ta kontakt dersom de lurer på noe eller er nysgjerrige.
Foto: Kristian Kapelrud / Forsvaret -
Helgelending omkom i ulykke
Det var en mann i 30-årene med tilknytning til Helgeland som omkom i ulykken ved øya Nisa Penida utenfor Bali lørdag.
VG omtalte dødsfallet først. Hans arbeidsgiver opplyser til avisen at de etterlatte er informert om dødsfallet.
-
Matprisene faller i Sverige
Matprisene fortsetter å falle i Sverige. Kaffe er blant varene med størst prisnedgang – hele 8 prosent i april, ifølge nettstedet Matpriskollen.
Fra 1. april halverte Sverige momsen på mat fra 12 til 6 prosent. Totalt falt ordinærprisene på dagligvarer med 0,3 prosent i april, sammenlignet med for et år siden, ifølge nettstedets gjennomgang.
Prisene på frukt og bær sank med 1,1 prosent, drevet av et fall for rabarbra, jordbær, fersken og avokado – varer som alle ble minst 5 prosent billigere.
Ifølge Matpriskollen har svenske myndigheters momsreduksjon hatt effekt. Nettstedets analyse viser at alle de store dagligvarekjedene har senket sine priser i tråd med den nye momssatsen.
– For en gjennomsnittlig svensk barnefamilie innebærer dette en merkbar lettelse i det månedlige matbudsjettet på ca. 500 kroner, sier direktør Ulf Mazur i Matpriskollen i en pressemelding gjengitt av nyhetsbyrået TT. (NTB)
Foto: Andreas Sundby / NRK -
Innstiller ferge
A-ruten i fergesambandet Bognes-Lødingen er innstilt inntil videre grunnet tekniske årsaker.
-
Fire personer involvert i trafikkulykke
Det har vært en trafikkulykke mellom to biler i Bodø sentrum, opplyser Kenneth Magnussen i Nordland politidistrikt.
Totalt fire personer skal være involvert. Det er ikke meldt om alvorlige personskader. Fører av den ene bilen klager på smerter i hånd og blir sjekket av ambulansepersonell på stedet.
Trafikken dirigeres på stedet i påvente av bilberging og feiing av veibanen. Fører av den ene bilen anmeldes for mistanke om brudd på vikeplikten. Førerkortet til vedkommende blir midlertidig beslaglagt.
-
Over 30.000 laks ble rammet av teknisk feil
27.968 laks døde som følge av en hendelse med økt dødelighet ved Nordland Akva settefiskanlegg på Åmøya i Meløy kommune.
I tillegg fremgår det av et varsel sendt til Mattilsynet at 4.000 ble laks svekket som følge av hendelsen 23. mars. Det skriver iLaks.no.
Dødeligheten skal ha skyldtes teknisk svikt. Selskapet beskriver strømbrudd, lysblink, og en styrekomponent som røk – slik at lys og andre deler av anlegget ikke kunne styres, i følge avisa.
Feilen skal være utbedret.
Foto: Roar Strøm / NRK -
Meiner UDI køyrer over kommunen
Den vesle bygda Håkvik skal ta imot halvparten av eige innbyggartal i asylsøkarar om få veker. Det har UDI bestemt. Det fell ikkje i god jord hos innbyggjarar som kjenner seg urettferdig behandla.
– Å tre sånne avgjerder over hovudet på kommunane, er ikkje bra, seier Narvik-ordførar Rune Edvardsen (Ap).
Ordføraren seier at dei gjerne hjelper til med å huse asylsøkarar, men at berekningane til kommunen viser at kommunen kan ta imot inntil 150 asylsøkarar i år.
-
Forsker vil ha modul-fiskebåter
Modulære fiskebåter bør være framtiden, skriver Jesper van der Meij i Forskning.no. Han er stipendiat ved Institutt for havromsoperasjoner og byggteknikk, NTNU.
Ifølge hans forskning, vil fiskebåter være mye bedre rustet til å møte framtidens uforutsigbare fiskerinæring dersom båtene er satt sammen av flere deler som kan byttes ut, i stedet for at en fiskebåt leveres som «ei hel pakke». Men:
– Ideen om den fleksibele tråleren er fortsatt bare et konsept. Det vil ta tid før slike løsninger kan testes i større skala, skriver han.
Foto: Synnøve Sundby Fallmyr
Spilles av
Fjellvettregler for parforholdet
Neste


























English (US)